32 C
Berlin
18:41 - 11/08/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri

Ali Sönmez

Ali Sönmez arşivindeki tüm yazılar ha-ber.com'da.

Diğer Yazarlar

HOOP TEYZE NEREYE?

18:20 - 23/02/2018

HOOP TEYZE NEREYE?

Çocukları uzun yıllar önce Almanya’ya gitmiş, orda kendilerine bir hayat kurmuşlar geçinip gidiyorlardı.

Zavallı kadıncağız evlat hasretinden yanıp tutuşuyordu, tek arzu ve hayali onları görebilmekti, hasretlik canına tak etmişti. 

Ölmeden önce çocuklarımı, torunlarımı gelinlerimi bir görsem diye düşünürken; telefonun zili acı acı çalmaya başladı, ayıdır diye telefonun avizesini kaldırdı aloo kimsiniz diye sordu? karşısındaki ses büyük oğluydu Anacığım benim oğlun Mehmet dedi”. Anası dilli damağına yapışmıştı, aahhh yavrum Mehmettim !! nasılsın iyi misin? çoluk çocuk nasıllar? Hoş beşten sonra, oğul ağzındaki baklayı çıkardı, anacığım malum biz izine gelemiyoruz; torunun da büyüdü yakında sünnet düğünü var. 
Düşünüp danıştık Sizi Almanya’ya getirmeye karar verdik; birkaç ay kalır hem burayı görmüş olursunuz dedi. Anacığının içi içine sığmıyordu, tamam oğlum ne zaman diye sordu? İki aya kadar; siz pasaport ve vize işlerini halledin, ben biletleri yollarım dedi. 
Annesi ve babasının işlemleri bir bir buçuk ayın içerisinde hâl oldu, biletler yolandı bir sevinçle o dönem ismi Yeşilköy havaalanı olan Atatürk havaalanına geldiler. Mutluluktan uçuyordu. 

Teyze, herif senin okuman yazman var bak bakalım nerden gideceğiz diye sordu? Adamcağız etrafa bakındı, dış hatlar, pasaport, diplomat yazısını gördü; o tarafa doğru ilerlemeye başladılar, arkada bir polis yüksek bir ton ile bağırmaya başladı!! Hoop Hoop teyze, nereye gidiyorsunuz diye seslendi? zavalı kadın korkmuştu polise doğru döndü şey Polis oğlum Almanya’ya, torunumun sünnetine gidiyoruz dedi, polis yumuşamış hafif bir tebessümle gülüyordu, kadıncağız eşine dönüp; herif sende bir şeyler desene dedi. 

Adamcağız lafa girdi, Vallahi billahi polis bey torunumun sünnetine gidiyoruz, aha da telefon numaraları” inanmazsan telefon et sor “öbür oğlumun gelinlerimizin hepsinin haberi var” dedi polis yanlarına yaklaştı, bey amca teyzeciğim onu sormuyorum, siz beni yanlış anladınız buradan sadece diplomatlar geçiyor sizin geçiş alanınız şurası diye gösterdi. İhtiyarların korkulu bakışları yerini bir tebessüme bırakmıştı.

Ali Sönmez

Yazarın Diğer Yazıları

Tüm Yazıları

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla