14.3 C
Berlin
03:26 - 08/07/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri

Necati Aydın

Necati Aydın tüm yazıları ile Ha-ber.com’da.

Diğer Yazarlar

İNTİHAR ETMEK KURTULUŞ DEĞİL!

22:36 - 07/11/2019

 

21 yüzyılda İstanbul/Fatih ilçesinde aynı evde kalan dört kardeş aynı evde intihar etti.

Dört kardeş 48,54,56, ve 60 yaşlarında olgun insanlardı. İçlerinde sarılık hastası olanı ve müzik öğretmeni olanı da vardı.

Kimseyi suçlamadan içeride siyanür var diye kapıya yazı astılar…! Acaba neden niçin? Bu olay uzun süre gizliliğini koruyacak gibi.

**

Dört kardeş sessizce kavgasız gürültüsüz düyaya ders verercesine aramızdan göçüp gittiler. İntihar etmek öyle kolay karar verilcek bir durum değil. Böyle bir kararın; Sosyolojik, ekonomik, psikolojik etkileri vardır. Bu konuyu ancak uzmanlar daha iyi bilir…!

***

Ekonomik kriz, işsizlik onları deperesyona itmiş olabilir. Elektrik faturalarını, mahalle bakkalına olan borçlarını, kiralarını ödüyemez duruma düşmüşler…! Dört kardeş çareler içinde çaresizce yanlış bir karar verip intihar edip ölüp gittiler.!

***

Fakirlik zor bir durum. Kim bilir ne zor günler yaşadılar…! Onur gurur meselesi yapıp kimseye dert yanmamışlar. Kimseyi dolandırıp sahtekarļık yapmadan, askere, polise silah çekmeden, banka soyup ve devlete isyan etmeden…! Elvada yalan dünya dediler. Acaba bu davranışları doğru muydu bu da ayrıca tartılacak bir konu.

***

Komşusu açken, zevk sefa içinde yaşayan, çalışmadan üretmeden beleşten, asalak geçinen ahireti pazarlayanlara, tarikatlara ders verdiler. Ama intihar etmek güzel yaşam için çözüm değildi.

***

Ölüm nasıl olsa gelecek bunun eri geçi olmaz. Önemli olan, kimseye boyun eğmeden, sürünmeden, kimselere yük olmadan. Sessizce ölmek en hayırlı ölümdür.

***

Ölüm: soğuk bir söcük, kimileri korkar. Kimileri acı ve sancıyla yolunu bekler. Oysa ölüm insanoğluna okadar yakınki. Bunu kendini, dünyayı keşifedenler çok iyi bilir. Bazen acı gerçekleri görmezden gelenler var. Eğer ölümün Kaş ile göz arasındaki mesafe kadar bize yakın olduğunu kavrarsak. Bu güzel dünyanın değerini daha iyi biliriz. Bölüşmeyi, kaynaşmayı, dayanışmayı ve hatta ürteken düşünüp, mücadele etmeyi bilmiyoruz.  Kimseyi kırmadan ve içiltmeden. Sevgi saygı içinde yaşarsak eğer. Ölümünde onurlu bir biçimde olmasını tercih ederiz.

***

İntihar etmek karekter olarak güçsüz insanların işi. Dört kardeş üretken düşünüp, iyi bir dayanışma ile üretim maliyeti düşük olan işler yapabilirdi. İstanbul’da kimse kolay kolay aç kalmaz.

Sevgili okuyucularım yaşamak güzel ama çaresizce kalıp intihar etmek ise çözüm değil.

Yazarın Diğer Yazıları

Tüm Yazıları

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla