32 C
Berlin
17:31 - 11/08/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri

Ali Sönmez

Ali Sönmez arşivindeki tüm yazılar ha-ber.com'da.

Diğer Yazarlar

TİLKİYLE YILAN

13:52 - 14/04/2018

TİLKİYLE YILAN
 
Bu hikâyeyi duymuşsunuzdur, ormanda av ararken, tilkiyle yılan karşılaşır birbirlerine bakarlar, azılı iki düşman, çıkar için arkadaş olurlar, aralarında da bir anlaşmaya varırlar, tilki kardeş sen bana bir şey yapma, ben de sana bir şey yapmayayım bulduğumuz yiyecekleri de bölüşürüz derler.
 
Orman biter, önlerine kocaman deli akan, Fırat gibi bir nehir çıkar. Yılan tilkiye döner; tilki kardeş, ben yüzme bilmem” zaten dost olduk, nehiri geçerken, ben senin sırtına bineyim sen iyi yüzüyorsun der. Tilki kabul eder, yılanı sırtına alır, birlikte suya dalarlar, tilki suya gömülüp çıktıkça yılan bu beni boğacak korkusuna kapılır, başlar tilkiye dolanmaya tilki de bu beni güçsüz düşürmek istiyor herhalde diye, suya daha çok batıp çıkmaya başlar, yılan iyice sıkıp tilkiyi nehrin ortasında güçsüz düşürür. Öleceğini anlayan tilki yılana” nede olsa arkadaşlığımız oldu, son isteğim seni bir sefer öpeyim der. Yılan kafasını uzatınca, tilki yılanın kafasını kapar, başlar ısırmaya, ısırık derinleştikçe yılan çözülmeye başlar, ırmak bitip tilki suya çıktığında, yılan son nefesini verirken, kasları gevşer düz bir hâl alır, tilki bakar ve ben öyle yamuk yumuk dost değil, dos doğru dost isterim der.
 
Suriye savaşında, kim tilki kim yılan daha belli değil.
Bazı politikacılara bakıyorum, Fetoyla ilişkilerinde kim yılan kim tilki belli değil, çıkarlarınız uğruna milyonlarca insanı yerinden yurdundan etiğiniz yetmiyormuş gibi, binlerce insanı da katlettiniz.
Dünyaya demokrasi dersi veren “Avrupa” silah satmak stratejik bölgede pay almak için bazen tilki bazen yılan oluyor. Nedir bu yılanlar ve tilkilerden çektiğimiz?
 
Ali Sönmez

 

Yazarın Diğer Yazıları

Tüm Yazıları

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla