TDU, “Berlin Ekonomisi ve Enerji” sorunlarını masaya yatırdı

18.11.2022 23:14

Türk-Alman İşverenler Birliği’nin (TDU) Başkan Remzi Kaplan  evsahipliğinde Fit & Organic by Adriana’da düzenlendiği Masa Başı Buluşmasında ‘Berlin Ekonomisi ve Enerji’ sorunları…

TDU, “Berlin Ekonomisi ve Enerji” sorunlarını masaya yatırdı

Türk-Alman İşverenler Birliği’nin (TDU) Başkan Remzi Kaplan  evsahipliğinde Fit & Organic by Adriana’da düzenlendiği Masa Başı Buluşmasında ‘Berlin Ekonomisi ve Enerji’ sorunları masaya yatırıldı.

Pandeminin etkisini azaltmasıyla TDU etkinlikleri hız kazandı. Uzun süredir ara verilen TDU’nun geleneksel Masa Başı Buluşması etkinliği Enerji Krizi ve Ekonomik etkileri üzerine Fit & Organik by Adriana isimli cafe-restoranda gerçekleşti.

Remzi Kaplan

Modaratörlüğünü TDU Genel Sekreteri ve Basın Sözcüsü Doğan Azman’ın üstlendiği masa başı buluşmasının konuk uzman konuşmacıları, Charlottenburg-Willmersdorf Belediyesi Ekonomik Teşvik Dairesi Başkanı Felix Niecke, Nextenergy Genel Müdürü Erol Öztürk ve EEC Energie Firması enerji danışmanı Christoph Blawat oldu.

Doğan Azman giriş konuşmasında “Firmalar ve işletmeler olarak artan enerji fiyatları nedeniyle önümüzü göremiyoruz. Bugün burada bizleri neler beklediğini öğrenmek için toplandık” dedi.

İlk sözü alan Charlottenburg-Willmersdorf Belediyesi Ekonomik Teşvikler Dairesi Başkanı Niecke, bizleri ekonomik olarak zor bir dönemin beklediğini belirterek, Daire Başkanlığı ve görevleri hakkında bilgi verdi. Bu bölümün yeni bir daire olduğunu, görevlerinin, belediyede herhangi bir yerde takılıp, kalan veya incelenmesi, cevap verilmesi geciken ekonomi ile ilgili dilekçe ve evrakların kısa sürede işleme konulması, sonuçlandırılması ve cevaplandırılması amacıyla kurulduğunu vurgulayarak, “böyle bir sorununuz olursa bana ve arkadaşlarıma her zaman başvurabilirsiniz” dedi.

Remzi Kaplan

Bunun dışında şehrin alış-veriş veya turistik caddelerinin cazibesini artıracak AB projelerine eşlik ettiklerini ve teşvikler için nerelere müracaat edilmesi konusunda yardımcı olduklarını belirtti. Niecke kendisinin direk Belediye Başkanı’na bağlı olduğunu vurgulayarak, bürokrasi nedeniyle ilerlemeyen işleri aracısız Belediye Başkanı’na aktarma olanağı olduğunu ve bu nedenle, politikaya dolaylı olarak yardımcı olduğunu söyledi.

Daha sonra Nextenergy GmbH şirketi Genel Müdürü Erol Öztürk söz aldı. Genel Müdür her çeşit işletmeye enerji masraflarını optime etme ve müşterileri olan sanayi ve büyük işletmelere enerji tedarik hizmeti sunduklarını kaydederek, kendilerinin enerjide klasik borsa transaksiyonları ve borsa alım satımları yaptığını vurguladı.  Borsada olup bitenleri değil, piyasada neler olduğunu paylaşmak istediğini dile getiren Öztürk, şöyle dedi: “Coronadan sonra enerji fiyatlarında nispeten bir düşüş yaşandı. Ancak 2021 Eylül ayında kimsenin anlayamadığı şekilde fiyatlar yükselmeye başladı. Arz azaldı, talep çoğaldı. Enerji tüketimi arttı. Ukrayna-Rusya Savaşının başlamasıyla işler çığırından çıktı. “Eskiden 1-3 Cent olan gaz fiyatlarının bugün 17-18 Cent, kwh’i 3-5 Cent olan elektrik fiyatlarının ise 50 Cent’e fırladığını vurgulayarak, devletin gaz ve elektrik fiyatlarına kapak fiyat (Preisdeckelung) koyarak halkın ve işletmelerin yükünü azaltmaya ve sabitleştirmeye çalıştığını kaydetti.

Remzi Kaplan

Devletin yeni aldığı kararla gazda 12 Cent, elektrikte ise 40 Cent’in üzerine çıkan fiyat artışlarını karşılayacağını ifade etti. Bu kararla devletin özel kişilerin ve şirketlerin enerji yükünü %20-30 oranında hafifleteceğini kaydetti. Öztürk piyasaların bulanık olduğuna işaret ederek, 2023 yılının enerji fiyatlarındaki yükselmeye paralel olarak enflasyonunda artmasıyla çok zor geçecek bir yıl olacağının altını çizdi.

Remzi Kaplan

Öztürk, yıllık 100-200 bin kwh nın üzerinde enerji harcaması olan işletmelerin kendilerine başvurabileceğini, birlikte fiyatları karşılaştırabilme, enerji borsasını araştırma ve teklif alabileceklerini vurguladı.

Son olarak konuşan EEC firması danışmanı ve Christoph Blawat Federal Ekonomi ve Enerji Bakanlığının küçük ve orta işletmeli işletmeler için teşvik ettiği enerji danışmanlığı programı “Deutschland macht’s Effizient” programını tanıttı. Tecrübeli danışman bu programın aslında 2015 yılından beri 250 kişiden fazla kişi çalıştıran ve yıllık cirosu 50 Milyon ’un üzerinde olan firmalar için var olduğunu, şimdi ise yıllık enerji masrafları net 10.000 Euro’nun üzerinde olan küçük işletmeler için de yürürlüğe konulduğunu açıkladı. Blawat söyle dedi: “Bu programla, sertifikalı mühendisler tarafından işletmenin bir enerji haritası çıkarılıyor. Kapılardan, pencerelere, klimalara, makinelere, kadar nerelerde enerji tasarrufu yapılabileceği, hangi makinelerin yenilenmesi gerektiği 40-50 sayfalık bir rapor haline getiriliyor. Maliyet ve fayda analizi yapılıyor. İşletme sahibi hangi kısımda isterse uygulamaya geçiliyor.”  Programın işletmenin büyüklüğüne küçüklüğüne bakmadan, her işletme için 7500,- Euro olduğunu bunun 6000,- Euro’sunun devlet tarafından karşılandığını vurguladı. Son olarak Federal Devletin gelecek yıl için enerji alanında 200 Milyar Euro enerji sektörüne yatırım yapacağının altını çizdi.

Daha sonra sorular bölümüne geçildi. Konuk konuşmacılara birçok soru yönetildi.

TDU Basın sözcüsü Azman kapanış konuşmasında güzel atmosferden, leziz yemeklerden ve çok samimi hizmetten dolayı restoran sahipleri ve TDU üyeleri Cevdet Öznacar ve eşi Adriana’ya teşekkür etti.

ha-ber.com/Mümtaz Ergün
Fotoğraflar: Hüseyin İşlek

 

 

 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yap

Diğer Haberler

Dünya engelliler günü katlandı

Dünya engelliler günü katlandı

Dünya engelliler günü katlandı
İran'daki Gösterilerde 300'den Fazla Can Kaybı

İran'daki Gösterilerde 300'den Fazla C..

İran'daki Gösterilerde 300'den Fazla Can Kaybı
Özbekistan’da Türk şairleri antolojisi yayımlanacak

Özbekistanda Türk şairleri antolojisi ..

Özbekistan’da Türk şairleri antolojisi yayımlanacak