MİLLET İTTİFAKI MEFHUM SEYRİ

02.02.2023 22:48

Altılı masa bileşenleri bu güne kadar kapalı devre kozmik oda çalışmalarını dış dünyaya açıyorlar. Altı açıdan  sinyal yayan baz istasyonu Mutabakat Metini sinyali ile Türkiye’yi  kapsama alanı içine almayı hedefliyorlar.

Altılı Masa çalışmaları Millet İttifakı kurulumunu yaparak devleti yeniden restelemek istiyor.

Yeni kavramlar ile geçmişi mazide bırakıp, ortaya koydukları Mutabakat Metninin akibetlerinin ne olacağını kestiremeden sonuca ilerlemek istiyorlar.

Önceki yazılımı ile Altılı Masa yeni versiyonu ile Millet İttifakı devletin kolonlarına dokunmadan; akarı, kokarı, tıkanıkları açacak, ayrı gayri olmayı ortadan kaldıracak tadilat çalışması başlayacaklarını ilan ettiler.

Altı farklı açıdan Türkiye’nin ortak sorunlarını tespit ederken  bazı sorunlar üye tabanı, parti ideolojileri gereği zımni kaldı.  Bu tümseği aşmak için rumuz kullanıp, ima edilerek “ne demek istediğimizi siz anlayın “ betimlemesi ile ucu açık yorumlara bırakılmış. Millet İttifakının bu tutumunu anlamak gerekir mi? Ben anlamaya çalıştım. Altı farklı dünya görüşünün uzlaşı gösterdiği  mutabakat metininin kapsamlı olarak ortaya çıkarmalarını olumlu buluyorum.

Aynı dünya görüşüne sahip olduğumuz sol, sosyalist görüşlerin 1980 öncesi ve sonrası  tertiplenen miting ve yürüyüşlerde: Kim nerede yürüyecek, hangi sloganlar atılacak, pankartlara hangi sloganlar yazılacak…, bunlar üzerinde günlerce tartıştığımız bazen uzlaşı sağlayamadığımızı düşündüğümde evet eksiklikler mutlak, mutabakat olumlu.

Yeterli mi?

Bu coğrafya “yetmez ama evet”  zamanından geliyor. Fazla söze ne gerek!

Eksik mi?

Gedikleri var?

Hayata geçer mi?

Mesele:

Mutabakat metinini Milet İttifakının hayata geçirmesi değil.

Asıl mesele:

Ortaya çıkana Mutabakat Metini manifestoyu milletin kabullenerek hayata geçirmesi.

Mutabakat Metini halkların tümünün de karşılık gördüğü düşünülemez.

Bunlara neden uzak duruldu?

Alevi Bektaşi düşüncesi ve Cem Evleri yönetmenliği

Kürt vatandaşlarının talepleri

Cemaatler kapatılması

Diyanet devletten ayrıştırılıp özerkleştirilmesi

Laiklik vurgusu yapılmamış…

Ne yapmalı?

Bu kadarını yapabilmişler. Bu kadarını ortaya çıkarabilmişler. Onca çalışmanın sonucunda Türkiye’nin sorunlarının tespitini yaparken bu kadarının üzerinde uzlaşı sağlamışlar.

Altılı masanın bu aşamaya getirdikleri çalışmalar tümünden yok sayamayız.

Nihayetinde Demokrasi ve Özgürlük ittifakına bazı sol sosyalist partiler uzlaşı sağlanmadığı için müdahil olmadılar.

Olumlu çoğunluğu yaşatarak hayata geçirmek, eksiklikleri tamamlamak için katkı sunma hedeflenmeli.

Sonuç olarak

Bütün bu çalışmaları sağlamlaştırmak, çeliğe su vermek için: Millet İttifakının ilan ettiği Cumhurbaşkanı adayını ivedilikle Demokrasi ve Özgürlük ittifakı ile görüşerek uzlaşı sağlamalı.

Cumhurbaşkanı adayı ve Demokrasi ve Özgürlük ittifakı eksik buldukları başlıklar üzerinde anlaşma sağlayarak birlikte hareket  edebilecekleri ortam yaratarak tek aday ile seçime gitmeliler.

Hadi hayırlısı…

Ali Gültekin

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Yazarın Diğer Yazıları