17.1 C
Berlin
12:52 - 07/04/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri

Necati Aydın

Necati Aydın tüm yazıları ile Ha-ber.com’da.

Diğer Yazarlar

EĞİTİM VE ÖĞRETİMİN ÖNEMİ

22:57 - 07/04/2019

Bir ulusun kalkınması için o ulusun çok iyi beyin güçlerine ihtiyaçları vardır. İyi beyin gücünün yetişmesinin çeşitli faktörleri var. Bu faktörler aile eğitim, toplumsal çevre, sosyal, ekonomik ve coğrafi koşullar bir çocuğun yetişmesi için çok önemlidir.

***

Konuya yaşadığımız ülke Almanya’dan örnekler vererek mevcut imkanlar dahilinde inceleyelim.

***

Çocuk evde yetişir, kreş ve okulda gelişir, eğitim ve öğretimi okullarda görür ve öğrenir. Aile kadar, çevrenin, yaşadığı bölgenin, ulaşım, eğitim olanakları, okulların yakın ve uzaklığı çocuklar için çok önemlidir.

***

Çocukların iyi eğitim alıp, yetişmesi iyi meslekler öğrenmesi için aile olarak bu konuda özverili davranan anne babalar olduğu gibi, sorumluluk üstlenmeyen, çocukların geleceği ile oynayan aileler de var.

***

Çağımızın sorunlarından önemli hastalıklarından biri de yıkılan bozulan ayrılan ailelerden dolayı çocukların sosyal psikolojik yönden yaşamlarını etkilemesi ve çocukların geleceği büyük risklere atılması, bazı çocukların sahipsiz kalması , haliyle iyi eğitim almaya engel olan faktörlerdendir.

****

Toplumsal sorunlardan iç savaşlar ve göçler yine geleceğimizin çarkı olan çocuklarımızın gelişmesini engeller. Çevre ilişkileri çocukların dünyasını rüyasını etkileyen faktörlerdendir.

***

Almanya’da çocuklarımızın eğitim, öğretim, meslek edinme ve üniversite eğitim görme şansları çok yüksek Bu fırsatı ve imkanları iyi değerlendirip, çocukların en az iki üç dilde iyi eğitim alma fırsatları varken, bu olanaklara göz yumup, fırsatlardan faydalanmayan, mesleksiz gezen ağır koşullarda toplumsallaşan ve geleceğini ya kadere ya da pedere bırakan gençler var.

***

Böylesine çok çeşitli eğitim, öğretim ve meslek fırsatı veren bir ülkede yaşamanın eğitim fırsat eşitliğini iyi değerlendirmek gerekir.

İnsanlar geleceğe mutlu, umutlu bakabilmeleri için önce kendine, sonra aile ve topluma faydalı olur.

Geleceğinize kaygısız, sorunsuz, sorgusuz bakmak istiyorsanız. Geleceğimiz meyveleri çocuklarımız iyi yetiştirip, torunlarımıza önce iyi bir ahlâk sevgi saygı diliyle gelecekleri konusunda tecrübelerimizi anlatırsak. Onlara bir iki saat ayırıp sevgi saygı hoşgörü dilini öğretirsek onlar çok şey kazanır.

İyi bir meslek ve eğitim insanın en önemli sermayesidir. Günlük yaşamda darda kalırsın, ama zorluklardan yine bilgi, beceri, yetenek ve tecrübe sermayenle kurtulursun.

Saygı ve sevgilerimle

Necati Aydın

Yazarın Diğer Yazıları

Tüm Yazıları

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla