30.3 C
Berlin
23:33 - 11/08/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri
AVRUPA Bulgaristan GÜNCEL İngiltere İstanbul Macaristan TÜRKİYE

AP’den İstanbul Sözleşmesi için çağrı

AP’den İstanbul Sözleşmesi için çağrı

Avrupa Parlamentosu, kadına yönelik ve aile içi şiddetin önlenmesine ilişkin İstanbul Sözleşmesi’nin onaylanması çağrısında bulunan karar tasarısını kabul etti.

Avrupa Parlamentosu tüm üye ülkelerin kadına yönelik şiddetin önlenmesine dair İstanbul Sözleşmesi’ni onaylaması için çağrıda bulunan karar tasarısını kabul etti.

Strazburg’da AP Genel Kurulu’nda yapılan oylamada 91 hayır oyuna karşı 500 evet oyuyla karar tasarısı kabul edildi.

Kararda, Bulgaristan, Çekya, Macaristan, Litvanya, Letonya, Slovakya ve İngiltere’nin sözleşmeyi imzaladığı ancak onaylamadığı belirtilerek bazı ülkelerde sözleşme hakkında yanlış bilgi yayarak yürütülen kampanyalar kınandı.

Söz konusu ülkelere acilen İstanbul Sözleşmesi’ni onaylama çağrısı yapılan kararda, Avrupa Birliği (AB) Komisyonu’na da kadına karşı şiddetle mücadeleyi öncelik konusu yapması tavsiye edildi.

AB, 2014’te yürürlüğe giren İstanbul Sözleşmesi’ni 2017’de imzalamıştı. 

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ NEDİR?

Kadına Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye Dair Avrupa Konseyi Sözleşmesi, 11 Mayıs 2011’de İstanbul’da imzaya açıldığı için “İstanbul Sözleşmesi” adını taşıyor. 

Türkiye’nin de imzaladığı ve 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesi Yasasına kaynaklık eden, devlete görev ve sorumluluklar yükleyen İstanbul Sözleşmesi gericilerin hedef tahtasına yerleştirildi.

Gericiler ve AKP’ye yakın çevreler başta kadına yönelik şiddeti konu edinen sözleşmenin “yuva yıktığını” ileri sürerek iptali için kampanyalar yürütüyor.

soL haber portalı tarafından geçilen tüm haberlerde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. Haberler web sayfamızda otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

İlgili haberler

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla