8.3 C
Berlin
11:49 - 07/04/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri

Necati Aydın

Necati Aydın tüm yazıları ile Ha-ber.com’da.

Diğer Yazarlar

MART`IN SONU BAHAR…!

23:29 - 10/04/2019

31 Mart 2019 yerel yönetimler seçimlerini gerçekleştiren Türk milleti, her seçim sonunda olduğu gibi bu yerel seçimde de oyların sayımına hile karıştı, yanlış sayıldı gerekçesi ile bazı il ve ilçelerin oylarının tekrar tekrar sayılması durumu ile karşı karşıya kaldı. Ve farklı sonuçlar elde edildi. Kimileri çabuk sevindi…!

**

31 Mart 2019 seçimlerinde önce adaletsiz seçim propagandası yapıldı. Her parti basın yayın ve medya aracı ile halka eşit olanaklar kullanarak kendilerini anlatamadı…!

Çok agresif geçen seçim sürecinde, halkın, seçmenin hak etmediği çirkin siyasi dil kullanıldı. İllet, zillet, pislik, vatan haini vs. gibi sözcükler her gün çocuklarımıza çirkin örnek olarak sarf edildi. Bu çirkin sözler ters tepki yarattı. Halk sandıkta cezalandırdı. Sabırlı ve hoşgörülü milletimiz bu tür seviyesiz sözlere hiç aldırış etmeden bir iki yer hariç kavgasız gürültüsüz iyi bir seçim atmosferi yakalayıp iyi duruş sergileyip, milletin huzurunu bozan, çirkin ve seviyesiz sözlere aldırış etmedi. Seçimler nispeten saygı, sevgi hoşgörü çerçevesinde gerçekleştirildi. Ama ne yazık ki Malatya’da çıkan kavgada 3 vatandaşımız hayatını kaybetti. Türkiye genelini hırçın siyasi propagandalar hiç etkilemedi.

*

Agresif, kıran kırana geçen seçimlerde İstanbul, Ankara, İzmir, Mersin, Antalya, Adana, Aydın gibi illerde yerel yönetime millet ittifakı CHP’nin belediyeleri kazanması seçmeni sevindirdiği gibi büyük ekonomik sorunlar maddi borçları beraberinde teslim etti.

*

Parsel parsel satılan ya da vakıflara bağışlanan gayrimenkuller, araziler yüksek miktarda borçlarla devir alınan büyük şehir Belediyeleri sosyal ve ekonomik sorunlarla karşı karşıya kalacak.

*

Başkanlık sistemi AKP hükümetinin ve AKP’li yerel yönetimlerin 15-20 yıldır belediyecilik alanında yaptığı çalışmalar hizmetler o kadar kötü olmasa da alt yapısı iyi olan, yol su ve elektrik metro hastane gibi sorunları çözmede başarılı çalışmaları olmuştur. Bu hizmetler gözle görülür düzeydedir. Otonom yatırımlardır. Halk eşit faydalanma hakkına sahiptir. CHP’nin borçla devir aldığı belediyeler olsa da bazı illerde kır dök sök yeniden yap modeli dönemi bitmeli, yatırım araç gereçleri amorte olana kadar kullanılmalıdır! Ekonomide kemer sıkılmalı, çözümler üretilmeli, halkı sosyal ve ekonomik bunalımdan kurtaracak, çiftçiye köylüye kooperatif sistemleri üretim ve pazarlama için ivedilikle geliştirmelidirler.

*

Halk artık beton yığınlarından bıkmış, nefes alacak yeşil alanlara hasret kalmıştır. 50 yıldır kaldırım değiştiren, yol yapan, zihniyet artık halk dayanışması ile yeşil alanları üretime yönelik kullanacak iş sahaları açıp geliştirip, köye dönüş veya köyde üretim projeleri halkın zorunlu gıdalarını üreterek üretime ekonomiye destek olup, toplumsal sorunlara katkı sağlamayı plan ve projelendirerek hayata geçirmelidir.

*

CHP’nin işi büyük şehirlerde oldukça zor olacak. Bunun bilincindeki yerel yöneticiler sakin ve sabırla plan ve proje çerçevesinde uygulamaya başlarsa eğer “Mart’ın Sonu Bahar” olur. Ülkeye huzur ve güven gelir. 21. Yüzyıl çok acımasız ve hızlı gelişmelere şahit oluyor. Dijital çağ modern toplumlar ortaya çıkardı. Üretim ve tüketim pazarlama sistemi değişti. Türkiye’de ise başkanlık sistemi yerel yönetimlerle ne derece uyum içinde çalışır bunu ileriki günlerde hep beraber yaşayıp göreceğiz.

*

31 Mart 2019 seçimlerini kazanan Belediye başkanlarımızın yeni görevleri ülkemiz için hayırlı olsun. Halkımız huzur güven bulsun.

*

Sevgili okurlarım makaleme öneri ve kıymetli yorumlarınızı beklerim.

Hoşça ve dostça kalın.

Necati Aydın

Yazarın Diğer Yazıları

Tüm Yazıları

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla