10.6 C
Berlin
10:29 - 27/05/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri

Zekeriye Uçar

Zekeriye Uçar arşivindeki tüm yazılar ha-ber.com'da.

Diğer Yazarlar

TÜRKİYE’NİN YOLU

01:58 - 05/10/2019

Türkiye’nin siyasal yapısını oluşturan parlamenter sistemi ortadan kaldırıp yerine anlaşılmaz, saçma, ulusalda ve evrenselde hukuksal tanımı yapılamayan bir sistem getirdiler ve bu sisteme uydurulan Anayasa’ya da bir hukuki tanım yapmak mümkün değil.

Bu gerçeğin altını kalınca çizerek devam edelim…

Yeni bir yargı paketi yolda. (Siyasetten ekonomiye, eğitimden yargıya kadar her alanda açılan paketler, bir de seçim zamanı toplu açılışlar toplumu uyutup, uyuşturmaktan öteye bir işe yaramadılar.)

Düşünün; Kuvvetler ayrılığının olmadığı, fiilen ya da resmen tek belirleyicinin, Bir Kişi’’ nin olduğu total bir düzende istediğiniz kadar paket açın, hep içi boş çıkar, kandırmacadan öteye geçmez; Eğitimde de böyle, ekonomide de böyle, siyasette de böyle, sporda da böyle aldatmaya devam.

Nereye varılmak isteniyor?

Neye mal olursa olsun iktidarda kalmak tek hedef, iktidar uğruna her şeyin feda edilebileceği tehlikeli bir yol. %40 gibi basit ve saçma yöntem tartışması yaratmanın gerçek nedeni:

Recep Tayyip Erdoğan ölene kadar iktidarda kalmalı. Sistemsizliğin sistemi nasıl işlerse işlesin önemli değil.

Dinci ve sunni mezhebine dayalı AKP’nin karşısına yine dini referans edinmiş, karşı mezhebe dayalı muhalefet yaratıp, Türkiye siyasetini Tarikatlar eşliğinde sürdürmek. Popüler siyaset böyle işlemeye başladığından laikliği düşünen hiçbir örgüt, kurum ya da kuruluş kalmadı. Oysa şu gerçeğin altı çizilmeli ve Türkiye’de siyasetin ana ilkesi olmalı: Laiklik olmadan insan haklarından bahsedilemez. Demokrasinin ve insan haklarının ön koşulu laikliktir.

AKP iktidarının dayattığı sistemin, ne yapılırsa yapılsın çıkar yolu yok. Türkiye’yi tahrip etmeye devam etmekten başka işe yaramaz.

1961 Anayasası’ndan daha ileri demokratik bir Anayasa’nın gerçekleşeceği, tarikatların kapatıldığı, eğitimde ve yaşamsal alanda laikliğin yerleştiği bir Türkiye özleminin gerçekleşmesi ümidi ile…

Dünya’da…

Dünya’da yaşanan Göçmen sorunu gelişmiş ülkelerde sağ popülist siyasetin yükselmesine ve ırkçı akımların güçlenmesine neden oluyor. Neo liberalizmin yeni arayışlara girdiği görülüyor. Klima ve ekolojik sorunların büyüdüğünün farkında olan kapitalizm, buradan da nemalanmanın, konumunu sürdürebilirliğini sağlamanın peşinde. Avrupa’da Sosyal Demokratlar kan kaybetmeye devam ediyor; neo liberalizm ile sosyalizm arasında sıkıştı, çıkış yolu bulamıyor. Klima sorununun gündemde olması Yeşiller’i büyütüyor.

Solun fırsatlardan yararlanması, kendi özünü oluşturan gelişimi ve değişimi görmesi gerekir. Dünyanın sola ihtiyacı var.

Zekeriye Uçar

Yazarın Diğer Yazıları

Tüm Yazıları

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla