32 C
Berlin
18:00 - 11/08/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri

Ali Sönmez

Ali Sönmez arşivindeki tüm yazılar ha-ber.com'da.

Diğer Yazarlar

DUR KONTROL VAR 

22:01 - 07/05/2018

DUR KONTROL VAR 

Saf temiz, fakat biraz zihinsel engeli, tüm kasabanın maskotu yeni yeni ergenlik çağına giriyor. 

Ne zaman kasabada bir etkinlik olsa, en ön safta onu görürsün.

Lisenin bando takımı yürüyüş yapsa, bando takımının, bir parçası olur, onlarla birlikte yürür, bir Devlet büyüğü gelse, en ön safta o karşılar, hal hatır sorar, yanlarındaki bir sandalyeye oturur, çocuklar gençler onun bu halini kıskansa da büyükler onu hoş karşılardı. Kasabanın polis müdürlüğündeki ismi “Komiser Duran”.

Duran’ın dokunulmazlığı var.

Elini kolunu sallayarak, içeri girer, oradaki tüm memurlar, buyur Komiserim bir isteğin var mı der, selam verir garibimde kendini, iyiden iyiye Komiser zannederdi.

İl Emniyetinden tüm polisler için yeni üniformalar gelmişti zamanlar ilçe Emniyet müdürü Duran`ın elbiselerine baktı, perme perişan vaziyete, kıyak olsun diye, tüm amblemlerini söktükleri, bir polis kıyafetini Durana giymesi için verdiler. 

O gün Duran Dünyanın en mutlu insanıydı. İkinci gün Polis elbisesini giyip, sevinçle dolaşmaya başladı. Elbisesini herkese göstermek istiyordu, yürüye yürüye kasabanın girişindeki ana yola kadar gitmişti. Bayağı yorulmuş çarşıya nasıl gideceğini düşünüyordu.

Civar köylerden kasaba pazarına traktörle yiyecek getiren bir traktöre el kaldırdı. Köylü sağa çekip yanaştı, buyurun polis bey dedi aralarında ne geçtiyse Duran`ın cebine biraz para koyup, traktörüne binip, oradan uzaklaştı.

Duran işi öğrenmişti, yol çatına geliyor, gelen geçeni durduruyor, rüşvetini alıp cebine koyuyordu.

Köylünün de işine geliyordu, kim uğraşacaktı, kâğıt kürekle, polis bu kafasını bozdun mu, bir çaresini bulur, alimallah basar cezayı, ondan sonra uğraş dur.

Bu mesele epey bir zaman böyle gitti. Taki bir köylü itiraz edene kadar, olay karakolluk oldu. Neymiş efendim, köylü Duran`a para vermemiş. Duran da köylüden şikayetçiydi, ne de olsa o Komiser Duran`dı.

Karakolda köylüye olayı anlatıp, şikâyetçi olmaması için ikna etiler. Komiser Duran`a çarşıdan bir de elbise alıp giydirdiler, polis elbisesini, elinden geri aldılar, çünkü Komiser Duran görevi kötüye kullanmıştı.

Ali Sönmez
 

Yazarın Diğer Yazıları

Tüm Yazıları

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla