20.1 C
Berlin
12:38 - 05/08/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri

Ali Sönmez

Ali Sönmez arşivindeki tüm yazılar ha-ber.com'da.

Diğer Yazarlar

SCHAFS KÄSE

23:28 - 07/10/2017

SCHAFS KÄSE 

1990 iki Almanya’nın birleşmesiyle birlikte iş yerleri kapanmış veya iş verenlerin birçoğu genelinde meslekli olan eski DDR vatandaşlarına iş imkânı veriyordu.

Durum böyle olunca işten çıkmak isteyenlere veya işverenin çıkardığı kişiler üç beş tazminat alıp işten ayrılıyorlardı.

Bir ara dinlendikten sonra işsiz olmuyor bir iş yapmak gerek diyenler imbiß dediğimiz küçük büfeler açmaya başladılar. Nede olsa kolay iştir diye düşünüyorlardı çoluk çocuk çalışır geçinir gideriz diye düşünüyordu birçok kişi.

Büfeciler iyide para kazanıyordu, kes döneri, kızart patatesi, biraz salata ver gitsin tabi iş aslında öyle değildi, Gastronomi titizlik isteyen hijyen isteyen zor bir işti, birçoğu bu işe girip ellerindeki birikimleri de kayıp ettiler. İçlerinde başarılı olanlarda oldu fakat bir geneleme yapıldı mı yarısından fazlası yarı yolda döküldü. Normal iş yerlerinde sekiz saat çalışırken artık çalışma süreleri on iki on beş saatlere çıkmıştı.
Doğru dürüst Almanca bilmeyen bir kahramanımızda böyle bir büfe açtı. Başarılı olmak için canla başla çalışıyordu, bir gün bir müşterisi geldi bittescön buyurun dedi. Müşteri ıch möchte ein döner mit schaf kesä haben dedi. (Peynirli bir döner istiyorum) 

Adam ekmeği tost makinasına attı güzelce kızartı ekmeği ortadan ayırdı soslardan kıp kırmızı acı sosu alt üst ekmeğin içine boca etti, ekmeğin içine kestiği döneri salataları doldurup müşterisine uzattı, müşteri aldı jelatine sarılı döneri bir ucundan açtı ekmeğe bir ısırık attı ikinci ısırıkta bağırmaya başladı oohh mein gooodd (aman Allah’ım) kahramanımız gülerek şarf ya iş dir sagen du mich niş hören ben sana söyledim beni duymadın dedi.

Müşteri: ıch wolte mit schafs kesä haben, nich scharfs, mit meee, meee kesä, deyince kahramanımızın jetonu düştü, müşteri koyun peynirli döner istiyordu.

Almancada acıyla, koyun kelimesi birbirine çok benzediğinden iki kelimeyi karıştırmış koyun peynirli döner vereceğine, ekmeğin içine basmış acı sosu, acılı bir döner vermişti, hatasını anladı gülerekten ikinci bir döner yapıp müşterisine verirken birazda hava yapıp Das döner von miyer ja dedi. 
Bu döner benden olsun adam dönerini alıp içini kontrol etti. Döneri dikkatli bir şekilde ısırdı, kahramanımız hala kıkır kıkır gülüyordu döner şarf ja şarf diyordu hala.

Ali Sönmez

Yazarın Diğer Yazıları

Tüm Yazıları

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla