LVM Fikret Odağ

MASKELİ YAZ

26.09.2020 18:28

Yıl 2020, Yaz mevsimi maskeli geçti. Korona virüsten korunmanın en önemli çarelerinden biri. Ağızdan ve burundan sıçrayan sıvı damlacıkları hastalığı bulaştırıyor. O…

Yıl 2020, Yaz mevsimi maskeli geçti. Korona virüsten korunmanın en önemli çarelerinden biri. Ağızdan ve burundan sıçrayan sıvı damlacıkları hastalığı bulaştırıyor. O halde fizikî mesafe, hijyen, yani elini temiz tutma yeterli değil. Ele bulaşan virüs elle yüze dağılırsa bulaşmaya sebep oluyor.

Korunma yöntemlerini bulan bilim insanlara şükranlarımızı bildirerek, virologların önerilerine uymak gerekir.

Maske takan biri, karşısındaki insanları koruduğunu, sosyal bir varlık olduğunu gösteriyor. Virüsün kontrol altında tutulması zaman kazandırıyor. Böylece hastaneler dolmayacak, tedavi yöntemleri bulunacak, daha önemlisi aşı bulunacak.

Robert Koch Enstitüsü (RKI)*, aşıda ilerlemeyi basın yoluyla açıklayarak, duyuruyor. Ayrıca internet sayfasında çok dilli aydınlanma mümkün. Eylül ayında verilen son bilgi; aşının 2021 yılı ortalarını bulacağı, bir değil birkaç çeşit olacağı açıklandı. Yetişkinlere çocuklara ayrı dozda aşı yapılması ön görülüyor.

Sanata becerisi olan yaratıcı terziler modaya uyuyor. Ülkeleri idare edenler bayraklarının desen ve renginde, futbol takımları üniformalarına uygun takıyorlar. Müzisyenler sahnede kıyafetine yakıştırıyor.

Her işte aşırıya kaçma, başka yeni sorunlar getiriyor. Almanya’da öğrenciler okulda takıyor, sınıfta çıkarıyor. Yalnız Bavyera eyaletinde sınıfta da takma zorunluğu var.

Dördüncü sınıfa giden bir öğrenci, maskesini yolda düşürünce, geri eve dönüyor. Ağladığını gören komşu maske veriyor. Çocuk dersine geç kalıyor. Böyle şikâyet duyulunca, nöbetçi öğretmen kapıda unutan öğrencilere maske veriyor.

İnsanlık çok zor bir dönemden geçiyor. Sınavı başarmak ancak ve ancak birlikte hareket etmekle mümkün olacak.

Bir haftadır Berlin’de hiç ölüm vakası olmadı. Çünkü altmış beş üstü artık çok dikkat ediyor. Bu grup hayat deneyimi olan, tek bir sağlık ama bin bir çeşit hastalık olduğunu çok iyi biliyor. Fakat gençler biz genciz, bize bir şey olmaz diyerek kurallara uymadı. Bu hafta hastaların yüzde kırk üçünün yirmi bir ve yirmi dört yaşları arası olduğunu sağlık senatörü bildirdi.

Sağlık elemanları korunma kıyafetleri giyiyor, gözleri bile gözlüklerle kapalı. Oldukça zor şartlar altında çalışıyorlar. En fazla konuşulan, tekrarlanan konu, onların sağlığı nasıl korunacak, hakları nasıl ödenecek. Bir kereye mahsus ilâveten maaş verildi.

  • https://www.rki.de/DE/Home/homepage_node.html

Maskeli balolarda, Karnaval kutlamalar maske ile yapılıyor. Burada keyfi takılan maske tanınmamayı, başka bir şahsiyete bürünmeyi sağlıyor. Bir etkinlikte kral, kraliçe, prens veya prenses olabiliyor çocuklar. Sirk ve diğer okul tiyatro oyunlarında güldürme amaçlanıyor.

Bir de görülmez maskeler var. Sinema ve tiyatroda oyuncular kendi karakterlerinden başka karakterleri oynarken maskeli olmak zorundalar.

Devletleri idare edenler karşılaştığında maskeli olmak zorundalar. Duygularına hâkim olamayan, politikada uzun süre kalamaz.

Oğlan çocuklarına erkek ağlamaz, üşümez, yenilmez diyerek yetişkinler bir ömür maskeliyorlar. Onlara adam olma fırsatı vermiyorlar. Bilhassa ataerkil toplumlarda kendi benliklerini yaşayamıyor.

Görülmeyen maskeler yüz hatlarında beliriyor. Düşünülen bazı sözler, konuşmaya aksamıyor. Bu nedenle komedi ve karikatür duyguları boşaltma, toplumu rahatlatma açısından çok önem taşıyor.

Komedilerde en fazla rol alan Amerika başkanı oluyor. Gazetecileri susturmaya çalışıyor, ama hakkında yapılan bir şaka için bir sanatçıyı onurunu rencide etti, diye mahkemeye verdiği duyulmadı.

Mizah yayınlarında Almanya’da hiçbir politikacı sanatçıların elinden kurtulamaz. Gülmek için, eyaletlerde de politikacıları iyi tanımak gerekiyor.

Pandemi birçok meslek alanlarına ekonomik sıkıntı getirdi, kısa çalışma bir yıl daha uzatıldı, ki işten çıkarma olmasın. İşsiz sayısının artması devlete ödeme zorluğu getirecek. Her gün yeni meslek grubunun maddi durumdan zorda kalarak kirasını ödeyemediği, geçimini sağlayamadığı duyuluyor. Sosyal yardıma muhtaç oluyorlar.

Vergiler azaldı, böylece elinde para olan harcayıp, ekonomiyi canlandırır beklentisi var. Kreş ve yuvaların kapalı kaldığı aylarda aileden biri işine gidemedi. Bu nedenle aile yardımı yapıldı.

Almanya’da yaşayanlar yazdıklarımı biliyor. Makalelerimiz Türkçe bilen herkese ulaşıyor, bu nedenle karşılaştırma yapılarak ülkelerin de birbirlerinden öğrenmelerini sağlayabiliyoruz. İnternet sayesinde bilgiler küresel iletiliyor. Yani yüz yıl önceki pandemi çağında yaşayanlardan daha şanslı şimdiki toplumlar.

Bu Yaz maskeli böyle geçti, arzum pandemide yenilmeden geçirmek. Bildiklerimizi iletmeye devam etmek. Bilim geleceğe yol gösterir, bildiğimizi iletemezsek bilgi bir işe yaramaz.

Sağlık birdir, ama bin bir çeşit hastalık vardır. Bilmek en iyi ilaç ve tedavidir.                    

Dr. Wimmer

Sağlıkla kalın! 

İlter Gözkaya-Holzhey

eMail: [email protected]

#

Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Haberler