14.3 C
Berlin
02:20 - 08/07/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri

Adil Hacıömeroğlu

Adil Hacıömeroğlu arşivindeki tüm yazıları ha-ber.com'da.

Diğer Yazarlar

YOLSUZLARIN İKTİDARI

19:26 - 18/12/2014

YOLSUZLARIN İKTİDARI

AKP, on iki yıl önce yoksulluk, yolsuzluk ve yasaklara son vermek üzere iktidara geldi. Bu üç sorun yıllardır sürmekteydi ve toplumu bir ur gibi sarmıştı. Ne yazık ki geçmiş yıllarda iktidara gelen partilerin birçoğu yolsuzluk, yoksulluk ve yasaklarla savaşamadı.

İşte, AKP toplum dokusunu kemiren üç önemli sorunu, çözeceğini vaat ederek iktidara yürüdü. Yurttaşların çok haklı isteklerini bayrak etti kendine aldatıcı sözleriyle.

Peki, ne oldu? AKP on iki yıllık iktidarı süresince yoksulluğu, yolsuzluğu önleyebildi mi? Yasakları ortadan kaldırabildi mi?

Yukarıdaki sorulara verilecek yanıt koskoca bir hayırdır.

AKP’nin iktidar olduğu 2002’nin son aylarından itibaren parti yöneticilerinin ve yandaşların ekonomik durumlarındaki varsıllaşma gözlerden kaçmadı. 17 Aralık 2013’te ise bazı bakanların ve çocuklarının yolsuzluk, rüşvet konuşmaları ortalığa saçıldı.

Eee, bakanlar yolsuzluk ve rüşvete bulaşır da başbakan kenarda durur mu? O da oğlundan, evdeki paraları sıfırlamasın istedi. Ama ne para… Yirmi dört saatte sıfırlanamadı paralar.

Bir yerde yolsuzluk varsa yoksulluk da olur. Yolsuzluk arttıkça yoksulluk da artar. Çünkü cebe indirilen halkın parasıdır.  Halk yoksullaştıkça AKP yönetici ve yandaşları varsıllaştılar. Debdebeli yaşamları artık halkın gözü önünde. Saraylar, lüks arabalar, şişkin banka hesapları, çoğalan tapular iktidarın yolsuzluk konusundaki aymazlığının belirtileri.

Türkiye, AKP iktidarı döneminde hızla borçlandı. Devlete ait taşınmazlar, satılıp tüketildi. Sanayinin yerini inşaat sektörü aldı. Tarım ve hayvancılık yok edildi. İşsizlik çığ gibi büyüdü. Çalışanların ücretleri düştü. Halk yoksulluk cenderesinde ne yapacağını bilemez durumda.

Yasaklar mı? Hak getire… Basın, RTE’nin buyruğunda. Hakkını arayanın payına cop, plastik mermi ve zehirli gaz düşmekte. Halk soru soramaz, sorgulayamaz durumda. Toplumun çok sesliliği yok edildi. Muhalefet bile iktidarın diliyle konuşur oldu.

Bir iktidar düşünün… Adının geçtiği her yerde “yalan, iftira, rüşvet, yolsuzluk, diktatörlük, Atatürk ve Cumhuriyet düşmanlığı, zalimlik, Ortaçağa özenti, teröristi kahramanlaştırmak, Allah’la aldatmak,  emperyalizmle işbirlikçilik, hırsızlık, komşulara düşmanlık, bilgisizlik…” sözlerini çağrıştırmakta belleklerde. Böyle bir iktidarın uzun süre varlığını koruması olanaklı mı?

Yolsuzluk yapana, yolsuz denir. Yolu olmayan, sağa sola savrulur. Ne yapacağını bilmediği için önüne gelene çarpar. AKP de halkın kayasına çarpmıştır kafasıyla, gövdesiyle hem de. İç kanama başlamıştır. Yıkılışı çok yakın. Yolsuzların iktidarı, yalanları ve aldatmalarıyla tarihin çöplüğündeki yerini alacak.
                                               
Adil Hacıömeroğlu

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla