15.6 C
Berlin
04:35 - 04/06/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri

Doç. Dr. O. Can Ünver

Doç. Dr. O. Can Ünver arşivindeki tüm yazılar ha-ber.com'da.

Diğer Yazarlar

ÇALIŞMA ATAŞESİ

21:10 - 18/07/2011

Yeri geldiğinde Türkiye’de veya yurtdışında devletin sunduğu hizmetleri ve kamu görevlilerini acımasızca eleştiririz.
Çoğu zaman haksız da sayılmayız aslında.
Gerçekten de devlet dairesine gidip de bazen mevzuat hazretlerinin, çoğu zaman da inisiyatif almaktan çekinen, işine gönlünü katmayan ve eğitimsizliğinin rüzgârına kendini kaptırmış görevlilerin marifetiyle işi yokuşa sürülmeyen kaç vatandaş vardır acaba?
Bu türden görevlileri, onlara yanlış yaptıran mevzuatları ve vatandaşın hakkını hukukunu çok da önemsemeyen bir hizmet anlayışını eleştirirken canla başla çalışan, yüreği hizmet aşkıyla çarpan ve başarıya doymayan devlet memurlarını görmezden gelemeyiz.
Geçen Haziran ayında bir vesileyle geldiğim Köln’de T.C. Başkonsolosluğu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Ataşesi Tahsin Öztürk ile mesai arkadaşı deneyimli Sosyal Hizmet Uzmanı Bahtiyar Şimşek’in şimdiye kadar görmediğim bir tempoda ve düzeyde o bölgedeki vatandaşlarımıza hizmet vermeye çalıştıklarını görünce doğrusu gurur duydum.
Genç Başkonsolos Mustafa Kemal Basa’nın da desteğiyle bu ekip Köln’de önemli ve yararlı işler yapıyor.
Alman makamlarıyla kurdukları yakın işbirliği sayesinde öncelikle gençlerimiz için gelecek güvencesi demek olan meslek eğitimine büyük önem vermişler.
Ford fabrikasının tahsis ettiği bir minibüs ile ”mobil danışma” hizmeti başlatmışlar.
Nerede vatandaş varsa ayağına gidip gençlerimizi meslek eğitimine hem özendirip, hem de ilgili Meslek Danışmanlığı ile işbirliği içinde bir meslek eğitim yeri bulup yerleştiriyorlar.
Bu hizmet başladığından bu yana Türk gençleri arasında meslek eğitimine başlayanların oranında % 17’ye yakın bir artış olmuş!
Bu fedakâr görevliler yerlerinde duramıyor ve en iyi hizmeti vermek için adeta çırpınıyorlar.
Dahası var: Köln’de ziyaret ettiğimiz ve yaşlı vatandaşlarımızın da kaldığı bir huzurevinde Tahsin Öztürk ile Bahtiyar Şimşek’in ismen tanıdıkları o vatandaşlarımızı sevgi ve şefkatle, sanki kendi büyükanne ve büyükbabalarını ziyarete gelmiş gibi kucakladıklarını görünce işte dedim, göreve sevgiyi katmak bu olsa gerek!
Bu kadarla da kalmıyor bu görevlilerimizin faaliyetleri: İşyerleri ile yakın temas içindeler ve Türk dernekleri ile yoğun işbirliği gerçekleştiriyorlar.
Arkadaşlarımızın birçok bakımdan Almanya’daki Türklerin ”başkenti” konumundaki Köln’de gösterdikleri bu performansın meslektaşlarına da yol gösterici olduğu kanısındayım.
Eski bir Çalışma Ataşesi/Müşaviri olarak doğrusu bunu bir borç ve görev bildim.

Dr. O. Can Ünver

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla