Scholz: Göç, Avrupa'da sadece birlikte üstesinden gelebileceğimiz bir sınamadır

03.02.2023 20:01

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, göç konusunun Avrupa ülkelerinin sadece birlikte üstesinden gelebilecekleri bir sınama olduğunu söyledi.

Scholz: Göç, Avrupa'da sadece birlikte üstesinden gelebileceğimiz bir sınamadır

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, göç konusunun Avrupa ülkelerinin sadece birlikte üstesinden gelebilecekleri bir sınama olduğunu söyledi.

Scholz, İtalya Başbakanı Giorgia Meloni ile yaptığı görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenlendi.

İtalya ve Almanya’nın siyasi, ekonomik ve kültürel olarak yakın bağları bulunan iki ülke olduğunu ifade eden Scholz, iki ülke hükümetlerinin yakın işbirliği içinde çalışmaya devam etme konusunda kararlı olduğunu belirtti.

Scholz, Almanya ve İtalya’nın Ukrayna’nın kendisini savunması için kapsamlı yardımlar yaptığını ifade ederek, Avrupa Birliği (AB) ve transatlantik ortakların Ukrayna’yı destekleme konusundaki birlikteliğinin ve kararlığının önemli olduğunu kaydetti.

Bu konunun gelecek hafta yapılacak AB Liderler Zirvesi’nde de gündeme geleceğini aktaran Scholz, zirvede Almanya ve İtalya için önemli olan göç konusunun da ele alınacağına işaret etti.

Başbakan Scholz, AB'de demokrasi, hukuk devleti ve insan hakları temelinde ortak değerler kapsamında insancıl ve krizlere dayanıklı bir iltica sisteminin oluşturulması için çaba sarf edilmesi gerektiğini söyleyerek, “Göç, Avrupa'da sadece birlikte üstesinden gelebileceğimiz bir sınamadır. ” dedi.

Bunun sorumluluk ve dayanışma dengesi içinde olması gerektiğini vurgulayan Scholz, “Burada (AB'de) kalma hakkı olmayanlar elbette geldikleri ülkeye dönmelidir. Bu konuda anlaşmalar yapmak zorundayız. Bunun karşılığında AB’ye göç etmenin yasal yolları olması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü Avrupa'nın göçe ihtiyacı var." diye konuştu.

Scholz, AB Komisyonunun ekonominin dönüşümüne ilişkin açıkladığı planı "üzerinde konuşulabilecek bir temel" olarak nitelendirerek, “Avrupa, yeşil dönüşüme öncülük etmelidir.” ifadesini kullandı.

Başbakan Scholz, ABD’deki Enflasyonu Düşürme Yasası’ndan dolayı Avrupa’daki şirketlerin olumsuz etkilenmemesi gerektiğini yineleyerek, "Meksika ve Kanada'dan daha kötü bir muamele görmek istemiyoruz. Bu konuda AB’de hepimiz hemfikiriz.” dedi.

İtalya Başbakanı Meloni de göçün temel nedenlerini ele almadan bu konunun çözülemeyeceğini belirterek, "Temel nedenleri ele almadan bu hareketi (göçü) durduramazsınız." şeklinde konuştu.

İtalya'nın insanların göç ettiği ve transit olarak kullandığı ülkelerle işbirliği içinde olmak ve yoksullukla mücadele etmek istediğini vurgulayan Meloni, "Avrupa'nın bu tür sorunları çözme kapasitesine sahip olduğunu düşünüyorum." diye konuştu.

Meloni, göç konusunun insan kaçakçılarının eline bırakılamayacak kadar önemli bir konu olduğunu dile getirdi.

Ukrayna'nın desteklenmesi konusuna da değinen Meloni, "İtalyan hükümeti yardım etmek için her türlü imkanı kullanacaktır. Varlığımıza nerede ihtiyaç duyuluyorsa biz oradayız." ifadesini kullandı.

Meloni, Rusya'nın Ukrayna'ya açtığı savaşın yıl dönümü olan 24 Şubat'tan önce Ukrayna’ya gitmek istediğinin altını çizdi.

Bir gazetecinin "Almanya'ya alerjisi olduğu" şeklinde geçmişte bir ifade kullandığını hatırlatması üzerine Meloni, "Bunu ne zaman söylediğimi hatırlamıyorum. Bununla suçlandığımı çok kez okudum. Söylediğim tek şey, tam olarak öğrenemediğim tek dilin Almanca olduğuydu. Tüm söylediğim buydu. Birçok dil öğrendim ama Almancayı başaramadım. Ancak buna alerjim olduğundan değil." şeklinde konuştu.

Giorgia Meloni, ülkesinin Avrupa için bir enerji tedarik merkezi haline gelmesini teşvik etmek istediğini de kaydetti.

Yorumlar

Mert dedi ki;

2023-02-05 11:05:13

Şimdi bu Adaletmi . Kim kapitalist sömürü düzeni kurduğunuz Almanyanızda ayda 1800 Euro maaş alıyor Zeitarbeit firmalarında. Velevki alıyor bile olsalar boşandıktan sonra bu kişi nasıl Steuerklasse 1 ile bu maaşı alacak? Hepiniz yaptıklarınız kanunlarla bilgisiz birikimsiz beceriksiz yeteneksiz siyasetçilersiniz. Bu yeni yetişen genç insanların evlenmeleri için nasıl teşvik edecek özendireceksiniz. BİLİNDİĞİ gibi Düsseldorf Eyalet Yüksek Mahkemesi her yıl nafaka bedellerini yeniden belirliyor. Buna göre 01.01.2023’ten itibaren nafaka bedelleri için belirlediği artışlar şu şekilde açıklandı: 0-6 yaş arasındaki çocuklar için belirlenen nafaka bedeli kişi başına 396 Euro’dan 437 Euro’ya, 7-12 yaş arasındaki çocuklar 455 Euro’dan 502 Euro’ya, 13-18 yaş arasındaki çocuklar için 533 Euro’dan 588 Euro’ya yükseltildi. Hak sahibi çocuklara ve gençlere ödenen nafaka parasından, çocuk parası düşülüyor. Diğer bir ifadeyle, çocuk parası nafaka parasıyla çocuğun yaşına bağlı olarak değişik oranda mahsup ediliyor. 18 yaş altındaki çocuklardaki çocuk parasının yüzde 50’si, 18 yaş ve üzerindeki çocuklar için çocuk parası nafakadan yüzde 100 düşülüyor. Bu yıldan itibaren ayrıca çocuk parası da tüm çocuklar için eşitlenecek ve 250 Euro’ya yükseltilecek. Böylelikle 1 Ocak 2023’ten itibaren çocuk parası birinci ve ikinci çocuk için 31’er Euro, üçüncü çocuk için 25 Euro tutarında artırılmış olacak. Bilindiği gibi çocuklara 18 yaşına kadar çocuk parası ödeniyor. Belli şartlar altında, meslek eğitimi veya yüksek öğrenim gören çocuklar için de çocuk parası ödeniyor. On batılı siyesetçi bir Putin etmezsiniz. On Recep Tayyip Erdoğan politikaları bir amazon yağmur ormanlarında yaşayan kabile lideri yada kızılderili reis häuptling etmez. Allah hepinizin belasını versin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Diğer Haberler

"ABD'den Ukrayna'ya 2,6 Milyar Dolarlı..

"ABD'den Ukrayna'ya 2,6 Milyar Dolarlık Mühimmat"
Emine Erdoğan ve Çavuşoğlu’nun ABD Temasları Sürüyor

Emine Erdoğan ve Çavuşoğlunun ABD Tema..

Emine Erdoğan ve Çavuşoğlu’nun ABD Temasları Sürüyor
Biden Yönetiminden Trans Görünürlüğe Destek

Biden Yönetiminden Trans Görünürlüğe D..

Biden Yönetiminden Trans Görünürlüğe Destek
Eski Başkan Donald Trump’ın Salı Günü Hakim Karşısına Çıkması Bekleniyor

Eski Başkan Donald Trumpın Salı Günü H..

Eski Başkan Donald Trump’ın Salı Günü Hakim Karşısına Çıkması Bekleniyor
Tsai-McCarthy Görüşmesi Öncesi Çin'den Gözdağı

Tsai-McCarthy Görüşmesi Öncesi Çin'den..

Tsai-McCarthy Görüşmesi Öncesi Çin'den Gözdağı

"Rusya Belarus'ta Nükleer Silah Konuşl..

"Rusya Belarus'ta Nükleer Silah Konuşlandırabilir"