“Taleban Temel İnsan Haklarını Tehdit Ediyor”

15.12.2021 16:46

  Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiser Yardımcısı Nada El-Nashif, Afganistan'da giderek derinleşen insani krizden en çok etkilenenler arasında kadınlar, kız çocukları…

“Taleban Temel İnsan Haklarını Tehdit Ediyor”

 

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiser Yardımcısı Nada El-Nashif, Afganistan'da giderek derinleşen insani krizden en çok etkilenenler arasında kadınlar, kız çocukları ve temel insan haklarını savunan sivil toplum örgütlerinin olduğunu söyledi.

BM İnsan Hakları Konseyi’ni Afganistan’daki son durumla ilgili bilgilendiren BM İnsan Hakları Yüksek Komiser Yardımcısı El-Nashif, Taleban'ın yönetimi devraldığı Ağustos ayından bu yana şiddetin azaldığını ancak IŞİD-Horasan ve diğer silahlı grupların hala ölümcül saldırılar düzenlediğini, Afgan sivillerin de çatışma riski altında olduğunu belirtti.

El-Nashif, Taleban yönetimini “ülkedeki fiili yönetim” olarak tanımladı, Taleban yönetiminin temel insan haklarını tehdit ettiğini ifade etti.

“Afganistan’da çocuklar satılıyor aileler çaresiz durumda”

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiser Yardımcısı Nada El-Nashif

El-Nashif, Afganların temel ihtiyaçlarını karşılamak için mücadele ederken, çocuk işçiliği ve çocuk evliliği dahil olmak üzere sorunlar yaşadıklarını belirterek, “Çocukların satıldığına dair haberler ortaya geliyor. Aileler bu durumu önlemek için umutsuzca önlemler almaya çalışıyor” dedi.

“Afganistan’ın varlıklarına el konulması durumu daha da zorlaştırıyor”

Yüksek Komiser Yardımcısı El-Nashif, Afganistan’ın mal varlıkları ve mali kaynaklarına el konulmasının ülkedeki insani durumu daha derinleştirdiğini belirterek, “Afganistan’daki durum, yaptırımların etkisiyle ve devlet varlıklarının dondurulmasıyla daha da zor ve karmaşık bir hale geliyor. BM’ye üye devletlerin bu kritik dönemde ekonomik çöküşü önlemek için alacakları siyasi kararları Afganistan için kelimenin tam anlamıyla bir ölüm kalım meselesidir. Bu devletler alacakları kararlarla Afganistan'ın geleceğe giden yolunu belirleyecekler" dedi.

“Af ilan eden Taleban infazlarını sürdürüyor”

El-Nashif, Taleban'ın Ağustos ayında ilan ettiği genel affa rağmen eski Afgan ulusal güvenlik güçlerinin ve eski hükümetle bağlantılı 100'den fazla kişinin öldürüldüğüne dair güvenilir kaynaklardan kendilerine bazı iddialar ulaştığını belirterek,” Taleban, en az 72 cinayet işledi. Öldürülen kişilerin cesetleri halka açık bir şekilde sergilendi. Yalnızca Nangarhar ilinde, IŞİD-Horasan üyesi olduğundan şüphelenilen en az 50 kişinin yargısız infaz edildiği bildiriliyor. Asma, kafa kesme ve cesetlerin halka teşhir edilmesi dahil olmak üzere acımasız öldürme yöntemleri yönünde rapor ve haberler geliyor” dedi.

“Kadınlar ve çocuklar için endişe duyuyoruz”

El-Nashif, özellikle erkek çocukların, hem IŞİD-Horasan hem de Taleban tarafından silah altına alınması riskinin devam etmesinden derin endişe duyduklarını belirterek, ”Çocuklar ayrıca patlamamış bomba ve askeri mühimmatla ölen ya da yaralanan sivillerin çoğunluğunu oluşturmaya devam ediyor. Eğitim, çalışma ve katılım haklarına saygı gösterilmesi söz konusu olduğunda ise kadınlar ve kızlar büyük bir belirsizlikle karşı karşıya kalmış durumda. Yüzde 60'ı kız olmak üzere 4 milyon 200 bin Afgan genci okula gidemiyor. Taleban yönetiminin okula gitmelerine izin verdiği illerde bile kızların orta öğretime devam oranlarında bir düşme olduğu görülüyor. Bazı illerde kız öğrencilerin yalnızca kadın öğretmenler tarafından eğitim almasına izin veriliyor. Çalışan kadın öğretmenler olmayınca da kız öğrenciler okula gidemiyor. Bazı yerlerde Afgan kadın ve kızların evlerinden çıkmaları için bir erkek akrabaları onlara eşlik etmek zorunda. Bunlar bazı yerlerde kesinlikle uygulanıyor, ancak hepsinde değil” dedi.

VOA tarafından geçilen “Taleban Temel İnsan Haklarını Tehdit Ediyor” haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. “Taleban Temel İnsan Haklarını Tehdit Ediyor” haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan “Taleban Temel İnsan Haklarını Tehdit Ediyor” haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yap

Diğer Haberler

Merkez Bankası 14 Ay Sonra Yeniden Faiz Arttıracak mı?

Merkez Bankası 14 Ay Sonra Yeniden Fai..

Merkez Bankası 14 Ay Sonra Yeniden Faiz Arttıracak mı?
“Müttefiklerin Birbirine Ambargosu Kabul Edilemez”

“Müttefiklerin Birbirine Ambargosu Kab..

“Müttefiklerin Birbirine Ambargosu Kabul Edilemez”
Kuzey Kore'den Biden'ın Turu Sonrası Füze Denemesi

Kuzey Kore'den Biden'ın Turu Sonrası F..

Kuzey Kore'den Biden'ın Turu Sonrası Füze Denemesi
Teksas’taki Okul Saldırısında Can Kaybı 21’e Yükseldi 

Teksas’taki Okul Saldırısında Can Kayb..

Teksas’taki Okul Saldırısında Can Kaybı 21’e Yükseldi 
Rusya 100 Yıl Sonra Temerrüde Düşme Riski Altında

Rusya 100 Yıl Sonra Temerrüde Düşme Ri..

Rusya 100 Yıl Sonra Temerrüde Düşme Riski Altında
Türkiye ve İsrail'den Ekonomik İşbirliğini Arttırma Adımı

Türkiye ve İsrailden Ekonomik İşbirliğ..

Türkiye ve İsrail'den Ekonomik İşbirliğini Arttırma Adımı