22.1 C
Berlin
05:28 - 11/08/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri

İlter Gözkaya-Holzhey

İlter Gözkaya-Holzhey arşivindeki tüm yazılar ha-ber.com'da.

Diğer Yazarlar

Türk Doktorlarına Emanet

00:00 - 26/08/2009

 Beni türk doktorlarına emanet edin. [Mustafa Kemal Atatürk]

Egenin maviliklerini seyrederken, sıcağın ve güzelliğin sarhoşluğuyla birden bire düşerek bir kaza geçirmek hiç hoş değil, ama öyle oldu. Sitemizde plajın doğal şemsiyeleri zeytin ağaçları komşuların güne hoş geldin dediği güzel bir yer.
Güzelliği çok uzaklardan duyulunca, küçük şirin plaj çok dolu olduğundan ev sahipleri sabah erken veya akşam saatlerinde denize giriyorlar.
İki zeytin ağacı arasını bir tiyatro sahnesine benzettiğimiz yere sandalye taşırken düşen eşimin tam bir hafta sonra sağ gözüne perde indi, göremez oldu. Düşme ile oluşan darbe gözün ağ tabakasında yırtılmayı çabuklaştırmış.
Çocuklarımız dahil, herkes derhal Berlin’e dönmemizi ameliyatı Türkiye’de yaptırmamamızı tavsiye ettiler. Fakat eşim ben türk doktorlarına güveniyorum, burada ameliyat olacağım, diye karar verdi.
İlk yardım ve yönlendirme Altınkum Deniz Eczanesi sahibi can dost Eczacı Nezaket Ayık tarafından yapıldı. Didim’deki göz doktoru Dr. Yıldız Lonneville’nin havalesi ile İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi hastanesine Prof. Dr. Osman Saatçi’ye acilen gittik.
iltergh-24-08-a.jpg
Osman Bey ameliyattan önce çok güzel açıkladı. Ağ tabakasında yırtılma teşhisini tekrarladı ve ameliyat gününü bize bildirdi.
Ameliyat çok başarılı geçti, ama göreceğini yüzde yüz diyemeyiz, deyince hayli merak ettik. Fakat şu satırları yazarken, onuncu gününde tekrar görme yetisi belirlendi.
Ameliyatta göze sıvı gaz konduğundan dik, oturarak uyumak zorundaydı. Bugün rahat uyuyacağına, döne döne yatacağına seviniyoruz.
Sevgili okurlarım, burada bir ara verip tıpkı filozof Artur Schopenhauer’in prensibine göre göz ve görme hakkında düşününüz. Göremeyen bir insanın yerine kendinizi koyunuz. Görme yeteneğini kaybetmiş bir insanı ameliyat odasına gönderen bir diğer aile ferdinin duygularını anlamaya çalışınız, ki gözünüzün değerini iyi biliniz ve koruyunuz.
Ameliyattan sonra kontrol muayenesi sırasında göz servis bölümünden her odadan tek gözü görülen, diğer gözü sarılı olan hastalar çıkıyordu. O anda Aziz Nesin’i düşünüp gülümsemeden edemedim. Kimbilir tek gözlüler komedisini nasıl yazardı, diye düşündüm. Hiç bir zaman iki göz aynı anda ameliyat edilmezmiş.
Geçmiş olsun dilekleriyle can komşularım Nermin, Oğuz ve Adil Erkan ailesi, Tülin Anadol ve Mehmet Tunç ve bir çok ismini sayamadığım komşularım üzüntü ve acımızı paylaşmıştı. Acılar, üzüntüler ve korkular paylaşınca azalıyor.
Fıkralarıyla plajda biz komşuları güldüren komşum Mehmet Bey hastanede bile beni telefonda güldürdü.
Hastanede kaldığı müddetçe eşim tuzsuz yemek zorundaydı. Babasını tuz kadar sevdiğini söylediği için evinden kovulan kralın oğlu da birgün kral olur ve babasını ülkesine davet eder.
 
Bütün yemekleri tuzsuz yaptırır. Böylece baba oğlunu yıllar sonra tanır ve hatasını anlar. Bu masalın adını halâ bulamadım, düşünüyorum.
Hastanede geçirdiğimiz deneyim çok iyiydi. Tüm çalışanlarıyla bir üniversite hastanesi olduğu hemen anlaşılıyor.
Prof. Dr. Osman Saatçi çok tanınmış bir doktor. Bekleme odasında çok şanslı olduğumuzu şöylediler.
iltergh-24-08-c.jpg
Eşim Lothar, daha önce Söke Devlet Hastanesinde Ortopedi Doktoru Mustafa Uzun gibi bir türk doktoru tanıyıp, olumlu deneyimi olmuştu. Onu ziyaret etmeden, hiç değilse telefonla hatırını sormadan Berlin’e dönmek istemez.
Göz görmeyi sağlayan küremsi bir organımızdır. Işığı geçirmeye ve kırmaya elverişli üç tabakanın birleşmesinden oluşmuştur: Sert tabaka, damar tabaka ve ağ tabaka.
Göz canlıların çeşitliliği kadar farklılıklar gösterir. Gece dolaşan hayvanlarda vücuda göre gözler büyük olur.
Göz deyince türkçede nazar sözü aklımıza gelir. Halk arasında mavigöz boncuğun kötü bakışlardan koruduğuna inanılır.
Türkiye’ye gelen herkes nazar boncuğu alıp, hediye olarak götürür.
Göz adı zengin tarihi ve mitoloji destanlarıyla yine Anadolu’dan geliyor. Yunan mitolojisine göre Göz Herakles’ın sevgilisi, Telephos’un annesidir. Göz’ün babası Kral Aleos kızını Athene Tempel’ine kapatır ve kızlığını kaybetmemesi şartını koyar. Çapkın, kadınların kahramanı Herakles’in elinden kurtulamaz, kralın güzel kızı Göz. Babasının emirlerine karşı gelmek istemiş olabilir. Göz’ün mezarı Bergama’da bulunuyor.
Orijinal yerinde mi, yoksa Berlin Pergamon Müzesinde mi, olduğunu gidince araştıracağım.
Göz bir çok mekân ismi olduğu gibi insan isimleri de vardır.
Geçmiş olsun dileklerinden dolayı ve bana bu fırsatı verdiği için redaktörümüz Sefa Doğanay’a candan teşekkür ederim.
Başta Prof. Dr. Osman Saatçi olmak üzere, diğer doktor arkadaşları Dr. Melih Parlak’a, Dr. Müzzeyen Uyar’a, hemşirelere ve tüm hastane çalışanlarına eşim Lothar Holzhey adına sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.
iltergh-24-08-b.jpg
İngilizlerin Türkiye’de başlattığı sağlık turizminin tanıtımı yaşlanan Avrupa için çok yararlı olacaktır.
Göz görmeyince gönül katlanır.
Gözden ırak olan, gönülden de ırak olur.
Göz gördü, gönül sevdi.
Gören gözün hakkı vardır. [*]
Gözünüzün kıymetini biliniz ve koruyunuz!
   
İlter Gözkaya – Holzhey 
Emekli Öğretmen
 
 
 
Kaynaklar:
Vikipedi (almanca ve türkçe)
[*] Alman Atasözleri, Türkçe Karşılıkları, Şerafettin Fırat,
Fırat Verlag.
 
 

Yazarın Diğer Yazıları

Tüm Yazıları

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla