32 C
Berlin
19:01 - 11/08/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri

Ali Sönmez

Ali Sönmez arşivindeki tüm yazılar ha-ber.com'da.

Diğer Yazarlar

SEN KALPLERDE YAŞIYORSUN  

22:02 - 14/11/2018

Yıl 1933 Mustafa Kemal Atatürk bir toplantıda arkadaşlarıyla sohbet ediyor. Aralarında bazıları paşam sağlığınıza daha fazla dikkat etmeniz lazım, çok yıprandınız, daha uzun yaşamalısınız deyince; oradakilere dönüp, “siz unutunuz herhalde o çocuklar şimdi on yaşında oldu bile” der. 

Bu ülkede nice Mustafa Kemaller yetişecek göreceksiniz diye cevap verir. Bilindiği gibi 10 Kasım tüm yurtta ve yabancı temsilciliklerde anıldı.
ADD’nin düzenlemiş olduğu etkinliğe, gazeteci, yönetmen yazar Serkan Koç ve Akut kurucusu ve yönetim kurulu üyesi, Everest tepesine ilk tırmanan Türk, Ali Nasuh Mahruki Atatürk`ü anlattılar.

“Yurttaşlarım az zamanda çok işler başardık bunu Cumhuriyet sayesinde başardık “. Türk Milletinin karakterine en uygun yönetim şekli Cumhuriyet’tir.

Birçok ülkede Atatürk için büstler yapılmış. Mesela Küba`da Atatürk ders olarak okutulmaktadır. Bir örnekte Norveç’ten işler sarpa sardığında, çözümsüz gibi göründüğünde, Norveçliler Atatürk gibi düşün deyimini kullanır.

Emperyalizm ve onun işbirlikçileriyle mücadele eden yılmayan bağımsızlık benim karakterimdir diyen, Dünyada Kadınlara seçme ve seçilme hakkını ilk veren, Köy Enstitüleri’nin açılmasını başlatan, Mustafa Kemal Atatürk, “Keşke Yunan galip gelseydi” diyenleri ziyaret edecek kadar cüretkara olan Diyanet işleri başkanı Cumhuriyeti yıkmak için uğraşan, Emevi bozmaları gerici; yobaz işbirlikçiye rağmen, O Devrimci “on yaşındaki çocuklar” yılmadan yoluna devam ediyor.

Ali Sönmez

Yazarın Diğer Yazıları

Tüm Yazıları

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla