16.2 C
Berlin
12:26 - 18/09/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri

Adnan Gürkule

Adnan Gürkule arşivindeki tüm yazıları ha-ber.com'da.

Diğer Yazarlar

TÜRK HAVA YOLLARI´NI KONTROL EDECEK HİÇBİR MAKAM YOK MU?

00:11 - 01/11/2018

Geçtiğimiz günlerde ve bu günlerde İstanbul Atatürk veya Sabiha Gökçen Havaalanından Berlin`e geliş, yani 1 kişi, tek geliş 500 Euro’nun üzerinde.

THY`nin ücret skalasını yapan kişiler Nasrettin Hocanın deyimi ile ya sayı saymasını bilmiyorlar veya dayak yememisler-1 Tek uçuş için İstanbul Berlin 500,00 Euro’nun üzerinde insanın hafızası almıyor.

THY yetkilileri hâkli olarak arz ve talep kanunu uçakların doluluğu nispetinde uçuş ücretleri de yükseliyor.

Ama bilmedikleri bir gerçek var bu beyefendilerin. Alman ya eski Almanya değil. Hani eskiden İstanbul için söylenirdi İstanbul`un taşı toprağı altın sonrada Almanya için söylendi Almanya’nın taşı toprağı altın. Bu ifade çok eskide kaldı. Öyle yolcularımız geliyor ki 8-10 yıldır Anavatana gidememiş çocukluk arkadaşlarını eslerini, dostlarını anne ve babalarını görememiş ve belki de hiç göremeyeceği insanlar.

Gelin görkünki, ayda aldıkları 400- 500 Euro ile bırakın Türkiye’ye gitmeyi Berlin dışına bile çıkamıyorlar, aldıkları emekle maaşı veya sosyal dairenin verdikleri sadece ve sadece mutfak giderlerini bile karşılamamaktadır.

THY geçmişteki uygulamasını arar hale geldik. Eskiden 57 ve 65 yaş üstü olanlara emekli indirimi yapılmakta iken bu bile kaldırıldı ve parasal problemi olmayan ve gelir düzeyi yüksek insanlarla ayni kefeye konmaktadırlar,

THY yetkilileri kurumu kara geçirmek ve daha fazla kazanç elde etmek bu meyanda aylıklarına ve bu kazançlardan prim alma düşüncesinde olabilirler ama bu uçaklarda uçmak zorunda olan kimseleri de düşünmek zorundadırlar. Zira THY’nin bu günlere gelmesinde pek tabii THY’nin is bilir yöneticileri olmasına karşın bu uçaklarda ucan ve katkıları olan gurbetçileri de hesaba katmak gerekir.

THY’nin yöneticiler hiçbir uçak şirketinin uçmadığı Afganistan bir kibrit paketi büyüklüğünde bir paraca için bize ödenen para asgari 2000.00 Euro hiç masrafı yok, hostesler hizmet vermiyorlar, ikram servisi de yok sizlerle mi uğraşacağız diyebildiler ama yılda kaç adet kibrit paketi büyüklüğüne paket götürebilirler. Oysa, her hafta Türkiye ye giden ve gelen yolcular vardır.

İstanbul Berlin tek geliş 500 Euro üzerinde, Tegel- Afrika’nın Doulasi 500 Euro’nun altında. Birileri bu adaletsizliğe karşı çıkıp dur demeleri gerekiyor ve Sosyal yârdim, işsizlik parası alanlara,55 yaş üzeri emekli olanlara ve emekli maaşı alanlara indirimli tarife uygulanmasını başlatmalıdırlar.

Devletimiz, nasıl dar gelirlilere kömür ve gıda yardımı yapıyorsa ister sponsorluk yaparak ister THY’yi ikaz ederek uçma imkânı olmayan gelirleri çok düşük olan bu insanlara da indirimli tarife uygulamasını gerçekleştirmelidir.

Ümit ediyorum bu uygulama Ülkemize yıllar boyu gidemeyen düşük gelirli insanlarımızı memnun edecektir. Devletin görevi de bu olsa gerek. Halkını memnun etmek.

Sağlıcakla kalınız

Adnan Gürkule

Yazarın Diğer Yazıları

Tüm Yazıları

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla