Türkiye’den akrep ve örümcek kaçırmaya çalışmakla suçlanan Amerikalı ülkesine döndü

Türkiye’den akrep ve örümcek kaçırmaya çalışmakla suçlanan Amerikalı ülkesine döndü

ABONE OL
14:39 - 15/05/2024 14:39
Türkiye’den akrep ve örümcek kaçırmaya çalışmakla suçlanan Amerikalı ülkesine döndü
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Kaplan
Best

 

12 Mayıs’ta İstanbul Havalimanı’nda, aralarında endemik türlerin de bulunduğu yüzlerce örümcek ve akrebi ülke dışına kaçırmaya çalıştığı şüphesiyle gözaltına alınan Amerikan vatandaşı Lorendo Prendini, serbest bırakıldığını ve ABD’ye döndüğünü bildirdi.

New York’taki Amerikan Doğa Tarihi Müzesi’nde küratörlük yapan Prendini’nin valizinde, yaklaşık 1500 adet akrep ve örümcek ile ne olduğu belirsiz sıvılar içeren düzinelerce plastik şişe ele geçirilmişti.

Prendini’nin valizinden örümcek ve akreplerin yanı sıra sıvılar içeren çok sayıda küçük plastik şişe çıktı.

Prendini dün Reuters haber ajansına e-posta yoluyla yaptığı açıklamada mahkemeye çıktığını ve tüm suçlamalardan aklandığını söyledi.

Lorendo Prendini, “Bir Türk hâkim tarafından tüm suçlamalardan tamamen aklandım ve serbest bırakıldım. Şu anda daha fazla yorum yapmak istemiyorum” dedi.

İngiliz yayın kurumu BBC Prendini’nin, numuneleri Türkiye dışına çıkarmasına olanak sağlayan resmi izinlerin havaalanı yetkililerince görmezden gelindiğini söylediğini aktardı.

Prendini, 12 Mayıs Pazar günü İstanbul Havalimanı’nda gözaltına alınmıştı.

Polis, ele geçirilen örneklerin Türkiye’de endemik olduğunu, DNA’larının kopyalanabileceğini ve zehirlerinin ilaç yapımında kullanılabileceğini söyledi. Polis ayrıca araştırmalara göre akrep zehrinden elde edilen bir litre ilacın piyasa değerinin 10 milyon dolar olduğunu gösterdiğini belirtti.

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan bir sözcü VOA Türkçe’ye yaptığı açıklamada, “Yurtdışındaki ABD vatandaşlarının emniyet ve güvenliğinden daha yüksek bir önceliğimiz yok. Gizlilik ve diğer hususlar nedeniyle paylaşacak başka ayrıntı yok” dedi.

VOA tarafından geçilen Türkiye’den akrep ve örümcek kaçırmaya çalışmakla suçlanan Amerikalı ülkesine döndü haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. Türkiye’den akrep ve örümcek kaçırmaya çalışmakla suçlanan Amerikalı ülkesine döndü haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan Türkiye’den akrep ve örümcek kaçırmaya çalışmakla suçlanan Amerikalı ülkesine döndü haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Inal

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.