19 C
Berlin
21:10 - 12/07/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri

Ali Sönmez

Ali Sönmez arşivindeki tüm yazılar ha-ber.com'da.

Diğer Yazarlar

YETİŞ YA HIZIR

03:10 - 15/02/2020

Zamanın birinde padişahın biri Hızır’ı öyle merak eder ki, bana Hızır’ı getirene ne isterse vereceğim der. Saray görevlileri tellak çağırtırlar, padişahımız bana Hızır’ı getirene istediğini verecek derler.

Böyle bir söylenti var” ama Hızır’ı gören yok ki”

Bu arada köyün dışına doğru garip mi; garip yoksul mu, yoksul yaşlı bir karı koca yaşar, yiyecek bir kuru ekmek bulursa yer, bulamazlarsa aç yatarlarmış.

Yaşlı adam ben Hızır’ı padişahımıza getiririm ama bu hemen olmaz en az altı ile bir sene sürer der. Olayı padişaha anlatırlar

Padişah’ta kabul eder, ihtiyarlara ne gerekiyorsa vermelerini, onları rahat ettirmek için herkesi seferber eder. Şimdiye kadar yemedikleri yemekler; meyvalar, şerbetler; ballar getirilir.

Yaşlı kadın: herif; herif sen ne yaptın biz Hızır’ı nasıl getiririz, bizim kellemiz gider der dövünür dururmuş, inançlı yaşlı adam Hızır kimseyi darda koymaz o İsa’ya ve Musa’ya yol göstermiş bizimi darda koyacak der dururmuş.

Fakat içinde de bir yandan korku varmış, şayet Hızır gelmezse “Padişaha “durumumu anlatırım, oda kocaman padişah beni af eder diye düşünürmüş.

Neyse verilen süre dolmuş, ihtiyarları zaptiyeler apar topar saraya alıp götürmüşler, kapılar açılmış içeri girmiş, Padişahın huzuruna çıkmışlar, Padişah sormuş? ihtiyar hani sen Hızır’ı getirecektin ne oldu?

İhtiyar başlamış durumunu anlatmaya, ben yetim büyüdüm, herkes tarafından horlandım, bir gün doyduysam bir gün doymadım, ayda yılda bir sıcak lokma bazen de et gördüm. Siz Hızır’ı sorunca, bende böyle bir şey düşündüm, koca padişahtır, bizi af eder, şu son günlerimizde boğazımızdan sıcak bir lokma geçsin istedim deyince, padişah hiddetlenmiş. Siz bunun sonunun ölüm olacağını bilmiyor muydunuz demiş?

Büyük vezirine sormuş söyle büyük vezirim bunlara ne ceza verelim? iki ata bağlayalım köy köy dolaştıralım demiş !!! o arada arkada çocuk gibi ufak tefek biri Aslına Hüü, Nesline Hüü demiş.

İkinci vezire sorulmuş?

İkinci vezirde topaçla ezelim demiş arada yine o kişi Aslına Hüü, Nesline Hüü demiş.

Sıra son vezire gelmiş, ”Padişahım bu insanlar yaşlı dertlerini anlatılar” af edin büyüklük Sizden olsun deyince çocuk görünümlü kişi ,yine Aslına Hüü Nesline Hüü deyince, Padişahın dikkatini çekmiş, sen kimsin deminden beri Hüü çekip duruyorsun bree adam deyince, Padişahım senin şu büyük vezirinin babası dövenciydi ,harman yerlerinde döven sürerdi, onun için ihtiyarları atlara bağlayıp köy köy dolaştıralım dedi, ikinci vezirinin babası ,tokmaklarla üzüm ezerdi oda topaçlarla vurup ezelim demesi bundandı, küçük vezirinin babası derviş saf  bir adamdı onun için senden af diledi, padişah hiddetlendi  breee adam sen bunları nerden biliyorsun deyince, sen Hızır’ı çağırmadın mı? küçük veziri göstererek

İşte vezir, bende Hızır deyip ortadan kaybolur. Hızır birçok inançta ve bölgede olmasına rağmen, Alevilerde çok daha farklıdır, çünkü Hızır’ı her yerde hazır ve nazır bilirler, onun ölümsüzlüğüne inanırlar. Bundan dolayı Anadolu’da kışın bitimine yakın, Şubat’ın ilk haftası kömbeler yapılır, lokmalar dağıtılır cemler yapılır ve buna mukabil

11-12-13 şubat üç gün Hızır orucu tutulur, bunun ne kadar inançsal sebebi böyle olsa da bir de sağlık yönü vardır. İnsan vücudundaki Toxin maddelerin, vücuttan atılması üç gün sürer. (72) Saat’tir.

Hızır yoldaşınız ola.

 

Ali Sönmez

Yazarın Diğer Yazıları

Tüm Yazıları

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla