*** Türkler işini kaybetse de umutlu

*** Türkler işini kaybetse de umutlu

ABONE OL
18:35 - 27/07/2009 18:35
*** Türkler işini kaybetse de umutlu
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Kaplan
Best

 


 

Türkler işini kaybetse de umutlu

AB’nin küresel krizle ilgili Eurobarometre kamuoyu araştırmasına göre krizin başlangıcından itibaren Türkiye’de çalışanların yüzde 12’si işini kaybetse de halkın çoğunluğu iyimserliğini koruyor


27 AB üyesiyle aday ülkeler Türkiye, Hırvatistan ve Makedonya’da gerçekleştirilen araştırmada, küresel krizde işini kaybedenlerin oranı AB ortalamasında yüzde 9 çıkarken Letonya’da yüzde 21’i, Litvanya’da yüzde 18’i, İspanya’da yüzde 17’yi, Portekiz ve İrlanda’da yüzde 16’yı, Macaristan ve Estonya’da yüzde 15’i buldu.

Araştırmaya katılan Türklerin yüzde 44’ü de kriz nedeniyle ailelerinden, akrabalardan ya da yakın arkadaşlarından birinin işini kaybettiğini belirtti. Eurobarometre’de aynı soruya "evet" cevabı verenlerin AB ortalaması ise yüzde 36 olarak verildi.

Araştırmada "krizden ve istihdam piyasasına muhtemel etkilerinden ne kadar endişelisiniz" sorusuna "çok endişeliyim" cevabını verenlerin oranı Türkiye’de yüzde 34’te kalırken, İspanya’da yüzde 65’e, Litvanya’da yüzde 63’e ulaştı. Eurobarometre araştırmasının bu ilginç sonucu "Türklerin işini kaybetse de umudunu kaybetmediğini" gösterdi.

Eurobarometre’de Türklerin geleceğe umutlu baktığını gösteren bir diğer sonuç ise küresel krizle ilgili beklentilerde ortaya çıktı. "Bazı uzmanlar küresel krizin istihdam piyasasına en olumsuz etkilerinin geride kaldığını ve bundan sonra kademeli iyileşme görüleceğini söylerken bazıları en kötünün hala önümüzde olduğunu belirtiyor. Hangi görüşe katılıyorsunuz" sorusunda iyimser yaklaşıma en yüksek destek yüzde 45’le İsveç’ten gelirken, yüzde 39’la Türkler ikinci sırayı aldı.

(A.A) 

Inal

    Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.