12.5 C
Berlin
08:51 - 29/09/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri

Adnan Gürkule

Adnan Gürkule arşivindeki tüm yazıları ha-ber.com'da.

Diğer Yazarlar

3 ARALIK

18:31 - 10/12/2018

3. Aralık benim hayatımda özelliği olan ve önemli günlerden biridir. Zira 56 yıl evvel dondurucu soğuk bir kış gün olan pazar günü, halen beraber olduğum ve mutlu olduğum eşimle, Nişan ve Nikah tarihimdir.

3. Aralık günü beni mutlu eden ikinci olaysa,3. Aralık gününün Engelliler Günü olmasıdır. Daha düne kadar Hey KÖR, Hey SAĞIR ve Hey TOPAL diye çağrılan ve hakaret edilen ve geri kalmış toplumlarda ve ülkemde kültür düzeyi henüz gerekli seviyeye gelememiş bölgelerde de bu hasiyet kırıcı ifadeler kullanılmakta iken, bu onur kırıcı ifadeler yerini Engelli insanlar deyimiyle onure edilmeye başlanmış olup bugüne kadar engelli vatandaşlarımızın sıkıntıları çözülmeye başlanmıştır.

Ülkemde de Antalya ya çok büyük hizmetleri gecen Antalya Belediye Başkanı Sayın Menderes Türel inde Ülkemde bir ilke imza atarak Engellilere bir gece tertip etmesi takdire şayandır.

Yine ilk defa bu yıl başlayan ve ileriki yıllarda devam etmesini temenni ettiğimiz Antalya’daki takdire değer girişimci Kardeşlerimizin özellikle Alman ya da muhtelif şehirlerde tertip ettikleri Engelliler Balosu da 3.Aralikta Berlin’de yapılmıştır.

Bu Baloyu tertip eden girişimci kardeşlerimize, Balonun finansörü olan işadamı ve hepsinden öteye de balonun Berlin’de yapılmasında organizeyi üstlenen olağan üstü bir gayreti gösteren kendi güzel, yüreği güzel, düşkün ve yardıma muhtaç insanlara yârdim etmeyi kendine vazife bilen Bayan Tülay Demircan Koyuncu `ya Engelliler adine ve Ailem adına kalbi şükranlarımı sunarım.

Gönül isterdi ki, bu güzel anlamlı ve engelliler balosuna Türkiye Büyük Elçiliği ve Türkiye Berlin başkonsoloslukları katılarak şeref versinler, katılamıyorlarsa en azından bir temsilci göndersinler. Nerde, onlar için hiçbir değerleri olmayan Engelliler değil balolarına katılmak onlar muhatap bile olmak külfettir.
Inaniyorumki bağlı oldukları Dışişleri Bakanlığından gelen tepeden bir emirle istemeyerek olsa da bu balolara katılırlar ve daha da ötesi Engelliler Balosu tertip ederler.

Monşerler öylede yurt dışında kuruluşları olan Parti temsilcilikleri onlardan ayrımı. İstedikleri zaman ıvır zıvır isimler adında balo düzenleyen çıkarcı zümre her nedense böylesine önemli olan Balo ya yabancı kalarak, Engellilere ne kadar uzak kalarak gerçek yüzlerini göstermişlerdir.

Oysa 3. Aralık ENGELLLER BALOSUNA Yunanlı Kardeşlerimiz ve Alman yetkililer katılarak şeref vermişlerdir. Kendilerine kalbi şükranlarımız arz ediyorum.

Oldum olası Avrupa ve Özellikle Almanya Engelli kardeşlerimize diğer ülkelerden çok daha fazla duyarlıdırlar. U-Bahnlar. S-Bahnlar. Otobüsler ve bazı taksilerde Engelli insanlar için kolaylaştırıcı tasarımlar ve uygulamalar yapılmaktadır. Tabii bunun içinde Eğitim, eğitilmek ve insan sevgisi gerekmektedir. Ülkemdeki bazı insanlıktan nasibini almamış haydut otobüs şoförleri engelli insanlar için yapılmış yatırımları hiçe sayarak otobüsü gereken yere park etmeyerek engelli insanları alamamakta, bazı insan denilmeyecek kadar gaddar. İnsanlıktan nasibini almamış bazı haydutların sözlü tacizlerine maruz kalarak size bu hakları veren hükümete ağzı alınmayacak kötü sözler söylemektedir. Oysa bu insanlar isteyerek engelli olmamışlardır. Bazıları doğuştan, Bazıları trafik, iskazasindan umulmadıkları bir zamanda gelen kahredici olaydan ve o insanlıktan nasibini almamış haydutların namusunu korurken engelli olmuşlardır.

Temennimiz odur ki, Özellikle ülkemde engelli insanların yaşamını kolaylaştırıcı tedbirler alınması ve bunlardan önemlisi engelli insanlara daha insancıl davranılması için eğitim verilmesidir.

Böyle günlerin yakın olması dileğiyle sağlıcakla kalınız.

Yazarın Diğer Yazıları

Tüm Yazıları

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla