*** AİHM Türkiye’yi haksız buldu

*** AİHM Türkiye’yi haksız buldu

ABONE OL
18:08 - 09/06/2009 18:08
*** AİHM Türkiye’yi haksız buldu
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Kaplan
Best

 

 

AİHM Türkiye’yi haksız buldu

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), aile içi şiddet davasında Türkiye’yi haksız buldu


AİHM, Türkiye’nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin yaşam hakkıyla ilgili 2., kötü muamele ve işkencenin yasaklanması ile ilgili 3. ve ayrımcılığın yasaklanmasıyla ilgili 14. maddelerinin ihlal edildiğine hükmetti.

Türkiye, karar gereği başvuruyu yapanlara 36 bin 500 Euro ödeyecek.


Nahide Opuz isimli kadın, 2002 yılında AİHM’e yaptığı başvuruda, kendisini döven, bıçakla yaralayan, ölümle tehdit eden ve daha sonra İzmir’e kaçarken annesini tabancayla vurarak öldüren eski kocası H.O’ya karşı devletin kendisini "etkili bir şekilde koruyamadığı" şikayetinde bulunmuştu.

1972 yılında doğan ve halen Diyarbakır’da yaşayan kadın, 1990 yılında tanıştığı ve 1995 yılında evlenerek üç çocuk sahibi olduğu H.O’nun sürekli kendisine şiddet uygulamasına ve tehdit etmesine rağmen, mahkemelere yaptığı başvurularda etkili sonuç alamadığı görüşünü savunmuştu.
AİHM’den yapılan açıklamada, H.O’nun 1995 ve 1998 yılları arasında, şikayet başvurusu yapan kadını ve annesini arabayla ezme girişiminde bulunduğu, bıçakla yaralama ve şiddetli şekilde dövmek gibi suçlar işlediği bildirildi.

Açıklamada, "Bu ağır suçlara ve tıbbi raporlara rağmen, H.O’nun hakkında yeteri delili bulunmadığı için önce dava açılmadığı, daha sonra yapılan duruşmalar sonucunda ise üç ay hapis cezası aldıktan sona bunun da para cezasına çevrildiği" belirtildi.


"Başvuru yapan kişinin eski kocası tarafından 2001 yılında bıçaklandığı" kaydedilen açıklamada, "Bu suçtan dolayı da H.O’nun sadece sekiz taksitle ödemek üzere 840 bin Türk Lirası para cezasına çarptırıldığı" bildirildi.

Açıklamada, başvuru yapan kadın ve annesinin, yine ağır tehditler yüzünden bu dava ile ilgili başvurularını geri çekmek zorunda kaldıkları kaydedildi.

AİHM’den yapılan açıklamada, başvuru yapan kadının, annesi ile birlikte 2002 yılında İzmir’e kaçma teşebbüsünde bulunurken, H.O’nun kendilerini bulduğu ve arabada annesini tabancayla vurarak öldürdüğü belirtildi.

Ömür boyu hapse mahkum olan H.O’nun 2008 yılında serbest bırakıldığı kaydedilen açıklamada,  bu kişinin tekrar tehditlerini sürdürmesinin ardından, eski karısının Türk adli makamlarına  şikayette bulunduğu, kadının avukatının da AİHM’e, "Türk yetkililerin müvekkilini yeterli şekilde koruyamadığı" şikayetinde bulunduğu bildirildi. (A.A) 

Inal

    Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.