Örümcek ve akrep kaçakçılığıyla suçlanan Amerikalı mahkeme tarafından serbest bırakıldığını söyledi

Örümcek ve akrep kaçakçılığıyla suçlanan Amerikalı mahkeme tarafından serbest bırakıldığını söyledi

ABONE OL
00:31 - 15/05/2024 00:31
Örümcek ve akrep kaçakçılığıyla suçlanan Amerikalı mahkeme tarafından serbest bırakıldığını söyledi
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Kaplan
Best

New York’taki Amerikan Doğa Tarihi Müzesi’nde görevli bir küratör, değeri yüksek zehirli örümcek ve akrepleri ülke dışına kaçırmaya çalıştığı şüphesiyle Türk yetkililer tarafından gözaltına alındıktan sonra Salı günü serbest bırakıldığını söyledi.

Lorendo Prendini Pazar günü İstanbul Havalimanı’nda Türk polisi tarafından gözaltına alınmıştı. Prendini’nin bagajında tarantulalar dahil yaklaşık 1500 adet akrep ve örümcek içeren onlarca poşet ve ne olduğu belirtilmeyen sıvılar içeren onlarca plastik şişe ele geçirilmişti.

Prendini Salı günü Reuters’a e-posta yoluyla yaptığı açıklamada mahkemeye çıktığını ve tüm suçlamalardan aklandığını söyledi.

Prendini, “Bir Türk yargıç tarafından tüm suçlamalardan tamamen aklandım ve serbest bırakıldım. Şu anda daha fazla yorum yapmak istemiyorum” dedi.

BBC, Prendini’nin havaalanı yetkililerinin, numuneleri Türkiye dışına çıkarmasına olanak sağladığını kaydettiği hükümet izinlerini “tamamen görmezden geldiklerini” söylediğini aktardı.

Polis, ele geçirilen örneklerin Türkiye’ye özgü olduğunu, DNA’larının kopyalanabileceğini ve zehirlerinin ilaç yapımında kullanılabileceğini söyledi. Polis ayrıca araştırmalara göre akrep zehrinden elde edilen bir litre ilacın piyasa değerinin 10 milyon dolar olduğunu gösterdiğini belirtti.

Konuya ilişkin yorum almak üzere, Türkiye’de polis ya da mahkemeye ulaşılamadı.

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan bir sözcü Reuters’a yaptığı açıklamada, “Yurtdışındaki ABD vatandaşlarının emniyet ve güvenliğinden daha yüksek bir önceliğimiz yok. Gizlilik ve diğer hususlar nedeniyle paylaşacak başka ayrıntı yok” dedi.

VOA tarafından geçilen Örümcek ve akrep kaçakçılığıyla suçlanan Amerikalı mahkeme tarafından serbest bırakıldığını söyledi haberinde ha-ber.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi yoktur. Örümcek ve akrep kaçakçılığıyla suçlanan Amerikalı mahkeme tarafından serbest bırakıldığını söyledi haberi web sayfamıza otomatik olarak VOA sitesinden geldiği şekliyle yer almaktadır. Bu alanda yer alan Örümcek ve akrep kaçakçılığıyla suçlanan Amerikalı mahkeme tarafından serbest bırakıldığını söyledi haberinin hukuki muhatabı haberi geçen web siteleri ve ajanslardır.

Inal

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.