15.6 C
Berlin
03:54 - 04/06/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri

Doç. Dr. O. Can Ünver

Doç. Dr. O. Can Ünver arşivindeki tüm yazılar ha-ber.com'da.

Diğer Yazarlar

TÜRKİYE’DEKİ SURİYELİLER: TEHLİKE BÜYÜYOR

21:48 - 26/08/2014

TÜRKİYE’DEKİ SURİYELİLER: TEHLİKE BÜYÜYOR

Kısa süre önce bu sütunlarda yayımlanan yazımda Türkiye’deki Suriyeli sığınmacılar sorununu ele almış ve bu soruna gerektiği şekilde müdahale edilmediği takdirde çok yakın zamanda başımıza çok nahoş olaylar gelebileceğini belirtmiştim. 

Ne yazık ki bu öngörülerim son günlerde artan endişe verici olaylarla doğrulanıyor. Ülkenin birçok yerleşim yerinde Suriyeli sığınmacılara karşı “pogrom” benzeri kitlesel şiddet hareketleri medyaya yansımakta ve bu kuşkusuz çok tehlikeli bir tırmanış. Bilindiği gibi bir kez başladı mı bu türden olaylar hemen engellenememekte ve mutlaka ardında kolay giderilemeyecek izler bırakmaktadır. 

Durum bu iken yetkili ağızlardan meselenin büyütülmemesi, şiddet olaylarının abartılmaması gibi açıklamalar gelmekte. Fakat anlaşılan o ki, şimdi Türkiye sayısı hakkında muhtelif rivayetler dolaşan ve bir tahmine göre 2 milyon sınırına yaklaşmış bulunan bu zavallı insanlar için “ülkeye dağılın, başınızın çaresine bakın” gibi yanlış bir tutumun cezasını çekmekte. Sokaklarımız Suriyeli dilencilerle, kavşaklar dilenen Suriyeli küçücük çocuklarla doldu. Kırmızı ışıkta durur durmaz hemen arabanıza üşüşüp yalvarmaya başlıyorlar. 

Şimdi galiba bu duruma bir son vermek için üst düzeyde bazı kararlar alındı. Ama git istediğin yerde kaçak işyeri aç, düşük ücret karşılığında kayıt dışı işlerde çalış, daha da olmazsa dilencilik yap diye bu savaş mağdurlarını ortaya salmak en büyük hataydı ve bunların işlediği ufak tefek suçlar veya asayiş olayları zaten kendileri bin bir sıkıntıyla yaşayan yoksul insanlarımızı zıvanadan çıkarmaya yetiyor. Bir kentimizde toptancı halinde düşük ücretlerle çalışan Türk işçiler çok daha düşük ücretle çalışmaya razı olan Suriyelileri sopalarla kovalayıp halden attılar. Birçok yerde kaçak Suriyeli dükkânları taşlandı. Bu olaylarda can kaybı da oldu. Gergin toplumumuz daha da gerginleşmiş oldu bu vesileyle.
 
Şimdi ileriye bakacak olursak, Suriyeli sığınmacıların çoğu Türkiye’den gitmeyecek belli ki. Yani birlikte yaşayacağız. Durup dururken nur topu gibi bir azınlığımız oldu. O zaman hiç vakit geçirmeksizin birlikte yaşam için ne gerekliyse düşünmek, planlamak ve gerçekleştirmek zorundayız. Yıllardır Türk göçmenlerini topraklarında barındıran Avrupa ülkelerinin entegrasyon vs politikalarını ve uygulamalarını izliyoruz. Yeri geldiğinde de eleştiriyoruz. 

Alın size, işte Türkiye de elinde olmadan göçmen kabul eden bir ülke oldu. Şimdi ne yapılacağına karar vermenin ve toplumsal bütünlük ve dayanışmanın zarar görmemesi için acilen adımlar atmanın tam zamanıdır. Yoksa başka ülkelerde gördüğümüz ve bizde olmaz dediğimiz,  hiç arzu edilmeyen ev veya dükkân taşlama, sopayla adama kovalama ve benzeri gibi şiddet olaylarından çok daha acı hadiselerle karşılaşırız. 

İnşallah haklı çıkmam!

Dr. O. Can Ünver

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla