***  Prof. Şen davası tatlıya bağlandı

*** Prof. Şen davası tatlıya bağlandı

ABONE OL
10:22 - 16/07/2008 10:22
***  Prof. Şen davası tatlıya bağlandı
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Kaplan
Best

ŞEN DAVASI TATLIYA BAĞLANDI

Merkezi Almanya’nın Essen kentinde bulunan Türkiye Araştırmalar Merkezi (TAM) Vakfının görevinden alınmak istenen direktörü Faruk Şen, Kuzey Ren Vestfalya (KRV) eyaleti Uyum Bakanı Armin Laschet ile yaptığı görüşmeden sonra, yıl sonunda görevinden ayrılması konusunda anlaşmaya vardıklarını bildirdi.

KRV Uyum Bakanlığı ve Şen tarafından bugün Düsseldorf kentinde yapılan açıklamada, Şen’in İzmir’de kurulma aşamasında olan Türk-Alman Üniversitesinin vakfını 1 Ocak 2009 tarihinden 2010 yılı sonuna kadar yöneteceği belirtildi.
Açıklamada, bu anlaşmayla TAM’da bir kuşak değişiminin sağlanmış olduğu, TAM’ın geleceğinin garanti altına alındığı, konunun 15 Eylül 2008 tarihinde toplanacak TAM Mütevelli Heyeti tarafından da ele alınacağı kaydedildi.

"ANLAŞMADAN MEMNUNUZ!"

Bakan Laschet ve TAM Yönetim Kurulu Başkanı Fritz Schaumann, varılan anlaşmadan memnuniyet duyduklarını belirterek, Türkiye’de kurulacak ve sadece Almanca öğretim verecek yüksek okulun Türk-Alman ilişkilerinde bir dönüm noktası oluşturacağını, bu üniversitenin Alman ve Türk halkının kültürel ilişkilerinin gelişmesine katkıda bulunacağını ifade etti.
Laschet ve Schaumann, Şen gibi tecrübeli bir insanın, bilgisini yeni kurulacak bu üniversite için kullanacak olmasının kendilerini ayrıca memnun ettiğini kaydetti.
Laschet ayrıca, Şen’in bugüne kadar yaptığı çalışmaları ve TAM’ın Almanya’da ve uluslararası platformda tanınmasını ve kabul görmesini sağlayışını takdir ederek, Almanya’da yaşayan Türk göçmenlerin entegrasyonu ve tanınması sürecinde, Türk-Alman ilişkilerinin gelişmesinde Şen’in büyük katkıları olduğunu belirtti.

ŞEN: "ÇALIŞMALARIM ONORE EDİLDİ!"

Şen de "Sorunun karşılıklı anlaşma neticesinde çözüme ulaşmasına çok sevindim. Bu anlaşma, benim şimdiye kadar yaptığım çalışmaların onore edilmesidir. Bu anlaşmayla Türk-Alman ilişkilerinde yeni bir dönem başlayacaktır" dedi.
Şen, AA muhabirine yaptığı açıklamada da 31 Aralık 2008 itibarıyla TAM Vakfıyla ilişkilerini keseceğini, 31 Aralık 2010 tarihine kadar KRV eyalet yönetimi adına çalışacağını söyledi.
Şen, Düsseldorf kentinde kurulacak bir bürodan ve İstanbul’dan da Türk-Alman Üniversitesinin kurulması için çalışmalar yapacağını kaydetti.
Şen, bir Türk gazetesi için yazdığı makalede, Avrupa’da yaşayan Türkleri, ayrımcılığa uğradıkları gerekçesiyle "Avrupa’nın yeni Yahudileri" olarak nitelemiş, bu benzetme, aralarında Laschet’in de bulunduğu bazı Alman politikacılar tarafından eleştirilmiş, TAM Vakfı Yönetim Kurulu da Şen’in görevinden alınmasını kararlaştırmıştı.
Çok sayıda Türk derneği ise, TAM Vakfını kuran ve 35 yıl boyunca başarılı çalışmalara imza atan Şen’in, Yahudi düşmanı olmadığına, aksine Hristiyanlar, Yahudiler ve Müslümanlar arasında köprüler oluşturan bir insan olduğuna işaret ederek Şen’e destek vermişti. Anadolu Ajansı

Inal

    Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.