"Sınırdan ABD'ye Sığınanlar Arasında Türk Doktorlar Var"

05.08.2022 12:58

Türk Amerikan Hekimler Birliği (Turkish American Medical Association - TAMA), Türkiye’de can güvenlikleri sağlanmadığı için bazı Türk doktorların Meksika sınırından kaçak olarak…

"Sınırdan ABD'ye Sığınanlar Arasında Türk Doktorlar Var"

Türk Amerikan Hekimler Birliği (Turkish American Medical Association - TAMA), Türkiye’de can güvenlikleri sağlanmadığı için bazı Türk doktorların Meksika sınırından kaçak olarak tehlikeli yollardan ABD’ye sığınma yolunu seçtiğini duymanın derin üzüntüsünü yaşadıklarını belirtti.

TAMA, Türkiye’de doktor ve sağlık çalışanlarına saldırı ve tehditleri şiddetle kınadıklarını açıkladı. TAMA Başkanı Dr. Rabia Gürses Özden, Türkiye'de doktor ve sağlık çalışanlarına yönelik şiddet sarmalını da kaygıyla izlediklerini söyledi.

ABD’de 350 fazla seçkin Türk doktorun üyesi olduğu Türk Amerikan Hekimler Birliği, Türkiye’de ölümle tehdit edilen Prof. Dr. Esin Şenol Davutoğlu’nun yanında olduklarını belirterek, meslektaşlarının can güvenliğinin derhal sağlanması gerektiğini kaydetti.

TAMA Başkan Yardımcısı Doçent Dr. Ergin Koçyıldırım da, “Sağlıkta şiddetin geldiği nokta çok endişe verici. Esin Davutoğlu Şenol’a yapılan tehdit ve saldırıların oldukça planlı ve organize bir şekilde gerçekleştiğini düşünüyorum. Türkiye’den yurtdışına çıkan meslektaşlarımızın sayısında da son zamanlarda büyük bir artış var. ABD'deki ihtisas programlarına her yıl, bir elin parmakları kadar sayıda hekim yerleşirken bu sayı bu yılın ilk aylarında 50’yi aştı. Orada yaşayan meslektaşlarımız, panik içerisinde 'giderlerse gitsinler' denilen bir dönemde, özellikle son günlerde ulusal basına da yansıyan Meksika sınırından kaçak geçiş yapan ve sayısı yılın ilk yarısında 15 bini geçen Türkler'in arasında doktorların da olduğu haberini almamız bizleri oldukça üzdü. Tehlikeli ve kaçak yollardan ABD’ye gelmek isteyen ülkedeki sağlık çalışanlarının gelecek kaygıları, gelinen endişe verici duruma işaret ediyor” diye konuştu.

Türkiye’deki meslektaşlarının ve tüm sağlık çalışanlarının sağlıkta şiddete karşı verdiği mücadeleyi büyük bir saygıyla ve destekle yakından takip ettiklerini ifade eden TAMA, Dr. Esin Şenol Davutoğlu’na karşı planlı saldırı girişimini kınadıklarını ve Amerika’daki Türk hekimler olarak her zaman Dr. Şenol Davutoğlu’nun yanında olduklarını belirtti.

“Sağlık çalışanlarının iş ve can güvenliği bir an önce sağlanmalı”

Türk Amerikan Hekimler Birliği Başkanı Dr. Rabia Gürses Özden, “Türkiye’de sağlıkta şiddetin tırmanarak artması bizleri çok endişelendiriyor. Meslektaşımız Dr. Ekrem Karakaya’nın katledilmesinin acısı yüreklerimizi dağlarken, Prof. Dr. Esin Davutoğlu Şenol’un ölümle tehdit edilmesini ve tehdit edenin serbest bırakılmasını tek kelimeyle korkunç buluyor ve kınıyoruz. Vatanımızdaki sağlık çalışanlarının, bir an önce can ve iş güvenliklerinin sağlanmasını talep ediyor ve meslektaşlarımızın her zaman yanlarında olduğumuzu belirtmek istiyoruz” dedi.

VOA tarafından geçilen "Sınırdan ABD'ye Sığınanlar Arasında Türk Doktorlar Var" haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. "Sınırdan ABD'ye Sığınanlar Arasında Türk Doktorlar Var" haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan "Sınırdan ABD'ye Sığınanlar Arasında Türk Doktorlar Var" haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yap

Diğer Haberler

Erdoğan Zelenski ve Guterres'ten Üçlü Zirve

Erdoğan Zelenski ve Guterresten Üçlü Z..

Erdoğan Zelenski ve Guterres'ten Üçlü Zirve

"Faiz İndirimi Rasyonel Değil"

"Faiz İndirimi Rasyonel Değil"
Amerikalılar’a Göre Güney Sınırında “İstila” Var

Amerikalılar’a Göre Güney Sınırında “İ..

Amerikalılar’a Göre Güney Sınırında “İstila” Var
Rus Yahudileri’nin İsrail’e Göçünde Artış

Rus Yahudileri’nin İsrail’e Göçünde Ar..

Rus Yahudileri’nin İsrail’e Göçünde Artış
Canan Kaftancıoğlu hakkında resen soruşturma başlatıldı

Canan Kaftancıoğlu hakkında resen soru..

Canan Kaftancıoğlu hakkında resen soruşturma başlatıldı