YANLIŞLARINDAN DERS ALMAYAN İKTİDAR

19.06.2021 22:31

Toplumu kutuplaştırarak siyaset yapma yanlışlığında ısrar eden bir yönetim var Türkiye`de. Dini ve etnik kökenleri kullanarak oy potansiyelini korumak isteyen bir siyasi iktidar. Bu politika tabii ki tehlikeli sonuçları beraberinde taşıyor.

İzmir`de korunmakta olduğu söylenen HDP İl Başkanlığına, burada 40 kişinin katılacağı bir toplantı yapılacağı haberiyle oturuma katılanları katletmek isteyen eşkıya, görevli 38 yaşındaki Deniz Poyraz`ı hunharca öldürdü. Bu cinayetin Türk-Kürt ayrışmasını sağlama amaçlı bir provokasyon olduğu konusunda, muhalefet liderlerinin de belirttiği gibi, yaygın bir görüş. Bu cinayeti şiddetle kınıyorum.

Muhalefet liderleri Kemal Kılıçdaroğlu`na Cenaze töreninde yapılan linç girişimi, Meral Akşener’e Rize`de yapılan saldırı, diğer partililerin ve gazetecilerin uğradığı silahlı-sopalı saldırılar, toplumu kutuplaştıran bu tehlikeli politikanın istenen sonuçlarıdır. AKP Genel Başkanı Erdoğan`ın Meral Akşener`e: "Daha neler olacak, neler. Bunlar iyi günler" açıklaması, ne yazık ki bu politikadan vazgeçilmeyeceğini kanıtlıyor.

Dış Politikada Suriye konusunda nasıl bir çıkmazın içine sürüklendiğimiz, 3,5 milyon Suriyeli göçmenin Türkiye`ye gelmesi ve bu savaşın Türkiye`ye yüzlerce milyara yol açtığı açıkça görülüyor.

Şimdi Türkiye yeni bir çıkmaza taşınmak isteniyor. Cumhurbaşkanı sayın Erdoğan ABD`ye yaranmak amacıyla, Kabul hava alanının Türk askerleri tarafından korunabileceğini öneriyor.

ABD ve NATO ülkeleri 20 yıl süren Afganistan savaşından sonra, büyük bir yıkıma uğrayan Afganistan`dan çekilme kararı aldı. Taliban`la yapılan bu savaşta 2300 ABD askeri yaşamını yitirdi ve bu savaş ABD`ye 686 Milyar dolara mal odu. Taliban Afganistan`ın yarıdan fazlasını günümüzde kontrol etmektedir ve kısa sürede ülkenin tamamında yönetimi ele geçirebileceği belirtilmektedir.

Almanya`nın Afganistan`a asker gönderilmesine ve bu savaşa katılmasına Almanya Sol Parti doğru bir kararla kesinlikle karşı çıktı. Aynı zamanda Almanya Milli Savunma Komisyonu üyesi olarak ben de ABD güdümlü NATO`nun bu savaşına tabii ki karşıydım ve karşıyım.

Hatırlanacağı gibi daha önce Sovyetler Birliği `de Afganistan çıkmazını tespit ederek, askerlerini buradan çekmişti. Şimdi ABD ve NATO Afganistan’dan askerlerini geri çekerken, AKP`nin, Kabul hava alanını korumaya soyunması, Suriye Politikası gibi çok büyük bir yanlış olur. Afganistan`da kısa sürede yönetimi ele geçirecek olan Taliban, Türkiye`nin bu isteğine karşı tavır almıştır.

AKP Yönetimini, ABD güdümlü bu yanlış ve sonu belirsiz politikadan ivedi olarak vazgeçmeye çağırıyorum.

 

 

 

Yorumlar

Mert dedi ki;

2021-06-23 16:09:19

"SOSYO - EKONOMİK ADALETSİZLİK"!! NEO - LİBERAL SİSTEMİ DÜNYADA ÇÖKMÜŞTÜR. GELİR UÇURUMU ALMIŞ BAŞINI GİDİYOR. DÜNYADA HALK SOKAKTA. Bize gelince bir müslüman ülkede Türkiye'de önüne geçilemeyen putperestlik, şirk, münafıklık, inkar etmek, ebu cehillerin, ebu leheblerin, ebu sufyanların, firavunların, nemrutların yaşadığı bir ülke olduğumuzu hangi müslümanlıkla bağdaşmaktadır. Oysa faşizmlerin dünyaya yönetemedikleri açıktır. İnsanlar emeğinin karşılığını yaşamak isterken, din ile aldatanların sayıları her geçen gün artmaktadır. Geçmişte cennetten parsel parsel yer satanlar, meğer onlar bu alemde ne araziler kapatmışlar. Firavun´a git. Çünkü o iyice azdı. (Tâ Hâ 20:24) Firavun´a git! Çünkü o çok azdı. (Nâzi’ât 79:17) Firavun´a gidin. Çünkü o, iyiden iyiye azdı. (Tâ Hâ 20:43) Firavun, kavmini saptırdı, doğru yola sevketmedi. (Tâ Hâ 20:79) Hani Rabbin Musa´ya: O zalimler güruhuna, Firavun´un kavmine git. Hâla (başlarına gelecekten) sakınmayacaklar mı onlar? diye seslenmişti. (Şuarâ 26:10-11) Firavun şöyle dedi: Âlemlerin Rabbi dediğin de nedir? (Şuarâ 26:23) Firavun: Benden başkasını tanrı edinirsen, andolsun ki seni zindanlıklardan ederim! dedi. (Şuarâ 26:29) Andolsun ki, biz de Firavun´a uyanları ders alsınlar diye yıllarca kuraklık ve mahsül kıtlığı ile cezalandırdık. (A’râf 7:130) (Onların yolu) Firavun hanedanının ve onlardan öncekilerin tuttuğu yola benzer. Onlar bizim âyetlerimizi yalanladılar, Allah da kendilerini günahları yüzünden yakalayıverdi. Allah´ın cezası çok şiddetlidir. (Âl-i İmrân 3:11) Firavun, kıyamet gününde kavminin önüne düşecek ve onları (çekip) ateşe götürecektir. Varacakları yer ne kötü yerdir! (Hûd 11:98) Görmedin mi, Rabbin ne yaptı Âd kavmine; direkleri (yüksek binaları) olan, ülkelerde benzeri yaratılmamış İrem şehrine, o vadide kayaları yontan Semûd kavmine, kazıklar (çadırlar, ordular) sahibi Firavun´a! Ki onların hepsi ülkelerinde azgınlık ettiler. Oralarda kötülüğü çoğalttılar. Bu yüzden Rabbin onların üstüne azap kamçısı yağdırdı. Çünkü Rabbin (her an) gözetlemededir. (Fecr 89: 6-14) Kur’an zalimden başkasına düşmanlık yok der!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Yazarın Diğer Yazıları