8.3 C
Berlin
11:07 - 07/04/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri

Necati Aydın

Necati Aydın tüm yazıları ile Ha-ber.com’da.

Diğer Yazarlar

İNOVASYON YENİLİKÇİLİK ÖDÜLÜ!

22:27 - 03/05/2019

Cumhurbaşkanı Erdoğan İnovasyon ödülü verdi. Birkaç esnaf serbest meslek sahibi kişilere inovasyon nedir diye sorduğumuzda cümlenin anlamını bilmeyenler oldukça çoktu…!

Inovatiyon yerine = Yenilik, yenilikçilik ödülü demekle ne kaybedersiniz? Ve demeyerek ne kazandınız diye sormadan edemiyoruz.

“İnovasyon” yenilikçi ödülü adı bile halkın yüzde %99’u tarafından anlaşılmayan bir ödül. Çok dil bilin, ama Türk dilimize işkence ederek mi yenilikçi olacaksınız? Yerli Türk malı olarak yeni ne ürettiniz? Var mı dünya pazarlarında bu yeni ekonomik Türk Malı (TM) diyeceğimiz yeni teknoloji yatırım, üretim ve tüketim malları?

**

Bir zamanları Serok Ahmet her gün yılışarak Spekülasyonlara fırsat vermeyeceğiz, inovatif damat adaylarını ve seçmenlerini motive edip, Türkiye’ye ayrı perspektiften vaatlerde bulunarak, siyasi spekülasyonlar yapıp, depresyona girip, psikolojisi tavan yaparak başbakanlıktan ayrıldı da ulus olarak rahatladık. Cenazeye bile gülen, ekonomik krizlere yol açan adamdan kurtulduk. Yaptığı uçak henüz türbülanstan kurtulmamış hâlâ gök yüzünden yere inmeden dolaşmaktadır. Dullar bekârlar ise halen nikahsız kalmıştır…!

**

Eline belinine diline sahip olmayan uluslar yenilikçi olamaz…! Üretemez ve teknolojinin esiri olur. Yabancı güçler “yaptırım güçlerini” ekonomik ve teknolojik sömürgeci varlıklarını, ithalatçı ülkelerin halkının kılcal damarlarına kadar işlemiştir…! Soğuk savaşlar baş döndürücü hızıyla otomasyon ve dijital yazılım donanımlarla dünya pazarının kaymağını yemektedir.

*

Türkiye Cumhuriyeti Devleti; Türk milleti, yabancı sözcüklerle mutlu olamaz! Üretime katkı sağlayamaz. Anadilini koru, yaşa, yaşat ki ulusumuz yaşasın.

*

Yenilikçilik için tek çare; ülke genelinde her alanda yeniliği, eğitim, hukuk, ekonomik ve teknolojik dallarda yaparak, yenilikçi üretim politikası ile dinamik genç nesillerle büyüme hızını dijital çağa uydurmak, üretim ve eğitim seferberliği hedef olmalıdır. Gençlere Ahi Evran sevgi saygı dayanışma üretim dili öğretilerek, artık illet, zillet, çirkin hoş olmayan dillerden vazgeçilmelidir. Türk Milleti normalleşerek, halkımız rahatlamalı. Huzur, güven ortamı, hedef ve plan projelerle yenilikçiliğe katkı sağlanmalıdır.

*

Yenilikçilik; yeni yabancı sözcüklerle değil, üretimde yeni buluş, yatırım (investisyon) tasarımlarla olur.

**

İnovasyon yenilikçi, toplumsal, kültürel ve idari ortamda yeni yöntemlerin kullanılmaya başlanması anlamındadır. Türkçe ‘de yenilik, yenileme gibi sözcüklerle karşılanmaya çalışılsa da anlamı tek bir sözcükle ifade edilemeyecek kadar geniştir.

**

Anadiline sahip çıkmayan, yenilikçi ve üretken olmayan uluslar meyvesiz ağaca benzer.

Necati Aydın

Yazarın Diğer Yazıları

Tüm Yazıları

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla