Zelenski Washington’da güçlü destek arıyor

Zelenski Washington’da güçlü destek arıyor

ABONE OL
18:44 - 21/09/2023 18:44
Zelenski Washington’da güçlü destek arıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Kaplan
Best

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nun ardından başkent Washington’da bugün yoğun temaslarda bulunuyor. Ukrayna liderinin ziyareti, Cumhuriyetçiler’in 19 aydır Rusya’ya karşı devam eden savaşta ABD’nin gönderdiği yardımı sorguladığı bir döneme rastlıyor.

Zelenski Washington temasları kapsamında ilk olarak Kongre’de de dünyanın Kiev’e Batı ülkelerinin desteğini yakından izlediği bir sırada Temsilciler Meclisi ve Senato’da Cumhuriyetçi ve Demokrat liderlerle kapalı kapılar ardında görüştü.

Zelenski daha sonra Pentagon’da askeri liderler ve Savunma Bakanı Lloyd Austin’la biraraya geldi.

Ukrayna Cumhurbaşkanı ilerleyen saatlerde ABD Başkanı Joe Biden’la Beyaz Saray’da görüşecek.

Ukrayna lideri Rusya’nın işgalinin başladığı 2022 yılı Şubat ayından bu yana Washington’u ikinci kez ziyaret ediyor. Ziyaret Başkan Biden’ın Ukrayna’nın askeri ve insani ihtiyaçları için Kongre’den ilave 24 milyar dolarlık kaynak talep ettiği bir döneme rastlıyor.

Görüş ayrılıklarına rağmen ABD’den desteğe devam mesajı

Ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsü John Kirby Ukrayna Cumhurbaşkanı için, Kongre üyelerini “ABD’den para ve silah akışının devam etmesine ikna için en iyi elçimiz” ifadesini kullandı.

Kirby, “Kongre üyelerinin Ukrayna’nın karşı saldırıda nelerle karşı karşıya olduğunu, hedeflerine nasıl ulaştığını ve bu hedeflere ulaşmak için nelere ihtiyaç duymaya devam ettiğini doğrudan cumhurbaşkanından duyması gerçekten önemli” dedi.

Başkan Biden ABD içinde bazı siyasi görüş ayrılıkları yaşansa da dünya liderlerine Ukrayna’ya güçlü destek vermeye devam etmeye çağırdı.

2024 seçimlerinde aday olan eski Başkan Donald Trump liderliğindeki Cumhuriyetçiler ABD’nin başka ülkelere daha fazla para ve kaynak gönderilmesine karşı çıkıyor.

Blinken ve istihbarat görevlileri Kongre üyelerini bilgilendirdi

Beyaz Saray Zelenski’nin ziyareti öncesinde Ukrayna’ya desteği arttırmaya çalıştı. Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve üst düzey istihbarat görevlileri kapalı kapılar ardında Kongre üyelerini bilgilendirdi.

Ancak Senato’da bazı Cumhuriyetçiler Ukrayna’ya daha fazla para harcamanın gerekliliği konusunda pek ikna olmadı.

Missouri eyaletini temsil eden Cumhuriyetçi Josh Howley, “Sona yaklaşılmış değil. Bize kemerlerinizi bağlayın ve çek defterinizi çıkarın deniyor” ifadelerini kullandı.

Savaşın başlangıcından bu yana çok sayıda Kongre üyesi, savunmasını ve demokrasisini önemli gördüğü Ukrayna’ya toplam tutarı 113 milyar doları bulan dört ayrı yardım paketini onaylamaya destek verdi.

Bu hafta Kiev’i ziyaret eden Demokrat Senatör Mark Kelly, Ukraynalılar’ın karşı saldırısı sırasında ABD yardımının kesilmesinin felakete yol açacağını söyledi. Kelly, “Bu açıkça Putin’in aradığı bir boşluk olacaktır. Bizim desteğimiz olmadan başarılı olamazlar” dedi.

McCarthy’nin Zelenski ile ayrı görüşmesi bekleniyor

Zelenski Aralık ayında Kongre’ye hitap ettiğinden bu yana ABD’de siyasi ortam önemli ölçüde değişti.

Zelenski Ukrayna’nın gösterdiği cesaret sebebiyle konuşması sırasında ayakta alkışlanmıştı.

Ancak Ukrayna’ya destek konusunda Trump yanlısı olan bazı Kongre üyelerinin itirazıyla karşı karşıya olan Temsilciler Meclisi’nin Cumhuriyetçi Başkanı Kevin McCarthy’nin, Zelenski ile ayrı bir görüşme yapması bekleniyor.

McCarthy, “Zelenski Kongre’ye mi seçildi? Başkanımız mı? Hiçbir şeyin sözünü vermek zorunda olduğumu düşünmüyorum ve sanırım kendisi için sorularım var. Şimdiye kadar harcadığımız paranın hesabı verildi mi? Zafer için plan nedir? Amerikan kamuoyu bunu bilmek istiyor” diye konuştu.

VOA tarafından geçilen Cumhuriyetçiler Ukrayna’ya para akışını sorgularken Zelenski Washington’da güçlü destek arıyor haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. Cumhuriyetçiler Ukrayna’ya para akışını sorgularken Zelenski Washington’da güçlü destek arıyor haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan Cumhuriyetçiler Ukrayna’ya para akışını sorgularken Zelenski Washington’da güçlü destek arıyor haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Inal

    En az 10 karakter gerekli
    Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.