5 dakikalık dolu zararı 137 milyar lirayı aştı

10.11.2020 20:30

Antalya’nın Kumluca ve Finike ilçesinde geçen ay 5 dakika süren şiddetli fırtına ve ceviz büyüklüğünde yağan dolunun maddi zararının 137 milyar lirayı…

5 dakikalık dolu zararı 137 milyar lirayı aştı

Antalya’nın Kumluca ve Finike ilçesinde geçen ay 5 dakika süren şiddetli fırtına ve ceviz büyüklüğünde yağan dolunun maddi zararının 137 milyar lirayı aştığı öğrenildi.

Kumluca Ziraat Odası Başkanı Hidayet Kökçe yaptığı açıklamada, 19 Ekim 2020 tarihinde Finike ve Kumluca ilçelerinde meydana gelen 5 dakika süren dolu, şiddetli rüzgar ve hortum afeti neticesinde toplam 19 köy ve mahallede 19 bin 998 dekar alan ve toplam 2 bin 229 yetiştiricinin etkilendiğini ve zarar gördüğünü söyledi.

Dünya Gazetesi muhabirinin yetkililerden edindiği bilgiye göre, Finike ilçesinde Yeşilyurt, Turunçova, Hasyurt, Tatlısu, Kum ve Sahilkent köy ve mahallelerinde dolu ve şiddetli rüzgar afetinde 7 bin 270 dekar portakal ve mandarin bahçesi  (narenciye), bin 167 dekar örtüaltı olmak üzere toplam 8 bin 437 dekar alan zarar gördü.

Dolu ve fırtına ile hortumdan 588 üreticinin etkilendiği Finike’de 32 milyon 107 bin 954 TL zarar tespit edildi.

Kumluca ilçesinde de Kavak, Beykonak, Hacıveliler, Göksu, Kum, Beşikçi, Hızırkahya, Adrasan, Karşıyaka, Mavikent, Salur, Belen ve Yeni mahalle ve köylerinde dolu ve hortumdan 3 bin 517 dekar narenciye bahçesi, 8 bin 43 dekar örtüaltı (sera) olmak üzere toplam 11 bin 560 dekar alan zarar gördü. Bin 641 üreticinin etkilendiği Kumluca’da toplam zararın ise 105 milyon 61 bin TL olduğu belirlendi.

Dolu, fırtına ve hortum afetinden zarar gören toplam 480 üreticinin ise TARSİM kapsamında olduğu öğrenildi.

Fırsatçılar arttı

Seraları zarar gören ve isimlerini vermek istemeyen bazı üreticiler de ilçede sera cam fiyatlarının afet sonrası 2-3 misli arttığına dikkat çekti.

Afet öncesi 1 tabak cam fiyatının 1 lira olduğunu belirten üreticiler, dolu ve hortum sonrası bunun 3 ile 5 lira arasında değiştiğini, cam takım fiyatının da 3-4 liradan 10 liraya çıktığını söylediler.

Üreticiler, yaz dönemlerinde seralarda metre birim fiyatını 7 liradan inşa eden demir aksam ustalarının ise geçen yıl ilçede yaşanan hortum afetinde üreticilerin yanında yer alarak yarı fiyatına sadece emeklerinin karşılığı iş yaptıklarını anımsattılar.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yap

Diğer Haberler

TASS:“Azerbaycan Topçu Ateşinde 3 Ermeni Asker Öldü”

TASS:“Azerbaycan Topçu Ateşinde 3 Erme..

TASS:“Azerbaycan Topçu Ateşinde 3 Ermeni Asker Öldü”
FED’in Faiz Artışının Latin Amerika'ya Etkileri

FED’in Faiz Artışının Latin Amerika'ya..

FED’in Faiz Artışının Latin Amerika'ya Etkileri
Almanya’da koronavirüs vaka sayısı 95.811, Can kayıbı 138

Almanya’da koronavirüs vaka sayısı 95...

Almanya’da koronavirüs vaka sayısı 95.811, Can kayıbı 138
Ian Kasırgasıyla Florida Alarmda Küba Karanlıkta

Ian Kasırgasıyla Florida Alarmda Küba ..

Ian Kasırgasıyla Florida Alarmda Küba Karanlıkta

"İran'ın SİHA Saldırısında Ölü Sayısı ..

"İran'ın SİHA Saldırısında Ölü Sayısı Yükseliyor"
ABD'li Yetkili Türk Bankaların MIR'den Çıkışını Yorumladı 

ABD'li Yetkili Türk Bankaların MIR'den..

ABD'li Yetkili Türk Bankaların MIR'den Çıkışını Yorumladı