16.2 C
Berlin
01:05 - 12/07/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri

Zekeriye Uçar

Zekeriye Uçar arşivindeki tüm yazılar ha-ber.com'da.

Diğer Yazarlar

KEMALİST AYDINLANMA ATATÜRK’ÜN ANISINA SAYGIYLA…

23:00 - 09/11/2019

Büyük Devrimci Mustafa Kemal Atatürk’ü, vefatının 81.yılında çok büyük bir özlemle ve saygıyla anıyoruz.

Atatürk’ü anladıkça devrimciliği ve vazgeçilmezliği daha bir içselleşiyor ve insanın yaşamına, toplumsallığına olan bilinci daha artıyor ve önem kazanıyor. Mustafa Kemal Atatürk’ü doğuşundan itibaren bir bütün içinde değerlendirmeli ve bunu Kemalist ideolojiye vardırmalıyız; bir yerden kesip, başlatmak, akıldan uzaklaştırıp tabuya dönüştürmek Atatürk’ün devrimciliğini yok eder, Kemalist düşünceyi yozlaştırır, bundan özenle kaçınmak gerek, bunu kasten yapanlara karşıda uyanık kalmalı.

Dönem dönem Atatürk’ü ve devrimlerini küçümseyenler oldu, burun kıvıran solcular çıktı. Bazıları özeleştirisini de yaparak hakkını vermeye çalıştı. Türkiye’nin aydınlanma hareketinin üzerinden daha yarım asır bile geçmemişken, Atatürk devrimleri üzerine epeyce bir gaflette ve ihanet içinde bulunuldu, bulunulmaya da devam edenler var.

Zaman Atatürk’ün hakkını verdiriyor.

Diğer taraftan Atatürk devrimleri ideolojik bir kavram da yaratmıştır: Kemalizm.

Kemalizm’i sadece Türkiye’nin lokal penceresinden bakarak dar çerçevede değerlendiremeyiz; O’’ artık evrensel bir kimlik kazanmıştır. Gücünü de akıldan alır.

Laikliği bir devrim olarak, din toplumunda gerçekleştirmesinin evrensel bir değeri vardır.

Özgürlüğü kazanmanın ve sürekliliği için yapılan devrimlerin mazlum uluslara örnek olması, günümüzde de geçerliliğini korumaktadır.

Gericiliğin bunu bilmesi ve savaş açması boşuna değildir. İnsanlığın yaşadığı savaşları hep akıl kazanmıştır ve kazanmaya da devam edecektir. Kemalizm de akıldır, kaybetmez.

Her ne kadar toplum yeteri kadar eğitilmiyor olsa da akılı besleyen, vicdanı işleten değerlerde vardır. Bugün gericilik insanlığımızı teslim alamıyorsa Atatürk devrimlerine olan kararlı bağlılığımızdandır.

Atatürk’ün toplum bilimi gereği ve gerçeği olarak gösterdiği yol, laik yaşamdır. Bunun aksi, akıl dışılıktır, dogmatizme yol açar, biatçı kul yaratır.

Büyük Devrimciyi ölümünün 81.yılında saygıyla anıyoruz.

Zekeriye Uçar

Yazarın Diğer Yazıları

Tüm Yazıları

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla