17.1 C
Berlin
13:05 - 07/04/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri

Necati Aydın

Necati Aydın tüm yazıları ile Ha-ber.com’da.

Diğer Yazarlar

JAPON GİBİ UYAN VAKİT GEÇ OLMADAN!

22:54 - 05/07/2019

Cumhurbaşkanı Erdoğan, G20 zirvesi için gittiği Japonya’da çeşitli incelemelerde bulundu ve kadınlar üniversitesi çok dikkatini çekti…! “Japonya’da 800 üniversiteden 80’i kadın üniversitesi. Sadece kızlardan oluşan üniversite.” dedi. Bizde de olsun diye yetkililere seslendi. Çalışmaya başlayın diye emir verdi. Maşallah.

***

81 ilimiz de 82 milyon nüfuslu Türk dilinde eğitim veren ülkemiz de…!

Gök bilimi ile uğraşan Cacabeyi bilmeyen.

Saygı hoşgörü iyi ahlâk, üretim ve sanat dilini kullanan; Ahi Evran`ı,

Sevgi hoşgörü Yunus Emre`yi, Hacı Bektaş-i Veli’yi unutturanlar…!

Avrupa’daki Matbaa ve endüstri devrimini görmeyenler, Osmanlı imparatorluğunun nasıl yıkıldığını bilmeyenler…! Kur’an-ı Kerimi ana dilinde anlayarak açıp okumayanlar. Bazıları Atatürk’ü inkâr edenler yobazlar Allah adî ile halkı kandırıp; Türk milletinin özünü, dini ibadet ve inancını ahlakını bozmuştur. Kula kulluk dönemi başlamıştır. Cemaatler tarikatlar mantar gibi çoğalmıştır. Oysa tek hâk kitabı Kur’an-ı Kerim dir. Alevi, Sünni diye bir mezhep Kur’an da yok tur. Ama farklı ibadet tarzında olanlara da kula kulluk etmeden saygı duymak gerekir.

***

21. Yüzyılda Japon eğitim sistemine hayran kalıyoruz. Japonya 1945 de atom bombası yemiş her yer harabeye dönmüş bir şekilde savaştan çıktı. Yaraları çok derindi…! Dürüst, sabırlı, planlı programlı ve azimli çalışıp araştırıp yenilikçi üretken Japon imparatorluğu halkını kısa sürede toparlamış dünya da örnek robot üreten devlet olmuştur.

***

Genç dinamik Türk milleti karakteristik olarak bazı konularda Japonlara çok benzediği söylenir. Sanırım Şamanist konfìçü inanç ve düşüncenin verdiği ortak yönlerdir. 1922 de kurtuluş savaşından çıkan 29 Ekim 1923 de yeni kurulan Türkiye Cumhuriyeti Devleti 1926 lar da kendi uçağını yapmaya başlamıştı. Türkiye 2. Dünya savaşına hiç katılmadı. Gençlerimize yeter ki hâk, hukuk adaletli davranılsın. Onlara eğitim imkanını verilsin gençlerimiz çok çabuk kısa zamanda çok başarılı olurlar. Biz umudumuzu kaybetmeyelim. Türk milleti çok zorlukları karşı mücadele etti. Emperyalist güçleri geldiği gibi geri gönderdi. Kurtuluş savaşın da ne zorluklarla düşmana karşı mücadele etti savaşarak yendi. 1. Dünya savaşında Çanakkale geçilmedi. Onu örnek almalı genç çocuklarımız. Ulusumuz birbirine kenetlendi mi, her şey güzel olur ve olacak…!

***

Şartlar ne olursa olsun umudunuzu kaybetmeyin.!

Dijital yatırım; üretim, dijital ekonomi ve yönetime talip olun. Vakit geç olmadan sisteminizi kurun. Değilse elin oğlu dijital yazılımları onu da size satacak sizler sadece teknolojinin kullanıcısı olacaksınız.

***

Tek kelime ile teknolojik ve ekonomik bağımlı esir olacaksınız…! Unutma sizin başka ulusların gençlerinden eksiğiniz yok, fazlalığınız var. En güzel güneş, ovalar, yaylalar, ırmaklar, göller. Dağlar ve denizlerimiz var. Yer altı ve yer üstü zenginliklerimiz paha biçilmez gözle görülür işletmeye hazır varlıklar.

Haydi Japon gibi uyan vakit geç olmadan!

Necati Aydın

Yazarın Diğer Yazıları

Tüm Yazıları

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla