YAŞAMA SEVİNCİ…

10.05.2021 13:39

Her evde bir hasta var.

Kimi Covid’den ötürü yatıyor… Kimi sokağa çıkamamanın ve ölüm tehlikesinin korkusu ile depresyonda… Grip, safra kesesi, böbrek ağrısı, hazımsızlık, kas erimesi insanları eskisi kadar ürkütmüyor.

Herkes aşının etkili olması, yeterli olması ve hayatı yeniden başlatması için duacı…

Bunun yanında, konuşması, giyim kuşamı düzgün insanların utana sıkıla kağıt mendil,  çerez, basit kullanım gereçleri satmaya çalıştığını; hiç ummadığınız birinin Pazar yerinde tabak çanak sergisi açtığını görüyorsunuz.

El mahkûm. Alacaksınız…

Sizden kötü durumda olanları kollamak, onlara yardım etmek Covid savaşlarının bir parçası artık…

Komşunuza bir tas çorba göndermek, ondan geleni ne kadar lezzetsiz, suya tiritte olsa kabul etmek zorundasınız. ..

Bayram öncesi kurulan pazarlar ateş pahası… Sebze meyvenin fiyatları katlamış olmasına rağmen Pazar tezgahları erkenden boşalıveriyor. Bunun nedeni halkın arasında yayılan kapanmanın süreceği söylenceleri…

Sayılara baktığınızda her ne kadar düşüş var dense de henüz normalleşmek için erken…

Bir bayramı ve bir 19 Mayısı daha içerde kapalı geçirmek sağlıklı olanları isyan ettirmeye yetiyor.  Hoş, hükümet henüz 19 Mayısın tatil edilmesine karar vermedi ama, beklenti hafta sonuna kadar bu işin uzayacağı yönünde.

Havalara gelince henüz ısınmadı. Soğuk bir rüzgar her yüzü kış gibi kasıp kavuruyor. Güneşin ısıtıcı etkisini engelliyor.

Kapanma ’ya rağmen yollarda araçlar vızır, vızır çalışıyor. Anneler bebeklerini, Yaşlılar kendilerini, Çocuklar kedi-köpeklerini, oyunbazlar parklarda toplarını gezdiriyorlar.   Poliste artık bıkmış durumda.  Kimi durduracağını, kime ceza yazacağını şaşırmış.  Herkesin mazereti hazır çünkü…

Bazı bölgelerde aşı randevusu alınamıyor.  Sistem arızası veriyor. Bazı yerlerde ise sadece Biontec var. Sinovac kalmamış. Biontec olanlara sıkı tembih var. İkinciyi olmamazlık etmeyin yeniden ilk aşıyı olmak zorunda kalırsınız diye…

Seyyar satıcılara izin yok. Büyük marketlerde beyaz eşya, elektronik, tuhafiye ve kırtasiye reyonlarının girişleri kapatılmış.

Gülüyoruz. Büyük marketleri bölüp her biri için ayrı müessese açmak ve birbirine geçiş bırakmak o kadar zor değil ki? Böylesine bir yasağın konulması küçük esnafı korumak adına yapılmış olsa da çözüm değil. Evvel Allah bizde hülle çok…

Bahçede oynayan çocukların, bankta oturan ihtiyarların,  bebelerini gezdiren annelerin, sevgilisi ile buluşan gençlerin bizim karamsar düşüncelerimizde pek yerleri yok. Onlar yaşama sevincini diri tutmaya, uyandıkları her güne şükretmeye devam ediyorlar.

İşin en kötü tarafı mezarlık ziyaretleri…

Mezarlıklar ıssız.  Fırsattan istifade temizlik, boya-badana işleri yapılmış.  Bazı ağaçlar budanmış.  Çeşmeler onarılmış. Ölüme inat, yaşam için hazırlıklara devam ediliyor.  Taze kazılmış mezarların gölgesinde birkaç kişi dua ediyor, zaman zaman hıçkırık sesleri duyuluyor.

Heyhat, ne giden geri geliyor, ne de haber alınıyor.

Tek teselli, bir gün öte Dünya’da buluşulacağına olan inanç…

Kimse tam olarak neyin nasıl olacağını bilmemesine rağmen, hacı hoca takımı televizyon ekranlarında gidip-gelmiş gibi anlatıyor.  Yaşamış gibi tarif ediyor, kendisinin yapmadığını halka öneriyor…

Kısacası Yaşama Sevinci ölüme, hastalığa, yokluğa ve yoksulluğa rağmen devam ediyor…

Memleket manzaraları şimdilik işte böyle…

Bilinsin istedim…

 

Yorumlar

  • 1

Mert dedi ki;

2021-05-11 01:48:39

Bakarmısınız ülkemizin geldiği şu hale? Türkiye gibi bir ülkede AKP sayesinde bugün neleri konuşuyoruz. Başımıza gelen tüm bu bela musibetler 19 yıl öncesinde Din İman diye seçtiğimiz başımıza getirdiğimiz yanlış siyasetçiler değilmi? Oysa Allah biz kullarına şöyle der; Şüphesiz Allah size emânetleri ehline vermenizi ve insanlar arasında hükmettiğinizde adâletle hükmetmenizi emrediyor. Böylece Allah size ne güzel öğüt veriyor! Doğrusu Allah her şeyi hakkiyle işiten, kemâliyle görendir. (Nisa 58)

Ahmet Topaloğlu dedi ki;

2021-05-10 18:52:02

Hayat,tamda böyle akıyor.Herşeye rağmen hayat güzel...

Zeki BAŞTÜRK dedi ki;

2021-05-10 17:09:19

Yaşamak güzel şey be kardeşim. Hem de anlattığın tüm olumsuzluklara karşın. Bakmayın hacı hoca takımının öğütlerine. Onlar bu dünyada lüks için yaşarlarken yoksullara sabır ve dayanma gücü öneriyor. Öbür dünyanın güzelliklerini ballandıra ballandıra anlatıyorlar. Ama kendileri bu dünyanın nimetlerinden olabildiğince yararlaniyorlar. Ele verir talkını, kendi yutar salkımı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Yazarın Diğer Yazıları