*** Yayla şenliği düzenlenecek

*** Yayla şenliği düzenlenecek

ABONE OL
19:01 - 02/06/2009 19:01
*** Yayla şenliği düzenlenecek
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Kaplan
Best

 


 

Yayla şenliği düzenlenecek

Almanya’nın Ruhr Havzası’ndaki 4 Karadeniz derneği, Oberhausen kentindeki Olga Park’ta hafta sonunda ortak yayla şenliği düzenleyecek

Merkezleri Duisburg kentinde bulunan dernekler tarafından organize edilen şenlik 10 bin metrekarelik alanda yapılacak. Şenliğe katılmak üzere Türkiye’den ses sanatçıları davet edildi.

Mülheim an der Ruhr Karadenizliler Derneği, Şalpazarlılar Derneği, Hamsiköylüler Derneği ve Avrupa Örenliler Derneği temsilcileri bir araya gelerek şenlikle ilgili basına açıklama yaptılar.

Almanya’da Karadeniz havasını estireceklerini söyleyen Şalpazarlılar Derneği Başkanı Murat Beştaş, Türkiye’de her yıl temmuz ayında yapılan Karadeniz yayla şenlikleri etkinliğinin bu yıl Almanya’da kapsamlı ve görkemli bir şekilde yaşanacağını belirtti.

Bektaş, ”Avrupa’ya 50 yıl önce işçi olarak gelen birinci nesil, memlekette geleneksel şenlikleri yaşıyordu. Maalesef yeni nesil bu güzel şenliklerimizden uzak kaldı. Derneklerimiz sayesinde bu güzel geleneklerimizi Almanya’da yaşamaya ve yaşatmaya karar verdik. Derneklerimiz geçen yıllarda bu şenlikleri kendileri organize etmekteydi. İlk defa bu yıl Mülheim Karadenizliler Derneği, Şalpazarlılar Derneği, Hamsiköylüler Derneği ve Avrupa Örenliler Derneği olarak ortaklaşa düzenlemeye karar verdik” dedi.

Dernek yetkilileri, Olga Park’ta yapılacak şenlik çerçevesinde Türkiye’deki yaylalarda yapılan davul, zurna ve kemençe eşliğinde topluca alana sembolik girişin canlandırılacağını, horon, kolbastı, Giresun Belkırması gibi Karadeniz’in yöresel oyunlarıyla iki gün boyunca eğlenceler düzenleneceğini belirttiler.

Şenliğin programı konusunda açıklamalarda bulunan Mülheim an der Ruhr Karadenizliler Derneği Başkanı Onur Dönmez de kurulacak çadırlarda mısır ekmeği, turşu kavurması, lahana çorbası, keşkek, yağlı yufkanın yanı sıra çok çeşitli yöresel yemeklerin hazırlanacağını söyledi.

Oberhausen belediyesinin üst düzey yöneticileri ve Almanların da davet edildiği yaklaşık 5 bin kişinin katılması beklen şenlikte Karadeniz kültürünün tanıtımı amaçlanıyor.

Etkinlik çerçevesinde sanatçılar Sait Uçar, Adem Kodalak, Ali Öztoprak, Necdet Kumaş ve Erdal Güvendi de sahne alacak.

(A.A) Cevdet ALBAY

Inal

    Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.