Tabutsuz, kefenle defin nasıl yapılacak?

16.11.2022 11:44

Nürnberg Mezarlıklar Müdürlüğü tarafından düzenlenen bilgilendirme toplantısında, tabutsuz, kefenle İslami kurallara göre nasıl defin yapılması gerektiği anlatıldı. Nürnberg Güney Mezarlığı’nda düzenlenen toplantıda,…

Tabutsuz, kefenle defin nasıl yapılacak?

Hoffman, tabutla defin işleminin 4 kişiyle, ancak kefenle defin işleminin en az 6 kişiyle yapılması gerektiğini söyledi: “Kefenle defin işleminde mezar içinde özel eğimli bir bölüm oluyor. Mevta mezarda yan tarafa konulduktan sonra özel hazırlanmış tahta konuluyor. Ayrıca önce küreklerle yarıya kadar toprakla doldurup sonra kapatıyoruz. Tabutla definde kürek yerine iş makinası ile toprak hemen kapatılmakta. Kısacası Müslümanların kefenle defin işlemi biraz daha uzun sürüyor. Kefenle definde tabut olmadığından mevtanın tabutu tahta ise yakılıyor ve alüminyum ise dezenfekte edildikten sonra tekrar kullanılıyor. Mevtanın mezara yerleştirilmesi sırasında aile yakınlarının herhangi bir kaza durumunda sigorta ödemediği için buna izin veremiyoruz. Bunu anlayışla karşılayacaklarını düşünüyoruz.”

 

Tabutsuz, kefenle defin nasıl yapılacak

Tabutsuz, kefenle defini gündeme taşıyan ve 1 Nisan 2021’de Meclis’ten onay almasında büyük payı olan SPD milletvekili Arif Taşdelen, çok mutlu olduğunu söyledi.

Taşdelen, “Verdiğim çabaların sonucu artık kendi yaşadığım şehirde de görülmeye başlandı. Nürnberg’de bugüne kadar olmayan kefenle, tabutsuz defin olayının artık mümkün olacağını öğrendik. Nürnberg Belediyesi çok düşünerek ve uzmanlarla görüşerek bu provayı cami başkanlarımıza ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerine gösterdi. Beni sevindiren bir konu da defin işlemleri yapılırken Müslüman sivil toplum kuruluşlarının başkan ve temsilcilerinin de görüşlerinin alınarak uygulamaya konulmasıydı. Bu prova ile toplantıya katılanların düşünceleri de alınarak eksiklerin tamamlanmasına karar verildi” dedi.

Tabutsuz, kefenle defin nasıl yapılacak

‘BURAYA AİT HİSSETTİRİR’

Nürnberg Din Hizmetleri Ataşesi Fuat Gökçebay, “Almanya’da tabutsuz, kefenle defin olayı biz Müslümanlar için önemli bir konu. Müslümanlar da Almanya’nın bir parçası deniliyorsa, beşikten mezara kadar ait oldukları kültür, din ve sahip oldukları geçmişe bağlı kalarak yaşamaları ve hayatlarını sonlandırmaları, burada İslami usullere göre defnedilmeleri bizlere verilen değeri, önemi gösterir. Burada yaşayan insanın buraya ait olduğunu daha iyi hissettirir. Aksi halde Müslüman vatandaşlarımız kendilerini bu topluma ait hissetmeyerek gönlü hep ülkesinde kalacaktır yani bir tarafı yarım kalacaktır. Tabutsuz, kefenle defin olayı entegrasyona da katkı sağlayacaktır” dedi.

DİTİB Kuzey Bavyera Eyalet Birliği Başkan Yardımcısı Cemil Kimyacıoğlu, ‘tabutsuz, kefenle defin’ işleminin dinler arasındaki diyaloğun ve insanlar arasındaki dostlukların pekişmesine yönelik olumlu bir gelişme olduğunu söyledi. Kimyacıoğlu, “Defin işlemleri sırasında ufak tefek pürüzler varsa hocalarımızın da görüşleri alınarak düzeltilecektir. Alman makamları tarafından kefenle, tabutsuz defin işleminin kabul edildiğini ve Müslümanların gönül rahatlığıyla bu uygulamadan yararlanabileceği biz Müslümanları sevindirmiştir” dedi.

 

Tabutsuz, kefenle defin nasıl yapılacak

‘MÜSLÜMAN MEZARLIĞI TAHSİS EDİLMELİ’

Nürnberg DİTİB Eyüp Sultan Camii Başkanı Hasan Aslan ise şunları söyledi: “60 yıllık Almanya’daki serüveni sonucunda kefenle tabutsuz, defin durumu önemli bir kazanımdır. Esas sıkıntılarımız arasında yer alan bir durum da kendimize ait bir Müslüman mezarlığımızın olmamasıdır. Bu kazanımlarımıza ek olarak kendimize ait bir Müslüman mezarlığı belediye tarafından tahsis edilirse daha iyi olacaktır. Bugün yapılan provada gördük ki, mevtanın kabir içerisine kendi yakınları tarafından konulmasına sigorta açısından izin verilmeyecek. Bence özel bir sigorta yapılarak kabir içerisine mevtanın yakınları girebilmeli ve kabre giriş çıkışta bir problem olursa sigorta ödeyebilmelidir. İnşallah bu eksikler de zamanla giderilir.”

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yap

Diğer Haberler

Austin’den Çin’e Uyarı: “İzin Vermeyeceğiz”

Austin’den Çin’e Uyarı: “İzin Vermeyec..

Austin’den Çin’e Uyarı: “İzin Vermeyeceğiz”
04/12/2022 itibariyle 1 Euro Kaç TL Oldu?

04/12/2022 itibariyle 1 Euro Kaç TL Ol..

04/12/2022 itibariyle 1 Euro Kaç TL Oldu?
Venezuela’dan Amerika’ya Petrol İhracatı Yeniden Başlıyor

Venezuela’dan Amerika’ya Petrol İhraca..

Venezuela’dan Amerika’ya Petrol İhracatı Yeniden Başlıyor
04/12/2022 itibariyle 1 Dolar Kaç TL Oldu?

04/12/2022 itibariyle 1 Dolar Kaç TL O..

04/12/2022 itibariyle 1 Dolar Kaç TL Oldu?
“Ukrayna’da Savaş Kış Mevsiminde Yavaşlayacak”

“Ukrayna’da Savaş Kış Mevsiminde Yavaş..

“Ukrayna’da Savaş Kış Mevsiminde Yavaşlayacak”
Almanya’da Sığınmacı Rekoru

Almanyada Sığınmacı Rekoru

Almanya’da Sığınmacı Rekoru