17.1 C
Berlin
12:44 - 07/04/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri

Necati Aydın

Necati Aydın tüm yazıları ile Ha-ber.com’da.

Diğer Yazarlar

KADINLARA ŞİDDETE SON!

18:46 - 24/08/2019

Gaziantep’te öğretmen doğum yapan eşini hastanede bıçakladı. Millet izledi.
**
Konya’da 3 çocuk annesini kurşunlayarak öldüren katil baba kayıplara karıştı. 9 yaşındaki kız çocuğu doktor bey anneme iyi bak annem ölmesin diye feryat etti.! Mahalleli Allah rahmet eylesin dedi.
*
Kırıkkale’de ayrıldığı eşini, çocuğunun gözü önünde bıçaklayan öldüren katil taksiciye hayvan kestim dedi. Taksici inandı.
Çocuğunun gözleri önünde annesini kesen caniye yapma baba annemi öldürme diyen
10 yaşındaki kız anne lütfen ölme ölme çığlığı atarken. Her yerine bıcak saplanan Emine ben ölmek istemiyorum diyerek son nefesini çocuğunun kuçağında verdi.
Kalabalık halk izledi video çekimi yaptı. Katil ise kendini daha güçlü hisseti. Bir vicdanlı çıkıp katile bir taş bile atmadı. Ülkenin geldiği durum.
Bunun adı; psikolojode Kity Genove Sendurumu
Kitlelerin önünde 1964 de katledilen Amerikalı kadının adı. Kalabalık bir saat cinayeti kavgayı izledi ve 1 saat sonra polis geldi. Kimse ayırt etme cesareti göstermedi sorumluluk almak istemedi.
*
Özgecan’ın katili iz birakmamak için ormanda Özgecanı öldürdükten sonra ellerini kesti.! Duyarlıymış gibi görünen millet tıpkı şehitleri, kesilen ormanlara, çocuk tecavüz nasil sessiz kaldıysa üç gün ah vah edip olaylar unuttuluyor.
**
Türkiye’de hemen hemen her gün bir kadın öldürülüyor ya da yüzlerce kadın şiddete mağruz kalıyor.! Acaba neden niçin bu insanlar şiddeti tercih ediyorlar? Toplum teröre alıştı cinaytlere alıştı, ağlamaya alıştı. Doğrusu susup sessizliğe kafayı kuma sokmaya alıştı. Sorunlar derin yaralar büyük. Dert çok derman yok yüreklerimiz kulaklarımız sağır.
**
Toplumsal ekonomik sorunların gün geçtikçe artığı geçim sıkıntısı ve koşullarının zorlaştığı bir dönemden geçen ülkelerde ailede şiddet olayları da beraberinde artıyor. Sorunlu insanlar klinik vakaalar da. Tek çözümü “kaba kuvvet ve şiddet tecavüz, hırsızlığa baş vurarak” çözüm yolları aramaya çalışıyorlar. Sonuç gençecik kadınlar sokağa atılıp çoğu insanlık dışı baskıya zulume mağruz kalıyorlar.
*
Sert ve caydırıcı kanunların eksikliği eğitimli sosyolog ve psikolgların yokluğu bilinçsiz bir toplum yetiştirirken, despot erkek yapısını da ortaya çıkarıyor. Kendine güvensiz umutsuz bir nesil yetişiyor
**
Kimsesiz kadınlar daha çok hukusal destek görmeli. Ülke genelinde uzman hukukcular psikologlar şiddet gören kadınların çocukların tedavi ve davalarını üstlenmeli. “Kadınları hukuksal koruma” vakfı kurulup aylık veya yıllık aidat ve bağışlarla bu kuruma maddi ve manevi destek sağlamalı, ortaya çıkacak ihtiyaçlara göre faaliyetleri gelişletip; kadınlara yardım için farklı çözüm yolları aranıp bulunur.
*
“Cennet Anaların ayağı altında” deyimini kullananlar neden hep şiddete baş vurup; Kadınlarımızın dünyasını, rüyasını, yaşamını, cehenneme çevirirler? anlaşılır gibi değil. Sorun genel eğitim mi? yoksa aile terbiyesi ve çocuğun yetiştiren ebebeynler mi? suçlu kim bu konu büyük bir bilimsel araştırma ve çalışma isteyen bir durum.
*
Özgecanlar, Emineler, Ayşe ve Fatmalar öldürülmesin şiddete tecavüze mağdur kalmasın dileğimle.
Hoşça kalın

Yazarın Diğer Yazıları

Tüm Yazıları

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla