24.6 C
Berlin
13:42 - 02/06/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri
ABD GÜNCEL Suriye TÜRKİYE

'Trump-Erdoğan Telefon Görüşmesinde Esper Da Vardı'

Wall Street Journal: ‘Türkiye Suriye’ye Girerse ABD Çekilebilir’

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, Amerikan askerlerini Suriye’de Türkiye’nin olası operasyon bölgesinden çıkardıklarını doğruladı. Sözcü ABD basınında yer alan haberlerin aksine Başkan Trump’ın konuyla ilgili olarak kendilerine danışıldığını söyledi.

Pentagon sözcüsü Jonathan Hoffman yaptığı yazılı açıklamada, “Suriye’nin kuzeyindeki ABD askerlerini, güvenliklerini sağlamak için Türkiye’nin olası müdahale rotasının dışına çektik” dedi.

“Başkan Pentagon’a danıştı”

Hoffman, aksi yönde haberlerin yayınlanmaya devam etmesine rağmen, Savunma Bakanı Mark Esper ve Genelkurmay Başkanı Mark Milley’ye, son birkaç gün içerisinde, Türkiye’nin askeri operasyonu karşısında Suriye’nin kuzeyindeki ABD askerlerini koruma çabaları ve bölgedeki durum hakkında Başkan Donald Trump tarafından danışıldığını belirtti.

Sözcü Hoffman, Bakanlığın, Suriye’nin kuzeyinde bir güvenli bölge oluşturulmasının istikrarı sağlamanın en iyi yolu olduğu yönündeki duruşunu sürdürdüğünü vurguladı.

Pentagon sözcüsü “Maalesef Türkiye tek taraflı olarak harekete geçmeyi tercih etti. Bunun neticesinde, Suriye’nin kuzeyindeki ABD askerlerini emniyetlerini sağlamak için Türkiye’nin olası müdahale rotasının dışına çektik. Şu an itibariyla Suriye’deki askeri varlığımızda bir değişiklik yapmadık” dedi.

ABD Başkanı Trump’ın Suriye kararı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la yaptığı telefon görüşmesinin ardından gelmişti. ABD’li yetkililer söz konusu görüşmeye hem Savunma Bakanı Mark Esper hem de ABD Genel Kurmay Başkanı Mark Milley’nin katıldığını açıkladı.

Reuters haber ajansına konuşan yetkili “Başkan Trump ve Cumhurbaşkanı Erdoğan arasındaki görüşmede askeri konuların gündeme gelmesi olasılığı sebebiyle telefon görüşmesine Bakan Esper ve Genel Kurmay Başkanı Milley de katıldı” dedi.

Amerika’nın Sesi tarafından geçilen tüm haberlerde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. Haberler web sayfamızda otomatik olarak haber sitelerinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

İlgili haberler

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla