60. YILIN EMEK FATURASI MI?

22.06.2021 20:45

Hessen Eyaleti Eğitim Bakanlığının okullarda Türkçeyi müfredat dışında bırakarak Lehçe, Çince, Portekizce ve Arapçayı ikinci yabancı dil seçeneği olarak sunmasının ardından eyalet parlamentosunda SPD'nin Türkçe dil dersi önergesine red kararı verdi.

SPD'nin Türkçe ve Yunanca'nın okullarda seçmeli 2. veya 3. yabancı dil olarak okutulmasına önergesi; Hessen Eyaletinde CDU, Yeşiller ve AfD'nin oyları ile red edildi.

Kararın duyulmasının ardından Türkler ve Almanlar arasında olumsuz karar haberi halk arasında şok yarattı. Kaynaşmaya vurulan bir darbe olarak değerlendirildi.

Hessen Eyalet meclisindeki Hristiyan Demokratlar ve Yeşiller koalisyonu hükümeti AfD`yi de yanlarına alarak Türkçe yabancı dil dersinin 2. seçmeli ders olarak okutulmamasını duygu ve düşünceleri ile kibarca meclisteki verdikleri hayır oylarla ifade ettiler. Somut bir açıklama yapılmadı.  Entegrasyon eğitim ile başlar sosyal ve ekonomik hukuksal pekişir. Eyalet hükümetine soruyoruz böyle miydi entegrasyon politikanız?

******

Türkçe derslerin "Sekundärschulen" de orta okul ve Liselerde okutulmasına hayır demeleri Sivil Toplum Kuruluşlarını bir çatı altında toplayan diğer taraftan daha da aktif politika yapıp takip etmemize birbirimizle daha çok diyalog içinde olup siyasi ve ekonomik güçlü olmaya neden olduğu vurgulandı.

Bu da işinin olumlu yönü.

Bu olumsuz oylamadan çıkan sonuç bu ülkedeki varlığımızı yok edemez...!  Tahminimce çoğumuz 40-50 hatta 60 yıldır burada yaşıyoruz ve 60. yılın ekonomiye katkının faturası adeta " Türkler cezalandırılarak açıklandı."

****

Bu karar üzücü ama dünyanın sonu demek değil. 60 yıl içinde kimilerimiz Alman vatandaşı oldu. İçimizden bizden birileri ne neler yetişmedik ki.; Akademisyenler, sporcular, sanatçılar, tiyatrocular, yazarlar, doktorlar, mühendisler bankacı- sigortacılar işveren, işçi memur ve politikacılar yetiştirdik. Almanca bilen imam da yetişiyor. Yani biz (integre) kaynaştık ta hükümetlerin eyaletler bazında siyasi yarası var.  Bunları güzel örnekleri yaşayarak görüyoruz.

İşte Almancadan sonra Hessen eyaletinde en çok konuşulan dil Türkçe. Bu sosyal ve ekonomik faydanın faturası böyle olumsuz *karar* *olmamalıydı*.

Korona Aşısı bulan bir işçinin oğlu Prof. Dr. Uğur Şahin eşi Dr. Türeci Hanım da Türk kökenli Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarıydı.  İşçi ailesinin oğlu Mesut Özil Alman milli takımında gol atarken hep beraber sevinmedik mi? Alman-Türk birbirimiz ile akraba olmadık mı? bunlar bizim artı değerlerimiz değil mi? neden Türklere hep 3. sınıf vatandaş yetim çocuk muamelesi yapılıyor? Neden hep entegrasyon engelleniyor?  Soğuk kanlı mücadelemizi yılmadan usanmadan ve yorulmadan vermeye devam edeceğiz. Hessen eyaleti Meclisi kararı dünyanın sonu değil. Bunda da vardır bir hayır diyerek.

Konuya şöyle bakalım. Avrupalı ve Türkiye kökenli Türkler olarak iyi bir güç birliğimizi korur. İyi bir lobi oluşturursak eğer. Avrupa'da bu lobinin faydalarını hep beraber görüp yaşayacağız.

****

*Hessen Türk Dernekleri İnisiyatif Platformu* (HTDİP) sözcüsü Almanya Türk Toplumu Eş Genel Başkanı Atila Karabörklü mevcut dernekleri bir çatı altında toplamayı başardı. Bu da artı olumlu sonuçlardan. Sıra Ailelerin uyanıp çocuklarına Türkçe derslerine sahip çıkması.

*****

Şartlar koşullar ne olursa olsun Dünya hep döner. Yeter ki dil ve yürek yarası olmasın. Hessen eyaleti koalisyon hükümeti verdiği yanlış karar için elini vicdanına kor tekrar bir gözden geçirip burada doğup büyüyen yetişen gençleri sevindiren kararlar alır sosyal, kültürel, ekonomik hoşgörü ve barış sağlanır.

Türk ve Alman dedeler torunları ile Türkçe yerine geri vites atıp Polonyaca dili Çince mi konuşsun?

Yanlış karar Bağdat’tan dönermiş.  Oylama sonuç bizleri umutsuzluğa itmesin. Aksine daha çok toplumsal birliğimizi koruyarak, haklı taleplerimizi, demokratik ilkeler doğrultusunda mücadele ederek. Türkçe 2. dil ders hakkımızı almaya çalışalım.

Hepinize saygı ve sevgilerimle esen kalın.

Necati Aydın

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Yazarın Diğer Yazıları