*** ”AB Türk gençlerini küstürdü”

*** ”AB Türk gençlerini küstürdü”

ABONE OL
19:18 - 30/06/2009 19:18
*** ”AB Türk gençlerini küstürdü”
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Kaplan
Best

 

 

”AB Türk gençlerini küstürdü”

Brooking Enstitüsü Başkan Yardımcısı, eski Devlet Bakanı Kemal Derviş, AB’nin tam üyelik müzakerelerinde uyguladığı politika ile Türkiye’deki gençleri küstürdüğünü söyledi


Derviş, Fransa’nın eski dışişleri bakanlarından Hubert Vedrine ile Türk-Fransız dostluk derneği tarafından Meclis binasında düzenlenen bir toplantıya konuşmacı olarak katıldı.

Son anketlerin, gençlerin yüzde 49.7’sinin artık Türkiye’nin AB üyeliğine destek vermediğini ortaya koyduğunu belirten Derviş, ”AB’nin Türkiye’deki gençlerin cesaretini kırdığını” belirtti.

Derviş, ”genç ve dinamik nüfusa sahip Türkiye’nin, AB’nin küreselleşme karşısındaki sorunlarının çözümüne de katkı yapacağını” ifade etti.

İngiltere’nin ABD ile yakın ilişkisine rağmen AB’ye büyük katkı sağladığına, İspanya’nın Latin dünyasıyla yakın ilişkisine rağmen AB ile de bütünleşmesine işaret eden Derviş, Orta Doğu, Kafkasya, Orta Asya ile olan yakın bağları ve ilişkileri ile birlikte Türkiye’nin de AB’ye önemli bir dinamizm kazandıracağını vurguladı.

1999 Helsinki zirvesinin Türkiye-AB ilişkileri açısından önemli bir dönem noktası olduğunu belirten Vedrine de müzakereler başladıktan sonra Türkiye’nin adaylığının sorgulanmasını eleştirdi.

AB’nin içinde yaşadığı sorunlara dikkati çeken Vedrine, ”AB vatandaşlarının kendilerini daha güvenli ve rahat hissetmesi için AB’nin sınırlarının da belirlenmesi gerektiğini” söyledi.

Vedrine, AB’nin coğrafi olarak sınırsız bir şekilde büyümeyeceğini sözlerine ekledi.

Derviş, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Başkanlığı görevinden ayrıldıktan sonra, dünyanın önde gelen şirketlerinin üst düzey yöneticileri, küresel fikir önderleri, devlet adamları ve saygın akademisyenlerden oluşan Sabancı Üniversitesi Uluslararası Danışma Kuruluna seçilmişti. (A.A) 

Inal

    Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.