10.3 C
Berlin
21:32 - 03/04/2020
Almanya Haber – Berlin Haberler – Son Dakika Avrupa Haberleri

Metin Es

Metin Es arşivindeki tüm yazılar ha-ber.com'da.

Diğer Yazarlar

ST. PÖLTEN ALEVİ DERNEĞİ VE CEM VAKFI

00:16 - 04/12/2018

Avusturya’da St. Pölten Alevi Derneği’nde neler oluyor. Pek olumlu haber veremeyeceğim.

Çünkü dernekte huzursuzluk var, hizip var. Hatta böyle giderse bölünmenin eşiğinde diyebilirim.

Bu kentte hatıralarım var, sevdiklerim var. Buraları çok iyi bilirim. Bir avuç insan ve o insanları tanırım. Buraya gelince hep garip olur, eskilere giderim…

Yaklaşık 450 üyeliği ile AABF’nin ve konfederasyonun kurucu üye derneklerinden olan Avusturya’daki St. Pölten Alevi Bektaşi Derneği’nde yaşanan düşünce ayrılıkları ayrışmayı bölünmeyi hızlandırıyor.

Bitmeyen grupçuluk ne yazık ki bu dernekte devam ediyor. Hala eski zihniyet ve demode olmuş tartışmalar var. Bu tartışmaların arka planında küçük bir grupta Cem Vakfı aşkı bitmemiş hala. Bir ara ayrılmışlardı oradan, şimdi derneği AABF’den ayırıp Cem Vakfına bağlama çabasındalar.

Alevilik inancı, felsefesini övüp, övüp bitiremezsin, başkasını gerici yobaz edersin. Lakin kendini görmezsin. Senin gibi olmayanı, farklı düşüneni kabul etmezsin. İşte bazı Aleviler özeleştiri yapmayı sevmez.

Hâlbuki ki birey kendini nasıl görüyorsa o şekil, onu kabul etmek gerek. Hala Alevîlik “Islaman içinde mi, dışında mı” diye tartışmalar bilinçli bir şekilde bu toplumun önüne getirilip buradan nemalananlar var.

Yola değil, bilerek veya bilmeyerek birilerine hizmeti şiar edinenler sadece çıkarcılık etmemekte, ayrıca toplumu bölmektedirler.
Tartışmaların odağında Cem Vakfı var. Ona bağlı olarak örgütlen Avusturya Alevi İslam Birliği var…

10 yıldan beri Alevi örgütlerinin Avusturya devleti nezdinde inanç olarak kendini kabul ettirme çalışmalarının ana damarı Aleviliğin İslam’ın içinde olup olmaması yönünde. 

St. Pölten Alevi Derneği’nde Cem Vakfı taraftarları Avrupa’nın en büyük Alevi hareketi olan Avrupa Alevi Konfederasyonunu Alisiz Alevilikle suçluyorlar. 

Diğer taraftan çoğunluğunu oluşturan Aleviler de Cem Vakfını devletçi ve işbirlikçi olarak görmekte. 

Öte yandan Cem Vakfının Diyanete yaklaşımı olumsuz değil. Devletin istediği Alevi örgütlenmesini yerine getiriyorlar. Ancak Alevilerin, Aleviliğin İslam’ın içinde olup olmama tartışmasının yeniden Alevlenmesi tesadüf değil. 

Birileri özellikle bunu istiyor. Benzer tartışmalar yakında bilerek bazı insanlar üzerinden AABF’ye bağlı derneklerde yapılacak.  Kısa zaman önce Duisburg Alevi Toplumunda da benzer hareketlenmeler oldu. Hatta geçtiğimiz günlerde Grovenbrich Cemevindeki ibadet özellikle tartışmaya açıldı. Dede ve cemi yürütenlere haksız ve bilinçli saldırdı oldu.

St. Pölten önemlidir. Alevi toplumu bu huzursuzluğu bertaraf etmek istiyorsa çözüm basittir. Üzerinizde resmen oyun oynanıyor bunu bilin ve 72 millete değil ilk önce kendinize hoşgörüde bulunun…

Metin ES

Yazarın Diğer Yazıları

Tüm Yazıları

Çerezler (cookie), ha-ber.com web sitesini daha etkin bir şekilde kullanmanızı sağlamaktadır. Anladım daha fazla