Türkiye Suriye’de ABD ve Rus Hava Sahasını Kullandı mı?

22.11.2022 20:56

  Reuters haber ajansına göre bazı Türk ve muhalif Suriyeli kaynaklar, Türk savaş uçaklarının Suriye'deki YPG milislerini vurmak için Suriye'de ilk kez…

Türkiye Suriye’de ABD ve Rus Hava Sahasını Kullandı mı?

 

Reuters haber ajansına göre bazı Türk ve muhalif Suriyeli kaynaklar, Türk savaş uçaklarının Suriye'deki YPG milislerini vurmak için Suriye'de ilk kez Rusya ve Amerika kontrolundaki hava sahasına geçtiğini ve harekatın kapsamını genişletmek için Suriyeli müttefikleri harekete geçirmeye çalıştığını bildirdi.

13 Kasım'da İstiklal Caddesi'ndeki saldırı sonrasında Ankara, saldırıya karşılık vereceği açıklaması yapmıştı. Son birkaç gündür Türk F-16 jetleri Suriye'deki YPG hedeflerine hava saldırıları düzenledi.

Türkiye, son yıllarda Suriye'nin kuzeyine düzenlediği büyük çaplı operasyonlarda SİHA'lar kullanmıştı. Bu saldırılar sırasında hava sahasının büyük kısmını YPG'nin başını çektiği Suriye Demokratik Güçleri'yle müttefik olan Washington ve Şam ile ittifak kuran Moskova kontrol ediyordu.

Türkiye'nin Suriye'de Rusya ve Amerika kontrolundaki hava sahasını kullanmış olması, Ankara'nın Moskova ve Washington üzerindeki nüfuzunun giderek arttığına işaret edebilir. Rusya'nın Ukrayna işgalinden sonra Türkiye diplomatik denge politikası gütmeye başlamış, bir yandan işgali kınarken diğer yandan Batılı ülkelerin Rusya'ya yönelik yaptırımlarına karşı çıkmıştı.

Rusya Savunma Bakanlığı ve Amerikan Dışişleri Bakanlığı, konuya ilişkin açıklama taleplerini yanıtsız bıraktı.

Milli Savunma Bakanlığı kaynağı: “Rus ya da Amerikan hava sahası asla kullanılmadı”

Milli Savunma Bakanlığı'ndan bir kaynak ise, Suriye'deki Kürt askeri üslerine yönelik son hava saldırılarında Suriye, Rus ya da Amerikan hava sahasının asla kullanılmadığını, jetlerin tüm hedefleri Türkiye'ye ait hava sahasından vurduğunu kaydetti.

Ancak üst düzey bir Türk güvenlik yetkilisi ve Türk ordusuyla iletişimde olan Suriyeli iki üst düzey muhalif, Reuters'a, savaş uçaklarının Suriye topraklarına Amerika'nın desteklediği YPG kontrolundaki bölgeden uçtuğunu, Ankara'nın Rusya ile özellikle bu konuda iletişimde olduğunu söyledi.

Türk güvenlik yetkilisi olan kaynak, "Türk jetleri Amerika ve Rusya kontrolundaki hava sahasını kullandı. Bu iki ülke ile belirli düzeyde eşgüdüm sağlandı" dedi.

Son gelişmeler hakkında bilgi sahibi olan üst düzey Suriyeli muhalif Albay Abdülcabbar Akaidi, "Türkler, Ruslar ve Amerikalılar'la Suriye hava sahasında bu iki ülkenin kontrolu altında olan bölgeler konusunda koordinasyon sağladı" dedi.

Türk hükümeti içinde yakın kaynakları bulunan gazeteci Hande Fırat, Hürriyet gazetesinde kaleme aldığı haberinde, "Özellikle Taksim saldırısının ardından Suriye hava sahasını kontrol eden iki ülke yani ABD ve Rusya, hava sahasını açmak zorunda kaldı" ifadesine yer verdi.

Ankara, haftasonu düzenlenen operasyonun, geçen hafta İstiklal Caddesi'nde düzenlenen ve altı kişinin ölümüne neden olan bombalı saldırıya misilleme olduğunu kaydetti.

İstiklal Caddesi saldırısının sorumluluğunu üstlenen olmadı. PKK ve Suriye Demokratik Güçleri, saldırıyla ilişkileri oldukları iddiasını reddetti.

Üslere dönüş

Türkiye, bugün de Suriye'deki Kürt üslerine ve diğer hedeflere bombardıman düzenlemeye devam etti. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Amerika'ya, YPG'ye verdiği desteği kesme çağrısı yaptı.

Amerika, Suriye'de 11 yıl süren iç savaşta IŞİD'le mücadele etmek için YPG liderliğindeki Suriye Demokratik Güçleri ile ittifak kurmuş, bu durum Türkiye'yle Amerika arasındaki ilişkilerin bozulmasına yol açmıştı. Türkiye, YPG'nin, Amerika ve diğer ülkelerin terör örgütü olarak kabul ettiği PKK'nın bir kanadı olduğunu kaydediyor.

Washington ise Suriye'yi istikrarsızlığa sürükleyecek askeri eylemlere karşı uyarıda bulunurken Moskova, Ankara ve diğer tarafları itidalli olmaya davet etti.

Türkiye'nin desteklediği muhalif bir kanadın komutanı ve iki Türk kaynak, Suriye Milli Ordusu'nu oluşturan silahlı muhalif Suriyeli gruplardan savaşçılara, operasyonun kapsamının genişletilmesi olasılığına karşı hazırlık yapmalarının istendiğini bildirdi.

Konuya ilişkin kamuoyuna açıklama yapma yetkisi olmayan ve adının açıklanmaması şartıyla konuşan üst rütbeli komutan, "Türkler, izinde olan tüm komutanlara mevzilerine dönme ve Suriye'dekilere bulundukları yerden ayrılmama ve hazırlık seviyesini yükseltme çağrısı yaptı" şeklinde konuştu.

Komutan, "Kendilerine henüz görev verilmedi, herhangi bir plan da yok" dedi.

Türk güvenlik kaynağı ve bir başka üst düzey Türk yetkili, Suriye'deki vekil güçlerin hazırlandığını, ancak herhangi bir takvim belirlenmediğini ve nihai kararın verilmediğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mayıs ayında, Suriye'de bir operasyon başlatılacağı sözü vermiş, Suriye'deki vekil güçlerin hazırlılık seviyesi arttırılmış, ancak operasyon başlatılmamıştı. Erdoğan, hava operasyonunu kara harekatının takip edeceğini söyledi.

İstiklal Caddesi'ndeki saldırı, 2015 seçimlerinden önceki şiddet eylemlerini akıllara getirdi ve önümüzdeki yıl Haziran ayında yapılacak seçimlerin Erdoğan açısından güvenliğe odaklı bir kampanya çerçevesinde geçeceği olasılığını arttırdı.

VOA tarafından geçilen Türkiye Suriye’de ABD ve Rus Hava Sahasını Kullandı mı? haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. Türkiye Suriye’de ABD ve Rus Hava Sahasını Kullandı mı? haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan Türkiye Suriye’de ABD ve Rus Hava Sahasını Kullandı mı? haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yap

Diğer Haberler

"Çin 2035’e Kadar 1500 Nükleer Başlığa..

"Çin 2035’e Kadar 1500 Nükleer Başlığa Sahip Olabilir"
3 Yeni Taykonot Tiangong Uzay İstasyonu Yolunda 

3 Yeni Taykonot Tiangong Uzay İstasyon..

3 Yeni Taykonot Tiangong Uzay İstasyonu Yolunda 
“Suriye’nin Kuzeyinde SDG’yle Ortak Devriyeyi Azalttık”

“Suriye’nin Kuzeyinde SDG’yle Ortak De..

“Suriye’nin Kuzeyinde SDG’yle Ortak Devriyeyi Azalttık”
Hamaney’in Rejim Karşıtı Yeğeni Tutuklandı 

Hamaneyin Rejim Karşıtı Yeğeni Tutukla..

Hamaney’in Rejim Karşıtı Yeğeni Tutuklandı 
Çin’de Sıfır-Covid Politikası: Neler Oluyor?

Çin’de Sıfır-Covid Politikası: Neler O..

Çin’de Sıfır-Covid Politikası: Neler Oluyor?