7.5 C
Berlin
11:20 - 27/09/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri
ABD GÜNCEL İngiltere Rusya Suriye TÜRKİYE

SDG'den 'Türk ordusu Kobani’de sivillere ateş açtı' iddiası

SDG'den 'Türk ordusu Kobani’de sivillere ateş açtı' iddiası

Suriye Demokratik Güçleri Sözcüsü Mustafa Bali, Türkiye ile Rusya’nın bugün Kobani’deki ortak devriyesi sırasında protestoculara ateş açıldığını, ölen sivillerin olduğunu iddia etti. İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi ise askerlerin müdahalesi sonucu iki kişinin hayatını kaybettiğini, yedi kişinin de yaralandığını öne sürdü.

Suriye’de bugün Rusya ile beşinci ortak kara devriyesini yapan TSK tarafından protestoculara ateş açıldığı belirtildi, yaşamını yitiren sivillerin olduğu iddia edildi.

Suriye Demokratik Güçleri’nce (SDG) yapılan açıklamada TSK’nin araçlarını taşlayan protestoculara karşı gerçek mermi kullandığı belirtildi.

SDG Sözcüsü Mustafa Bali Twitter hesabından yaptığı açıklamada “Türk ordusu gerçek mermiyle ateş açıyor ve gün ortasında dünyanın gözü önünde Kürt protestocuları öldürüyor. Kürtler kendi yurtlarında ABD ve Rusya’nın onunla bölge daha güvenli olacak dedikleri tarafından öldürülüyor” diye yazdı.

Turkish army is firing live bullets on Kurdish protesters and killing them in broad day light, before eyes of the whole world. Kurds are being killed in their homes by whom the US&Russia claim the region would be safer with! Stop the reckless and coward attacks on civilians now! pic.twitter.com/pCrAylBkrR

— Mustafa Bali (@mustefabali) November 12, 2019

Reuters’a konuşan bir görgü tanığı ise askerlerin, kendilerine taş atan protestocuları dağıtmak için ilk olarak havaya ateş açtığını belirtti. Görgü tanığının ifadesine göre, askerler daha sonra protestoculara ateş açtı ve olayda üç kişi yaralandı. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi ise askerlerin müdahalesi sonucu iki kişinin hayatını kaybettiğini, yedi kişinin de yaralandığını öne sürdü.

Milli Savunma Bakanlığı’ndan bugün yapılan açıklamada “Fırat’ın doğusunda Ayn el Arap bölgesinde icra edilen Türk-Rus beşinci kara devriyesi; provokatörlerin kışkırtmalarına rağmen personelimizin ve halkın güvenliğine ilişkin gerekli dikkat ve hassasiyet gösterilerek devam ediyor” denilmişti.

Rusya’dan yapılan açıklamada ise protestolara değinilmemişti.

soL haber portalı tarafından geçilen tüm haberlerde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. Haberler web sayfamızda otomatik olarak ajans kanallarından geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan haberlerin hepsinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

İlgili haberler

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla