15.4 C
Berlin
07:30 - 14/07/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri

Metin Es

Metin Es arşivindeki tüm yazılar ha-ber.com'da.

Diğer Yazarlar

TÜRKİYE'DE TERÖRISTLER KAZANDI

20:14 - 19/04/2019

„Seçim meydanlarında terörle işbirliği yapıyorlar, kazanırlarsa Türkiye’nin beka sorunu olur, aman ha dikkat edin Türkiye uçurumun kenarına geldi, yoksa düşer “diye denilen CHP adayları yani teröristler seçimleri kazandı.

Peki devletin bekasına ne oldu, gitti mi?

Hani şu teröristler İstanbul’da, Ankara’da bayrak falan açacaktı!

Vatandaşa tepeden bakan, korkutmaya çalışan, ötekileştiren ortaçağ siyasetinin kimseye faydası olmaz. Altı üstü bir yerel seçim ve bu kadar büyütmenin bir anlamı yok.

Almanya’da yerel seçimlerde şehirler insan odaklı daha yeşil ve daha yaşanır olması için vaadler yapılır. Buralarda sokaklar temiz, yeşillik alanlar, çocuklar için oyun parkları var. Şehir içinde bisiklet yolu, engellileri hayata sosyal hayata kazandırma projeleri, hava kirliliği, sanat, kültür eksenli bir seçim yarışı olur. Şehir planları kişiye göre rant için yaz-boz tahtası gibi değiştirilemez. Tarihi yerler, binalar koruma altındadır. Yani şehirler insan odaklı yaşam alanlarıdır. Yerel seçim anlayışı bu tarz bir seçim yarışı çerçevesinde yapılır.

Umarım böyle sert, rakipleri terörize eden seçim yarışı bir daha yaşanmaz. Bu kadar ayrıştırıcı bir dil kullanmanın kimseye faydası olmaz. 82 milyonu kucaklamak varken, sevgi dilini kullanmak varken, ağır ithamlarda bulunmak toplumu böler, parçalar.

Şayet devletin bekasından bahsediliyorsa, doğrudur ciddi manada beka sorunu var. Türkiye’nin en büyük beka sorunu soğandır, mutfaktır, ekonomidir, artan işsizliktir, enflasyondur, yükselen dövizdir.

Türkiye acil bir seferberlik ilan etmeli ve ekonomiye odaklanmalıdır. Bir an önce üretime dayalı önlemler alınmalıdır. Günde üç öğün simit sayma zihniyetiyle yönetilen ekonomi anlayışıyla bu sorun asla çözülmez. En azından üretimde Dersim’in komünist başkanını örnek alın.

Diğer beka sorunu da hükümetin var olan bu siyasetiyle iktidarını uzun vadede sürdürme şansı yoktur. Her ne kadar siyasi ömrünü MHP destekli uzatmaya çalışsa da AKP, yerel seçim sonuçlarında neticeyi somut bir şekilde görmüştür.

Çünkü Erdoğan ve AKP’yi iktidara getiren bütün dinamikler merkez sağ zihniyetinden uzaklaşarak radikal bir anlayışa bürünmüştür. Kuşkusuz iktidarı sorgusuzsa destekleyen medyanın da büyük payı vardır.

Deli saçması yayınlarıyla alay konusu olan yandaş medya yerel seçimleri akıl almaz bir yaklaşımla “darbe” diye yorumluyorsa söylenecek bir şey kalmamıştır.

Açıkçası hiçbir şey artık bu saatten sonra bir anlam taşımıyor.

Şayet siyasi iktidar kuru soğana muhtaç vatandaşın sorununu çözemezse, o zaman bu siyasi iklimde değişim kaçınılmaz olur.

Bu değişimin adı erken seçim olur…

Metin ES

Yazarın Diğer Yazıları

Tüm Yazıları

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla