LVM Fikret Odağ

Antalya’da vergi yapılandırmaya 400 bin dilekçe

20.02.2021 23:40

Antalya’da vergi yapılandırılması için 400 bin başvuru dilekçesi alındığı belirtildi.

Antalya’da vergi yapılandırmaya 400 bin dilekçe

Antalya’da vergi yapılandırılması için 400 bin başvuru dilekçesi alındığı belirtildi.

Antalya Vergi Dairesi Başkanı İlhan Karayılan, Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır’ı ziyaret etti. Ziyarette, kent ekonomisi ve devlete olan vergi ve diğer borçların yapılandırılmasıyla ilgili konular ele alındı.

Antalya Vergi Dairesi Başkanı İlhan Karayılan, Antalya’nın ülke ekonomi için önemli bir il olduğunu belirterek bazı kamu alacaklarının yapılandırılması hakkındaki 7256 sayılı Kanun kapsamında başvuruların 1 Şubat’ta sona erdiğini söyledi.

İlk taksitin en geç 1 Mart’ta ödenmesi gerektiğine dikkat çeken Karayılan, yapılandırmanın bozulmaması için ilk iki taksitin zamanında ödenmesi gerektiğini kaydetti.

Yüksek borçlulardan yoğun yapılandırma talebi

Nüfus ve ekonomi bakımından Türkiye’nin 5’ni ili olan Antalya’nın yapılandırmada da önemli bir il olduğunu ifade eden Karayılan, Antalya’da yapılandırma için 400 bine yakın dilekçe alındığını bildirdi. Karayılan, şunları kaydetti.

“Antalya’dan kamu borçlarının yapılandırmasıyla ilgili önemli sayıda başvuru oldu. Yüksek limitli borçlularda yüzde 80’in üzerinde bir başvuru aldık. Orta ve üst limit borçlulardan yoğun başvuru alınması bizim için çok önemliydi. Pandemi döneminde yapılan yapılandırma başvurularının yüzde 80’ini online aldık.’’

Yapılandırmanın mükellefi borçların birikmiş faiz yükünden kurtardığını anlatan Vergi Dairesi Başkanı Karayılan, ‘’Yapılandırma peşin ödemelerde büyük avantaj sağlıyor. Yapılandırma ekonomideki son dönemdeki olumlu dengelenme sürecine de önemli katkı sağlayacak’’ dedi.

Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır da mükellefin devlete olan borçlarını zamanında ödemesinden yana olduklarını, zamanında ödeme yapanların da farklı uygulamalarla karşılanması gerektiğini söyledi.

Yapılandırmadan yararlan kişi ve kurumların hak kaybı yaşamaması için borç taksitlerini zamanında ödemesi çağrısında bulunan Çandır, Antalya ekonomisinin zorlu bir dönemde geçtiğini, bu dönemin de el birliği ile atlatılması gerektiğini kaydetti.

#

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Haberler