14.4 C
Berlin
00:37 - 11/07/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri

Av. Nurullah Aydın

Av. Nurullah Aydın arşivindeki tüm yazılar ha-ber.com'da.

Diğer Yazarlar

TELEFON DİNLEMELERİ DELİL Mİ?

16:30 - 24/12/2010

Türkiye’de siyasi parti temsilcilerince her gün karşılıklı suçlamalar yapılmaya devam ediyor.

Öylesine ki, siyasetçilerin açıklamalarını açıklamak zorundaymışlar gibi yorum yapan gazeteciler, Tv yorumcuları, hukuku da hukuk kurallarını da anayasayı da, yasaları da, kendi çıkarları, ideolojileri ve siyasi görüşlerine göre yorumlama moduna girdiler.

Evrensel hukuk normları kurallarının bile tersyüz edildiği ülkede hukuk devleti ve demokrasi bu mu diye herkesin endişe etmesi beklenir.
Ama öyle mi? Hayır!
Herkes futbol takımı tutan fanatikler gibi olabildiğince kendisi açısından yandaşına meşruiyet, haklılık kazandırma çabası içinde savunurken, muhalifi yerden yere vurmayı meslek etiği görüyor.

Kimilerine göre iktidar, devlet olanakları yanında özel ekipleri ile özel dinleme araç ve gereçleri ülkede tüm muhalifleri kontrol etmekte, takip etmekte, günü ve zamanı geldiğinde bilgileri, yandaş medya tarafından kamuoyuna sunarak itibarsızlaştırma çabasına giriyor. Diğer kesime göre toplumda var olan çeteler ele geçiriliyor, bu sızlanmalar bunun ürünü!

Ama bakın; Yargıtay Ceza Genel Kurulu, mahkeme kararıyla yapılan ve silahların yakalanmasına neden olan telefon dinlemelerini delil saymadı.

Ergenekon Örgütü iddiasıyla sürdürülen soruşturma kapsamında hazırlanan iddianamelerin en temel delillerinden birisi olan yasal telefon dinlemeleri.

Yargıtay, mahkeme kararıyla yapılan yasal telefon dinlemelerinin tek başına yeterli delil olamayacağına karar verdi. Yargıtay’ın dinlemeler tek başına delil değil dediği olay Şırnak Polisi’nin 27 silah ele geçirdiği 2007 yılındaki “Demir-1” operasyonu davasıyla ilgiliydi.

Şifreli kelimeleri inkar
Bir ihbar üzerine Nezir Sadak’ın telefonları mahkeme kararıyla dinlemeye alındı ve bu dinleme sonucu Kuzey Irak’tan Şırnak’a getirilen ve daha sonra Diyarbakır’da alıcıya teslim edilecek olan silahlarla ilgili operasyon yapıldı ve iki Irak uyruklu ile birlikte iki kişi silahlarla birlikte yakalandı. Şüphelilerin kendi aralarındaki konuşmalarda silahlar için “siyah koyun”, “emanet” gibi ifadeler kullandığı tespit edildi. Şüpheliler, polis ve savcılık ifadelerinde telefona takılan konuşmaların kendilerine ait olduğunu ancak, şifreli olarak yapılan konuşmaların “hayvan ticareti”, “telefon ticareti” kapsamında olduğunu söyledi.

Şırnak Ağır Ceza Mahkemesi, yargılamasında 2 sanığın beraatine karar verirken, “toplu silah ticareti” suçundan hapis cezası verdi. İtiraz üzerine dosya Yargıtay 8. Ceza Dairesi’ne gitti. Daire, telefon dinlemeleri dışında bir delil olmadığını, bu nedenle toplu silah kaçakçılığından söz edilemeyeceğini belirterek kararı bozdu ve sanıklara daha az ceza verilmesini istedi.
Yargıtay Ceza Genel Kurulu, Gaziantep’te gerçekleştirilen silah kaçakçılığı operasyonu sonrası yerel mahkemenin sanıklara verdiği mahkumiyet kararını da yine dinlemeler dışında delil olmadığı iddiasıyla bozdu.

Danıştay dinlemeyi delil sayıyor
Yargıtay’ın telefon dinlemelerine ilişkin delilleri tek başına inandırıcı delil görmeyen kararına rağmen Danıştay farklı görüşte. Danıştay 12.Dairesi, Fırtına Operasyonu kapsamında mazot kaçakçılarına bilgi sızdıran polis memuru S.K’nin meslekten ihraç edilmesinde iletişimin tespiti tutanaklarını yeterli görmeyen idare mahkemesi kararını bozmuştu. Danıştay, “Telefon konuşmaları hakim kararıyla hukuka uygun olarak elde edilmiş delillerdir” demişti.

Şimdi Türkiye’de herkesin haberleşmenin gizliği özgürlüğünün hangi durumda olduğunu sorgulaması gerekmiyor mu? Gerekiyor. Ama hangi mercie başvurabilirim ya da başvurursam ne gibi sonuç alabilirim ki endişesi içinde!

Günün Sözü: Tepkisizlikte bir tepkidir.

Nurullah Aydın
Gazi Ü. İletişim Fakültesi Radyo-Televizyon ve Sinema Bölümü Öğr. Gör.

Yazarın Diğer Yazıları

Tüm Yazıları

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla