15.6 C
Berlin
04:09 - 04/06/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri

Doç. Dr. O. Can Ünver

Doç. Dr. O. Can Ünver arşivindeki tüm yazılar ha-ber.com'da.

Diğer Yazarlar

SARKİSYAN’IN SÖZLERİ

21:16 - 01/08/2011

Ermenistan Cumhurbaşkanı Sarkisyan’ın geçtiğimiz günlerde sarf ettiği sözler Türkiye’de geniş yankı buldu.
Sarkisyan, Ermeni gençlere ‘Karabağ’ı biz aldık, Ağrı Dağı’nı almak da size düşüyor’, demiş.
Herhalde bunlar hamasetin egemen olduğu bir toplantıda ağızdan kaçmış sözler diye düşünebilirsiniz.
Fakat öyle olmadığı hazretin önceki tutumlarından ve söylediklerinden belli.
O küçücük ve fakir Ermenistan Cumhuriyeti kurulduğu günden bu yana Türkiye gibi bir bölgesel deve meydan okumaya ve topraklarımızda gözü olduğunu ifade etmeye cüret ediyor.
Haline bakmadan kabadayılık edip Türk toprakları üzerinde hak iddia etmeye kalkıyor.
Bu iddiayı bir de anayasalarına koydukları bir hak olarak anlıyorlar.
Aynı Ermenistan bir yandan da Türkiye sınır kapısını açsa, biraz ekonomik yararımız olsa diye yalvarıyor.
Kabadayılığının ise sınırı yok.
Doksanlı yılların başında tüm dünyanın gözleri önünde Azerbaycan’ın topraklarını işgal eden ve kadın, çocuk, yaşlı demeden Azeri kardeşlerimizi katleden işte bu Ermenistan.
Başka bir ülkenin topraklarını işgal eden, bir başkasının topraklarına göz diktiğini çekinmeden beyan eden bir cumhurbaşkanına sahip olan bu minik ülke batı dünyasından da ne yaparsa yapsın destek ve teşvik görüyor.
Çarpıtılan ve yıllar geçtikçe her çeşit dezenformasyonla türlü biçimlere sokulan 1915 tehcirine ilişkin iddialar günümüzde sorgulanmadan gerçekmiş gibi kabul edilmekte.
Türkiye istediği kadar arşivlerini açsın, tarihi ve bilimsel gerçekleri dünyayla paylaşmaya hazır olduğunu haykırsın, faydası yok: Bu kabadayı Ermenistan’ın tüm haksızlığıyla yaptıkları ve açma sapan iddiaları batı dünyasında geniş kabul ve destek görmeye devam ediyor.
Ermenistan destekçilerinin Türkiye’ye yaklaşımı genellikle büyük devlet doğal olarak küçük devlete karşı haksız olur şeklinde.
Aynen Kıbrıs’ta Türkleri katleden Rum faşistlerine karşı askeri harekâta girişen ve on yıllar boyu ezilip sömürülen Kıbrıs Türklerini yok olmaktan kurtaran, üstelik bunu devletler hukukundan aldığı güçle yapan Türkiye’nin haksız ilan edildiği gibi.
Otuz yıldır kan içmeye doymayan PKK’yı destekleyen zihniyet de aynı kaynaktan besleniyor.
Tüm bu düşmanca tutum, yaklaşım ve cehalete karşı Türkiye’nin son derece akıllı ve planlı bir enformasyon faaliyetine girişmesi gerekiyor.
1973 yılında başlayan Asala terörü, 1974 Kıbrıs Barış Harekâtı ve sonraları da ırkçı PKK terörü nedeniyle ilgili olarak dünya kamuoyuna egemen olan bilgi kirliliğine karşı çok başarılı bir mücadele sürdüremedik.
Sarkisyan’ın sözleri bu mücadeleyi artık bilimsel yöntemlerle ve profesyonelce sürdürmemiz gerektiğini bize bir kez daha ihtar ediyor.

Dr. O. Can Ünver

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla