Ukrayna’dan tahıl taşıyan ilk büyük yük gemisi Karadeniz limanından yola çıktı

Ukrayna’dan tahıl taşıyan ilk büyük yük gemisi Karadeniz limanından yola çıktı

ABONE OL
16:31 - 22/09/2023 16:31
Ukrayna’dan tahıl taşıyan ilk büyük yük gemisi Karadeniz limanından yola çıktı
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Kaplan
Best

Rusya’nın Karadeniz tahıl anlaşmasından çekildiği Temmuz ayından bu yana, tahıl taşıyan ilk büyük yük gemisi Ukrayna’nın Karadeniz limanı Çornomorsk’tan bugün ayrıldı.

Ukrayna Başbakan Yardımcısı Oleksandr Kubrakov eski adı Twitter olan X sosyal medya uygulamasından yaptığı açıklamada, “Aroyat isimli geminin Mısır’a götürülmek üzere Ukrayna buğdayı yüklendikten sonra Çornomorsk limanından ayrıldığını” yazdı.

Kubrakov, geminin fotoğrafını da paylaşarak, geminin mürettebatında Mısır, Türkiye, Azerbaycan, Belçika ve Arnavutluk vatandaşlarının bulunduğunu kaydetti. Gemide 17 bin ton tahıl taşınıyor.

“Aroyat”, Kiev’in yeni “geçici insani yardım koridoru” olarak adlandırdığı rotayı kullanarak bu hafta limandan ayrılan ikinci yük gemisi oldu. İlki, çok daha küçük olan ve bu hafta başında Asya’ya yaklaşık 3 bin ton tahıl taşımak için yola çıkan “Resilient Africa (Dirençli Afrika)” isimli gemiydi.

Ukrayna, Rusya’nın tahıl anlaşmasından çekilmesinin ardından Afrika ve Asya ülkelerine tahıl sevkiyatını sürdürebilmek için geçen ay geçici bir “insani koridor” oluşturduğunu açıklamıştı.
Romanya ve Bulgaristan hattının kullanıldığı koridoru şimdiye kadar 5 gemi kullandı.

Kiev ayrıca Karadeniz limanları kapalıyken Tuna’daki nehir limanlarından ihracatı sürdürdü.

Rusya, geçen yıl Temmuz ayında başlayan ve savaşın devam ettiği Ukrayna’dan tahıl ihracatını sağlayan Tahıl Koridoru Anlaşması’ndan, kendi gıda ürünlerinin satışı önündeki engellerin kalkmaması nedeniyle çekildiğini açıklamıştı.

Merkezi İstanbul’da olan Ortak Koordinasyon Merkezi tarafından takip edilen Tahıl Anlaşması kapsamında toplam 32 milyon tondan fazla tahıl dünya pazarlarına taşındı ve küresel emtia fiyatlarının savaş öncesi dönemine inmesine yol açtı.

VOA tarafından geçilen Ukrayna’dan tahıl taşıyan ilk büyük yük gemisi Karadeniz limanından yola çıktı haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. Ukrayna’dan tahıl taşıyan ilk büyük yük gemisi Karadeniz limanından yola çıktı haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan Ukrayna’dan tahıl taşıyan ilk büyük yük gemisi Karadeniz limanından yola çıktı haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Inal

    En az 10 karakter gerekli
    Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.