LVM Fikret Odağ

MODERN TÜRKİYE’NİN KURUCUSU

21.09.2020 22:41

Dünyanın neresine giderseniz gidin, Modern Türkiye’nin Kurucusu?’’ diye sorsanız ATATÜRK ya da MUSTAFA KEMAL yanıtını alırsınız. Ya da tersi; MUSTAFA KEMAL’’ veya…

Dünyanın neresine giderseniz gidin, Modern Türkiye’nin Kurucusu?’’ diye sorsanız ATATÜRK ya da MUSTAFA KEMAL yanıtını alırsınız.

Ya da tersi; MUSTAFA KEMAL’’ veya ATATÜRK’’ diye sorsanız, Modern Türkiye’nin kurucusu’’ yanıtını alırsınız. Her şey bu kadar açık ve netken, MUSTAFA KEMAL ATATÜRK kendi ülkesinde hala tartışmanın ötesinde gericilerin hedefinden kurtulamıyor.

Mustafa Kemal Atatürk nedir?

-Çağdaşlıktır

-İlericiliktir

-Gelişmişliktir, daima gelişmekte olmaktır.

-Uygarlıktır

-Yurtta barış, dünyada barıştır.

-Sömürücülüğe karşı yani anti emperyalist olmaktır

-Özgürlüktür.

Tüm bu değerlerin ana dayanağı olan laikliktir.

Mustafa Kemal Atatürk demek Modern Türkiye demektir, her ikisi de bir bütündür, biri diğerini ifade eder ve bölünemez, işin özü budur.

Hep yazarım, söylerim; Gericilerin ATATÜRK’e saldırmalarının temel nedeni laiklik devrimini gerçekleştirmiş olmasıyla gericiliğin ipliğini pazara çıkarmasındandır.

31 Mayıs 2017 yılında, Tarih ve Jakobenlik’’ başlığı altında yazımdan bir alıntı paylaşmak istiyorum:

“Bu millete en büyük zulmü bağrından çıktığı toplumun değerlerine düşman, yasakçı, baskıcı, Jakobenler’ yapmıştır’’.  Sözlerin sahibi sayın RT Erdoğan. Ve sözlerin muhatabı kim?

Atatürk Devrimleri’nin gerçekleşmesinden beri, devrim karşıtlarının gündemden hiç düşürmedikleri, aldatmaca-yanıltmaca olan ve sloganlaştırdıkları, tez denmeyecek, tarihi çarpıtan bir saçmalık söylemi dillerine pelsenk eder dururlar: Efendim, Atatürk Devrimleri tepeden inme, Jakoben ve diktatörlükle uygulanmıştır’’. Eleştiri hedefi açıkça Türkiye Cumhuriyeti ve Atatürk Devrimleri.

Atatürk Devrimlerini eleştirenler, yarattıkları iktidara bir baksın: AKP kurulduğundan beri yönetici düzeyinde kaç kez değişiklik oldu, sayısını ben unuttum. Değişmeyen tek ekip, aristokratik, Soylu Erki’’ ailesi, Erdoğanlar.’’

GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK baştan sona bir tarihsel materyalist süreçtir. Sözcük oyunlarıyla parçalamaya, bölmeye, etkisizleştirmeye uğraşmak akla uygun düşmez, bilimselliğe aykırıdır, kimse başaramaz.

Ezbercilikle, aydınlanmanın koşullarını anlamadan, sol anlayışı yozlaştırarak (dogmatizme dönüştürerek; özellikle liberal solu kastediyorum burada) , ATATÜRK’e jakobenlik tanımı uyarlayıp, tepeden inmeciydi, diktaydı, tek adamdı suçlamaları ile gerici çevrelerin ekmeğine yağ sürmek ne kadar vicdan işidir, akıl işidir, insancıldır?

ATATÜRK aydınlanmadır.

Aydınlanma soldur. Türkiye’de aydınlanma ATATÜRK devrimleriyle yasalaşır, geliştirmek, çağa uydurmak laik yetişen kuşaklara düşer.

İlhan Selçuklar, Uğur Mumcular, Ahmet Taner Kışlalılar yetişmiş kuşaklardır, sol kuşaktır. Kendilerini hem sosyalist hem Kemalist tanımlamışlardır.

Değerli bilim insanı Ahmet Taner Kışlalı’ya bilinçli bir Marksist (A. Taner Kışlalı’nın tanımıyla) şu düşünceyi savunuyor: ,, Atatürk imgesi diri tuttukça, hep onun adına bağlı kaldıkça Türkiye yeni bir yere ulaştırılamaz… Yazgısı değiştirilemez! …’’

Ve aynı kişi yıllar sonra: ,,Bunca yıldan sonra, Atatürk’ün ve sizin çizginize geldik. 2. Cumhuriyetçilere karşı, Atatürk’ü ve Cumhuriyeti şimdi biz eski Marksistler savunuyoruz. Siz güçlüsünüz, ama Atatürk’ün gücü her şeyin üzerinde! Hepimizi aynı noktada birleştirdi…’’ Özeleştiri erdemliktir, ahlaktır.

Sosyalist düşünceye sahip bir Kemalist olarak, Atatürk’ün gücüne inanıyorum ve tartışılmasından hiç endişe duymuyorum. Buna karşın hakaret edilmesine, ihanete uğramasına, iftira atılmasına tahammül edilemez.

MODERN TÜRKİYE KURULMUŞTUR, GERİYE GÖTÜRÜLEMEZ.

Zekeriye Uçar

#

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Haberler